Voikukkien

poisto.

Meillä mies innostuu aina keväisin hävittämään voikukkia. No eihän siinä mitään mutta kun hän käyttää kätevää voikukan poistoon tarkoitettua "asetta" niin että survaisee juuren poikki sentin päästä niin että koko juuri jää maahan.

Työ on tietenkin vain hetkellisesti tuloksen antavaa kun juuri pukkaa tuota pikaa uutta versoa maanpinnalle. Mutta tuleeko katkenneesta juuresta vain yksi kasvi vai leviääkö kasvusto vain pahemmin tuota "todella fiksua ja nopeaa" tapaa käyttäen.

Pitänee piilottaa koko työkalu tai ehtiä ennen ukkelia voikukkataistoon.

5

3616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyötyliikunnan kannattaja

      Anna ihmeessä ukon touhuta. Mukavampihan sitä on siellä pihalla pyllypystyssä katsella, kuin sohvalla. Taistelu voikukkia vastaan on kylläkin kuin sota tuulimyllyjä vastaan, mutta voihan sen voittaakin. Osta kunnon vekotin. Meillä on sellainen Fiskarssin voikukan poistaja ja sillä jopa välillä lähtee koko juuri pois. Juurtahan ei tartte jäädä kuin pätkä niin uusi tulee varmasti, ihan pyytämättä. Pääasia kai se kuitenkin on, että kukkimaan ei kannata päästää.
      Jos kuitenkin haluat häiritä tätä ukkosi harrastusta, osta puutarha liikkeestä myrkkyä joka lupaa tuhota kaikki rikkaruohot, jopa voikukat, ukkoon en sitä suosittele kokeiltavaksi.
      Mukavaa kesän odotusta.

    • pms68

      jos hyvin katkaisee niin voi siitä kaksikin tulla, mutta ei enempää. Turhaahan tuo on, mutta käy ajankulusta. Tosin tuolla vaivalla työn voisi tehdä kunnollakin. Voikukkarauta peliin ja sillä hommiin niin juuri tule ekokonaan tai oma suosikkini; myrkkyä nuppuasteella olevalle voikukalle ja se katoaa iäksi kunnes naapurin kaseikko siementää..

      • ei käyttele

        voikukkarautoja sähköporakone siihen iso vanhaajan hirsikairanterä ja sitten töihin,maa ilmastoituu nurmikko voi hyvin eikä tule selkäkipeäksi.On muuten käytössä hyväksi havaittu,voi reikään lorautta apulantaa.


    • Fiskarsin

      valmistaman rikkaruohonpoistajan. Se on kätevä ja vetää voikukan about juurineen ylös. Olen ajatellut antaa niiden maasta vedettyjen voikukkien kuivua siinä muutaman päivä ja sitten ruohonleikkurilla ajan ne silpuksi. Lähteeköhön tuosta silpusta sitten uutta kasvustoa kasvamaan, vai pitäisikö ne prujut haravoida pois ja hävittää jotenkin?

    • Teeitse

      Tein vanhasta lapiosta maailman parhaan voikukan poisto vehkeen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      128
      5295
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      191
      5003
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      86
      3486
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3008
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      28
      2368
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      248
      1814
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      4
      1435
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      108
      1364
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1345
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      139
      1075
    Aihe