Moi!
Onko kenellekään tullut pääsykoekutsua yllämainittuun?
Onko kenellekään tullut pääsykoekutsua yllämainittuun?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos tarkoitat yliopiston taidehistorian pääsykokeita, niin ei niihin tule kenellekään, vaan kaikki hakupaperit ajoissa palauttaneet ovat tervetulleita kokeeseen joka yliopiston sivujen mukaan "pidetään perjantaina 8.6.2007 klo 12.00-16.00 salissa M 103 (Seminaarinmäki)."
Eli sinne vaan menet, teet kokeen ja annat niitten laskeskella kokeen pisteet ja mahdolliset taustapisteet, ja heinäkuun lopussa pitäisi tulla postia, että pääsitkö.
Pelastit päiväni!
oon kans menossa tonne pääsykokeeseen. Valmistaudutko siihen jotenkin etukäteen? Onko tosiaan niin, ettei ole mitää aineistoa jota voisi etukäteen opetella??
Käsittääkseni sinne ei ole mitään aineistoa. Ajattelin vähän muistinvirkistykseksi katsella läpi taidehistoriaan, kuva-analyysiin, taiteen tutkimukseen- ja metodeihih ym. liittyvää materiaalia, jota on kertynyt amk:n kuvataiteen opinnoissa, that's all.
Suosittelisin lukemaan esim. Saarikangas: Katseen rajat, ja Elovirta & Lukkarinen: Kuvasta tilaan. Ne on hyviä perusteoksia taiteentutkimuksesta. Kuva-analyysi harjoituksia kannattaa myös tehdä etenkin modernista ja nykytaiteesta, ja teoksista jotka nyt pinnalla: ei olis mahdottomuus että yhtenä tehtävänä olisi analysoida Tallinnan sotilaspatsasta. Viime vuonna yhtenä tehtävänä oli analysoida Kiasman, makasiinien ja eduskuntatalon aluetta, ja makasiinithan oli just kärähtäneet..