kuka tietää mistä säädetään 405 1.9 nelipisteruiskun joutokäyntiä.
Ei millään löydy muuta kuin vaijeria kiristämällä mutta eihän se voi olla oikea säätöpaikka?
Ei millään löydy muuta kuin vaijeria kiristämällä mutta eihän se voi olla oikea säätöpaikka?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Et sitten kertonut että mikä vuosimalli, noissa kun on erilaisia ruiskuja olemassa...
Sen tiedän että Boscihn LE-jetronicissa, tyhjäkäynnin säätö tapahtuu kaasuläpässä olevalla ilmaruuvilla. Siinä se on läpän yläpinnassa, iso ruuvi, helppo löytää.
LE- jetronic on siis käytössä ainakin 405 SRi mallissa 1989.
No se ilmaruuvi siinä kyllä on ja yritin säätää.
Mutta ei millä saa kierroksia nousemaan.
Eikö siihen läppään ole säätöä?
vuosimalli on se 91.
Kyllä kierrosten pitäisi nousta kun ruuvia aukipäin kääntää.
Siinähän on siis kaksi sellaista isoa messinkiruuvia, käänsitkö varmasti siitä taemmasta.
Jos kierrokset ei nouse, vaikka ruuvi olisi oikea, lienee tuo ilmakanava jollakin lailla tukossa. Tuossa vaiheessa voisi vaikka kiertää ruuvin paikaltaan ja katsoa ettei se ole katkennut tai ettei tuossa pienessä ilmakanavassa ole muuta estettä.
ei ole kuin yksi messinki ruuvi joka on sillain keskellä.samassa ryppäässä on pari muutakin paikkaa mutta toinen on tulpattu tehtaalla ja toisessa on sellainen mötikkä johon pitäis tulla pari johtoa mutta ei näytä olevan enään. ja ne kaikki sijaitsee ihan vierekkäin sen ilmaruuvia molemminpuolin.
voisi olla siinä, läpän asento tunnistimessa jos siitä puuttuu johdot. Etsi se johto sieltä ja paina takaisin liittimeen.