Monet vl-liikkeen opit ovat sellaisia, että ne ilman muuta herjaavat ulkopuolisia. Vain me -opin mukaisesti muita pelotellaan helvetillä ja saatanan haltuun heittämisellä sekä pikaisella mailmanlopulla.
Poliisin olisi myös syytä tutkia, sorruttiinko hoitokokouksissa ilmenneessä julkiripissä, synnintunnon vähättelyssä ja väärän hengen juurien kaivelussa asianomaisen julkiseen häpäisyyn ja ihmisarvon riistämiseen?
Kyllä jotain oli vialla, kun asianomainen itkien pyytää syntejä anteeksi ja seurakunta johtajiensa pelon alla pysyy hiljaa.
Poliisin olisi myös syytä tutkia, sorruttiinko hoitokokouksissa ilmenneessä julkiripissä, synnintunnon vähättelyssä ja väärän hengen juurien kaivelussa asianomaisen julkiseen häpäisyyn ja ihmisarvon riistämiseen?
Kyllä jotain oli vialla, kun asianomainen itkien pyytää syntejä anteeksi ja seurakunta johtajiensa pelon alla pysyy hiljaa.
Vastaukset 34
Vanhimmat
kuten monet muutkin vl-herätysliikkeen opit ovat ittestään perkeleestä.
Jos joku olisi uskaltanut tuolloin saarnata synnit anteeksi niin hänet olisi varmaankin erotettu seurakunnasta...
Aivan varmasti olisi erotettu jos joku penkkiläinen olisi erehtynyt antamaan synninpäästön vastoin pöydän takana istuvien "jumalien" kantaa. En epäile tätä yhtään. Sitomisavaimia ei tänä päivänäkään ole luovutettu muille kuin SRK:lle ja sen auktorisoimille vl-puhujille. Toki höpösyntejä saavat antaa anteeksi penkkiläisetkin nykyään, mutta ei kai tätäkään silloin, kun auktorisoitu synninpäästäjä/-sitoja on paikalla.
kun sielunvihollinen on saanut valtansa alle kokonaisen herätysliikkeen. Näin on käynyt vanhoillislestadiolaisuudelle.
täytyy olla melko tavalla sekaisin. Jos vähänkään on viitsinyt lukea Raamattua, niin tuollaista sontaa ei rupea ihmisille opettamaan.
jälkeen piru otti ohjat käsiinsä vl-herätysliikkeessä. Jäljet näkyvät karmealla tavalla: Raamatun vastaiset opit, hoitokokoukset, pelon ja pelottelun avulla herätysliikkeen johtaminen ja hallinta...
haudassaan, jos tietäisi, millaista pirunpolskaa vl-herätysliikkeessä nykyään tanssitaan.
Pelolla ja kauhulla tämän maan päällä, saatana on ovela, hän ei nuku koskaan.
on SRK:n ja vl-puhujien aseena. Pienistä lapsista alkaen ruvetaan melskaamaan hirveällä helvetin pelolla, jos eroat vl-herätysliikkeestä. Samoin synneillä pelotellaan niin, että moni pieni vl-lapsi pelkää lopulta omaa varjoaankin.
Tämäkö on Jumalasta? Ei se on saatanasta.
SRK:sta ja vl-puhujista uskolliset apulaiset omien tarkoitusperiensä toteuttamiseen.
SRK kokee kaiken kriittisen arvion herjaukseksi ja kolkuttelee herkästi poliisitalon ovea. Turhaan.
Jumala on rakkaus, ei hän ketään peloittele,
se on saatanasta, aivan oikein.
vanhoillislestadiolaisuudessa siten, että ihmiset pokkuroivat toisiltaan syntejä anteeksi ja vl-saarnamiehet opettavat Raamatun vastaisia harhaoppeja.
Jumalaa ja rehellistä Jumalan sanaa ei tarvita vl-herätysliikkeessä.
Ammen!
yksi keskeinen elementti on raivoisa tupakointi. Tuhannet vanhoillislestadiolaiset tupakoivat kuin räkäläkapakan juoppolallit ja lähtevät tumpattuaan syöpäpötkön saarnaamaan: "Me olemme koko maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia".
Näinhän se Raamattu kehottaa tahallaan turmelemaan Pyhän Hengen temppeliä eli ihmiskehoa. Vai kehottaako?
ei ulosta vl-herätysliikettä harhaoppeineen ev.lut.kirkosta?
Kirkko hyväksyy vl-liikkeen, koska se ei rettelöi naispappeudesta, vaikka opillisesti pitääkin sitä vääränä. Käytännössä siis vl-liike hyväksyy naispappeuden; vl-liikkeen papit hyväksyvät naispapit työtovereikseen ja hyväksyvät heidät samalle alttarille jumalanpalveluksissa. Vastapainoksi kirkko ei käy vl-liikkeen erityiskorotusten kimppuun ja pidättäytyy hoitokokoustenkin tutkimisesta. Tästä "epäpyhästä avioliitosta" suusanallisesti sovittiin 1980-luvulla. Kirjallista sopimusta ei tietenkään ole. Eiväthän comorra ja cosa nostra nekään tee mitään kirjallisia sopimuksia, mutta omerta toimii.
Kirkko peittelee VL-syntiä, niin VL-liike on puolestaan hyväksymässä Kirkon synnin ?!
Pelastus ei ole Raamatun mukaan mikään suppealle joukolle, eli vl:lle annettu oppi. Kyllä joka puolella maailmaa ihmisiä tulee uskoon ja on tullut jo lähes 2000v:n ajan. Onneksi Raamatun sana toimii niiden kautta jotka sitä vievät maailmalle että ihmiset pelastuisivat.
Kiitos Jeesukselle.
Todistukseksi seuraava Raamatun paikka.
Room.10:8. Mutta mitä se sanoo? "Sana on sinua lähellä, sinun suussasi ja sinun sydämessäsi"; se on se uskon sana, jota me saarnaamme. 9. Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut; 10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan. 11. Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään." 12. Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat. 13. Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu."
ja monet muut vl-herätysliikkeen opit ovat saatanan käsialaa.
omistaan (= SRK:n valheoppeihin uskovat vl:t) huolen pitää ja vie heidät aikanaan lämmittelemään.
kuoleman jälkeen vl-herätysliike käänsi kurssin taivaasta kohti helvettiä ja alkoi opettaa sielunvihollisen oppeja.
että saatana pystyy kaappaamaan haltuunsa kokonaisen herätysliikkeen kuten on käynyt vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen kohdalla, joka opettaa Raamatun vastaisia saatanan oppeja.
mikään väheksyttävä vastustaja. Jos sille päin nyökkää hyväksyvästi, niin se on silloin menoa.
Esimerkkinä tästä vanhoillislestadiolainen herätysliike valheoppeineen.
..Saksan kansan lumoihinsa ?
Miten Heikki Saari sai koko VL-liikkeen lumoihinsa.
Aatun kuoleman jälkeen alkoi palautuminen normaaliin.
VL-liike sen sijaan porskuttaa Heikki Saaren omakutoisissa opeissa edelleen.
opettavat SRK:n keksimiä Raamatun vastaisia valheoppeja ja johtavat harhaan ihmisiä. Siitä ei hyvää seuraa.
Lyhyesti kerrottuna vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen virallinen "vain me" -oppi tarkoittaa seuraavaa:
Vanhoillislestadiolaiset ovat koko maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia. He menevät taivaaseen. Kaikki muut maailman uskovaiset saarnataan helvettiin vanhoillislestadiolaisten rauhanyhdistyksillä.
Vl-herätysliikkeen opin mukaan siis portti taivaaseen ei ole Jeesus (kuten Raamattu opettaa) vaan vl-herätysliike.
on tilaa Jumalaa ja Jumalan sanaa vastaan taisteleville.
Vl-herätysliikkeen tunnusmerkkejä:
- Raamatun vastaiset opit
- julmat hoitokokoukset
- lasten ja muiden voimakas pelottelu
- kova tupakointi
- yms.
Jumalan kansa ei käyttäydy noin. Kaikki mainitut eivät missään tapauksessa ole Jumalasta vaan Jumalan pahimmasta vastustajasta eli sielunvihollisesta.
...
perustaja L.L.Laestadius opetti Jumalan sanaa ja kunnioitti Raamattua. Hänen kuolemansa jälkeen suunta muuttui nykyiseksi eli vanhoillislestadiolaisten rauhanyhdistyksillä opetetaan Raamatun vastaisia pimeyden oppeja.
siitä, että saatanan kanssa ei pidä leikkiä tai se nielaisee vaikkapa kokonaisen herätysliikkeen.
Niinkuin Jeesus aikanaan kyseli Fariseuksilta, kuinka valtakunta voit taistella itseään vastaaan. hox.. sama pätee tänäkin päivänä. VL-uskovaiset menettää eriseuroissa ja muissa luopumuksissa paljon asukkaita. Toimisiko Saatanan valtakunta itseään vastaan? Vai olisiko se sittenkin Jumalan valtakunta?
Raamatun vastaisine valheoppeineen ei ole Jumalan valtakuntaa nähnytkään!