Islantiin omatoimimatkalle

matkakuumeilua

Heissan!
Kovasti näyttää olevan Islanti-tietoutta, joten kysyisinkin tuollaisesta, että jos kiertäisi Islannin vuokra-autolla, onko kokemuksia? Aiemmissa keskusteluissa joku mainitsi siihen menevän reilu pari viikkoa. Olisinki utelias tietää ihan käytännön jutuista ja muutenki ehkä rohkaisua kaipaisin. Eli en ole koskaan Islannissa ollut ja mieheni kanssa olisin lähdössä. Onko tämä aivan hullu ajatus ensikertalaisille? Pärjääkö Islannissa ilman että tarttee pelätä kaikkea älytöntä? Millaisia asioita tulisi ottaa huomioon? Ja ennen kaikkea, saako esim. matkatoimistoista omatoimiseen matkailuun liittyvää kunnon tietoa?
Kiitos!

4

6447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terrori

      ...kierrettiin vuokra-autolla, ei tosin saarta kokonaan ympäri, mutta reilusti tuli silti kilometrejä. Meillä oli sellainen jotakuinkin halvin Toyota Yaris, jolla ei tietenkään päässyt kaikkia teitä ajamaan, mutta kiitettävän hyvin se toimi kuitenkin. Päätiet olivat hyvin ajettavia.

      Ei siellä mitään pelättävää ole. Autoja tuli vastaan ehkä kerran tunnissa ja muutenkin sai ajella rauhassa -- tietenkin, jos jää tien poskeen niin voi joutua odottelemaan ohikulkijoita pitkään :o)

      Jos haluatte päästä ajelemaan pikkuteille, vuokratkaa neliveto tai maasturi. Ei saaren kiertämiseen varmasti kahta viikkoa mene, mutta tietenkin kannattaa varata reilusti aikaa, jos se on mahdollista, sillä maisemat ovat mahtavia ja siinä ehtii sitten pysähdellä katselemaan mielenkiintoisia kohteita.

      Suosittelen!!!

    • Sanniliinu

      Juuri olimme mieheni kanssa Islannissa 16.6-22.6.07 ja vuokra-auto meillä oli käytössä 3 vuorokautta. Auton voit halutessasi varata jo etukäteen Suomesta tai sitten Islannista.Varmemmin saat haluamasi auton käyttöösi, kun varaat sen jo Suomesta.Itse pyysimme Icelandair:n henkilökuntaa varaamaan meille auton Hertziltä jo etukäteen..meillä tosin oli myös lennot ko. matkatoimiston kautta. Uskon kyllä, että muistakin matkatoimistoista saa halutessaan vastaavaa palvelua. Vuokra-auto (Toyota Yaris) maksoi meille noin 100e/päivä ilman kilometrirajoitusta.Isommat autot tietysti maksavat enemmän.Bensa Islannissa on hieman kalliimpaa kuin Suomessa. Islannin tiet ovat kapeita ja välimatkoihin kuluu helposti enemmän aikaa kuin kartasta katsoen saattaisi kuvitella. Kannattaa myös varata ylimääräistä aikaa erilaisten luonnon ihmeiden katseluun sillä Islannin maisemat ovat todella mahtavia.Ennen matkaa ostimme jo Suomesta Islannin tarkan tiekartan, mutta saimme myös autovuokraamosta jonkun vastaavan kartan.Islannin päätie eli saaren kiertävä ykköstie (1) on mahdollista kiertää henkilöautolla.Kannattaa kuitenkin huomioida, että monet Islannin pienemmistä teistä ovat hiekka-tai sorateitä ja saaren sisäosiin ei ole lainkaan asiaa henkilöautolla.Autoilu Islannissa on turvallista kunhan muistaa noudattaa määrättyjä rajoituksia,varoa teille eksyviä lampaita ja varata matkalle tarpeeksi aikaa! Itse otimme auton käyttöömme Reykjavikista,kävimme Akureyrissa ja palautimme auton Keflavikin lentokentälle. Rohkeasti vaan reissuun..

    • Islannisssa ajellut

      Näihin kannattaa tutustua, kun lähtee Islantiin ajelemaan:

      http://www.icetourist.is/displayer.asp?cat_id=520
      http://www.vegagerdin.is/english/

      Itse asuin vuoden Islannissa ja oma auto oli mukana. Pariin kertaan kiersin saaren tuona aikana. Hyvin pärjäsi yksin autoileva nainen. Mutta säätiedotuksia kannattaa seurata ja lampaita väistellä. Ainakin tuolloin laki oli sellainen, että autoilija korvaa, jos eläimen päälle ajaa. Niitä eläimiä - myös hevosia - teillä tosiaan on. Hyvä on myös muistaa, että tiellä on pitkiä pätkiä, joilla känny ei kuulu, eikä edes radio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      23
      6934
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      160
      4672
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3635
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3269
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2473
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1837
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      30
      1635
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      303
      1584
    9. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      32
      1570
    10. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      183
      1372
    Aihe