Olen vaihtanut diesel-Volvooni moottoriöljyt jo kolmisen vuotta pelkästään Bilteman imutyhjennyspumpulla. Onko tästä mitään haittaa. Pitäisikö välillä vaihtaa tyhjennyspropun kautta. Eli jääkö öljypohjaan niin paljon öljyä, että siitä olisi jotain haittaa?
Öljynvaihto
imumenetelmällä
81495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
saat tommosella pumpulla kaikki öljyt pois koneesta? Ei kai se öljypohjaan asti ylety ja mitä kautta saat sen sinne.
Kyllä mää ainaski tyhjennän propun kautta niin tulee varmasti kaikki töhnät ja vanhat öljyt pihalle.
Minä kyllä vaihtaisin aina propusta,jos sellainen kerran on.Öljypohjaan jää kyllä öljyä ja kaikki töhnä,joka normaalista valuisi propusta ulos.On myös vaarana,että mahdollinen töhnä jähmettyy öljypohjaan kauan siellä maatessaan,eikä valukkaan ulos harvoin propusta vaihdettaessa.Sinänsä pelkkä öljy ei haittaa,jos sitä öljypohjaan jää.Se on kuitenkin pieni määrä.Tietystä vaihtovälin pituus jonkinverran vaikuttaa.
varsinkin jos ja kun tulppa on yleensä pohjan sivussa.
Imumenetelmä on hyvä mutta niillä muovisilla pumpuilla ei tee mitään.
Itse käytän lypsykoneen lamellikompressoria joka vetää öljyt painesäiliöstä tehtyyn keräyssäiliöön.
Tynnyri ei nimittäin kestä vaan menee kasaan kuin haitari,niin ankarassa 1 baarin ilmanpaineessa elämme.
Jos vaihdat vain öljyt mutta et suodatinta (joka kerta) jää sinne suodattimeen vanhaa öljyä.
Muutenhan mahdollinen ongelma on vain siinä ulottuuko se tyhjennuspumpun letku öljypohjan alimpaan nurkkaan vai ei. Öljytikun reikää ei välttämättä ole suunniteltu imutyhjennyksen kannalta parhaaseen paikkaan.
Tyhjennyspropun taakse voi tosiaan jäädä jos jonkin sortin moskaa joka kannattaisi ainakin välillä poistaa vaihtamalla öljyt propun kautta.
Totta tarinassa on vain se, että jos suodinta ei vaihdeta, suotimellinen vanhaa öljyä jää kiertoon. Mitään järkeähän tosin ei ole suodinta jättää vaihtamatta. Päinvastoin mieluummin voi tehdä: vaihtaa suotimen, mutta ei öljyä.
Mitä kummaa moskaa on muka öljypohjassa? Jo on ihmeellisiä luuloja. Kyllä se öljy niin paljon on siellä liikkeessä, että "moska" menee ja jää suotimeen eikä öljypohjassa mitään kokkareita ole.
Sen verran monta sataa kertaa olen öljyt vaihtanut, laskenut öljyn tyhjennyspropusta puhtaaseen astiaan ja siitä astiasta pitkän seisonta-ajan jälkeen hitaasti kaatanut öljyn jätesäiliöön, EIKÄ KOSKAAN OLE MITÄÄN MOSKAA TAI KOKKAREITA pohjalle jäänyt!
Kerran tuli muovinpaloja jotka tulkitsin olevan jakoketjun ohjurista lohjenneita.
Enemmittä tutkimuksitta vahinko pantiin kiertämään ajoissa,ennen kuultavia krahinoita.
Tämä olisi jäänyt huomaamatta pelkkää imuvaihtoa käyttäen.
Uudessa autossa jossa on käytetty vain kunnon öljyjä ja vaihdettu ne huolto-ohjelmaan mukaan ei varmaan mitään mömmä kerry öljypohjaan mutta vanhemmissa käytettynä ostetuissa siellä voi olla mitä vain oravista lähtien ;)
Vaihdelaatikoiden öljypropuissa on yleensä magneetti joka kerää itseensä laatikosta irtoavat metallihiukkaset koska öljyjä ei periaatteessa vaihdeta koskaan eikä systeemissä ole edes suodatinta. Moottorissa näitä ei juurikaan ole koska ajatellaan että suodatin ja öljyjen vaihto propun kautta huuhtelevat satunnaiset vieraat esineet pois koneesta.
Niin pienellä rahalla voitaisiin välttää kalliit vauriot.
Henkilöauto on kertakäyttökamaa.