406 kuskin ikkuna(sähkö)ei aukea

POP(pösö on perseestä)

mikähän on kun eilen aukesi, mut tänäaamuna ei? ylöspäin ku napsauttaa ni kuuluu joku ääni mut alaspäin ku painaa ni ei tapahu ei yhtään mitään.

9

2266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa pinteestä!

      1.Ota tiiliskivi ja paiskaa se ikkunasta läpi.

      2.Jos lasinsirpaleet haittaavat - imuroi.

      Tämän jälkeen ei ole avaamisen eikä sulkemisen kanssa ongelmia kun ikkunaa ei ole ensinkään.

      Myös piereminen helpottuu, kun tuuletus on aina päällä.

      Voin lähettää tilinumeron johon voit laittaa sopivan summan fyrkkaa - säästithän nyt kalliin käynnin korjaamolla..

      • Anonyymi

        ääliö


    • vaikka näin

      Jos siitä on suulake mennyt

      • POP(pösö on perseestä)

        on ehjä.


    • melkovarma

      tieto!

      • POP(pösö on perseestä)

        kerro ni meen kattoon?


    • erikertaa Hyvin pelaa.

      Oven johto poikki, ilmeisimmin.

      Eli, ovi ihan auki, ja tötsä pois korin puolelta(on pontissaan) johdoista herkkää vetoa, johto kerrallaan...ja simpsala..bim! Se on siinä..nimittäin katkennut johto.

      Toisesta päästä myös tötsä pois, jos ennätit vetää johdon pois tötsän sisältä, niin se takaisin sinne jollain n.2-3mm rautalangalla..muulla vastaavalla, vaikka sukkapiuikolal jne.-...

      johdon päätäpikkasen puhtaaksi ja kieputus senverran toisen johdon päälle, jotta pysyy yhdessä. Kolvi kuumaksi (n. 25 W>) ja tinaa liitokseen...Se on siinä'!

      Maalarin teippiä, tai ohutta eristysnauhaa pituus-suuntaisesti tinauksen päälle, silviisiin että tulee liimat vastaikkaan ylimenevässä osassa.

      Tötsä paikoilleen ponttiinsa

      Siksiohut suoja tinauksen päälle, koska johdot senverran ahtaassa paikassa, ja sujuminen muuten tulisi paksunnoksen viereen, noin tukee pidemmältä, silti vähän sujuen

      • tuohon

        tinaukseen on laittaa ehjä johto sinne kuminsisään ja juottaa päistä niin voi toisen työntää oven sisään ja toisen korinpuolelle, eikä ahdista sitten


    • sillälailla

      Myös meidän vanhassa ( 8 v ) 406:ssa kuljettajan oven ikkuna lopetti työt. Apukuskin ikkuna sensijaan toimi normaalisti. Ei siis sulakevika. Avasin hieman sitä oven kyynärnojan paneelia eli muovinasta irti ja sen alla oleva torx-ruuvi auki. Irroittamatta enemmälti koko asetelmaa, nostelin sitä vähän ja "hiplasin" niitä katkaisijoita. Ilta oli niin pitkällä, etten ryhtynyt enempiin toimiin. Kasasin kuntoon ja seuraavana päivänä yllätyin. Kuljettajan ikkuna toimi moitteettomasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3232
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      177
      1220
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe