NÄyttäis että meidän takka vetelee viimeisiään (muurattu tiilinen takka vm.-88)
perjantaina laitettiin tuli takkaan ja hetken päästä kuului paukahdus ja liekeissä lojui iso tiiliskivi (irronnut takan sisältä). Keskiviikkona tulee nuohooja katsomaan tarkemmin. Onkohan tilanne toivoton? Ollaan asuttu tässä talossa vasta 4kk ja takan piti olla ehjä!! Tietääkö kukaan onko myyjällä mitään vastuuta enää tällaisessa tilanteessa? onko mahdollista saada hintahyvitystä tms. kun takka on uusittava?
perjantaina laitettiin tuli takkaan ja hetken päästä kuului paukahdus ja liekeissä lojui iso tiiliskivi (irronnut takan sisältä). Keskiviikkona tulee nuohooja katsomaan tarkemmin. Onkohan tilanne toivoton? Ollaan asuttu tässä talossa vasta 4kk ja takan piti olla ehjä!! Tietääkö kukaan onko myyjällä mitään vastuuta enää tällaisessa tilanteessa? onko mahdollista saada hintahyvitystä tms. kun takka on uusittava?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juttele ensin tuon nuohoojan kanssa, eli onko takkasi korjauskelpoinen ja kannattaako tuota muutoinkaan käyttää, edes korjattuna.
Jos takka on noita "läpivirtaavia miinusmerkkisiä puunsyöjiä", niin ehkä voisit olla kiitollinen kun herätys tuli.
Noissa uudemmissa takkatyypeissä voit saada kymmenkertaisen edun vanhaan nähden ja ehkä vielä enemmänkin pelkästään puun poltolla. Sitten Sinun kannattaa miettiä asiaa myös lämpötalouden kokonaisajattelulla, eli millä yleensä lämmität taloasi öljyllä vaiko sähköllä. Hyvällä uudella takalla voit säästää hyvinkin paljon rahaa.
Jos olet onnistunut ostamaan huonotehoisen takan, niin laita kerralla uusiksi.
Jos taas Sinulla rikkoontui hyvätehoinen ja hyvä takka niin ota ilman muuta yhteys myyjään. Neuvottelu on paras tapa voittaa jotakin etua ostajaan nähden ja onhan myyjälläkin jokin vastuu mitä kauppakirjassa lukee. Toinen juttunsa on sitten löytyykö myyjällä haluja edes keskusteluun, mutta kyllä niitä fiksujakin löytyy. Huonosta takasta ei kannata paljon edes keskustella, onhan tuollakin jo ikää. Ei se myyjäkään tuota ehkä voinut ennustaa ja tietää.
eikä uusimista myyjä korvaa.
...takan voi korjata. kysymys olikin siitä kuka sen maksaa ;) Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Kerron nyt vielä täällä missä mennään...
Nuohooja kävi ja laittoi takan käyttökieltoon. Soitettiin kiinteistövälittäjälle joka kertoi että myyjällä on vastuu tällaisessa tilanteessa. Eli tosiaan neuvottelukysymys myyjän ja ostajan välillä, kohtuullinen korvaus olisi tietysti myyjän maksaa takan korjaus. Samaa mieltä oli myyjä jolle tänään soitettiin. Joten nyt odotellaan muurarilta tarjousta... mutta eiköhän me laiteta kokonaan takka uusiksi.
Ei kai myyjä ole velvollinen maksamaan kuin korjaamisen. Kyllä siitä korjaamalla saa ihan hyvän.
korjauksenkin korvaamista, koska eihän edellinen omistaja ole voinut olla tietoinen takan sisällä olevasta vauriosta... ja tuskin edellinen asukki on toiminnallaan tahallisesti/tahattomasti takan rikkoutumista aiheuttanut.. kyseessä on kuitenkin vanha takka, jonka toimivuudesta ja kestosta tuskin on annettu minkäänlaisia takeita todennäköisesti tehdyssä kuntokartoituksessakaan??
Itse en lähtisi tuollaisia ilman oikeuden päätöstä korvailemaan.
ostamamme talon myyjä on ilmeisesti erityisen ystävällinen ja fiksu, kun on valmis korvaamaan osan uudesta takasta. Tässä ei onneksi tarvittu oikeuden päätöstä jotta myyjä ymmärtää vastuunsa.