Perästä kuului

ääniä viime syksynä. Akselivetoinen keskimoottorivene on kyseessä. Alhaisilla kierroksilla ei mitään erikoista, mutta kun nosti kierroksia, alkoi kuulua sellaisia kirahduksia perästä. Rasvan puute vai mikä? Voiko joku laakeri tms. ääntää? Onkohan isokin korjaus kyseessä?
1315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Onko akselin perälaakerina kumilaakeri, siis sellainen jossa on pitkittäiset lamellit. Jos on, muistitko vesillelaskun yhteydessä ilmata vannasputken? Ko. laakeri on näet vesivoideltu. Laakerirungossa pitäisi olla pienet "hiirenkorvat" veden tuloaukkoina. Tarkista etteivät ole näkinkuorien ym. pikkuötököiden tukkimat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Unto kirjoitti:

ääniä viime syksynä. Akselivetoinen keskimoottorivene on kyseessä. Alhaisilla kierroksilla ei mitään erikoista, mutta kun nosti kierroksia, alkoi kuulua sellaisia kirahduksia perästä. Rasvan puute vai mikä? Voiko joku laakeri tms. ääntää? Onkohan isokin korjaus kyseessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu