Opiskelen sairaanhoitajaksi ja nyt pitäis pikuhiljaa keksiä aihe opinnäytetyöhöni. Sais olla jotakin uutta, tylsää tehdä aiheesta, jota tahkottu jo paljon, kuten diapetes tai vanhukset esim.
opinnäytetyön aihe?
yksvaanopiskeleva
2416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ajattelisin että olisi mielenkiintoista tehdä jostain ajankohtaisesta aiheesta. Itse tein päättöttyön mrsa:sta muutama vuosi sitten. Siitä oli hyötyä työpaikoille kuin kouluunkin, samalla itsestä tuli yhden alan "osaaja". Kövin työpaikoilla kertomassa asiasta, koska minulla oli ajankohtaisin tieto.
Toki se on myös haastavaa, koska tieto muuttuu niin nopeasti uusissa asioissa.
Miten olisi noro-virus?Entä tietotekniikan käyttö hoitotyössä (sähköinen potilastietojärjestelmä)?Kuntoutusohjeiden laatiminen leikkauksen jälkeen?
saa tutkimuksen? Joopa joo,joku lähärin teoria lätinäksi ehkä. Tee joko määrällinen tai laadullinen tutkimus esim potilaan voimaantumisesta, se on kova sana tänä päivänä ja varmaan tutkimustietoakin jo löytynee lähteeksi.Mites olis joku eettinen ongelma? Miten pootilaat kokevat jokin tärkeän asian tietyllä osastolla ja käytät teoreettisessa viitekehyksessä jotain hoitofilosofiaa.Tee työ joka on lähtöisin käytännön toiveista. Soita eri osastoille ja kysy mistä he haluaisivat sinun tekevän tutkimuksen tai projektin.