hevosenlanta

lannoitteena

Jos laitan tuoretta hevosen lantaa kasteluveteen niin onko liian ytyä ainetta? Voiko nurtsi esim. kuolla? Kun löytyisi tonni kaupalla tuolta takapihalta;)

4

3658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      lannan kuin lannan ja varsinkin hepan jossa on yleensä pehkuja pitäisi maatua ainakin yhden vuoden ja jäätyä talvell ajotta bakteerit kuolee. Sitten sen voi sirotella sellaisenaan, en alkaisi liotella.

    • ei "raakana"

      Kaikki lannokkeeksi sopiva pitää olla maatunutta. Tee komposti.

      • Juffe

        Eiköhän tuossa kasteluvedessä sovi sama ohje kuin virtsan käytössä eli laimennetaan 1:10 suhteessa. Laimennettuna ei ole liian vahvaa ja ei polta kasveja.

        Yhden vuoden kompostoituneena on parempi ja ravinteet paremmassa muodossa kasveille. Ei se tuore lanta mitään myrkkyä ole, jos on sopivan vähän.


      • vettä pyttyyn
        Juffe kirjoitti:

        Eiköhän tuossa kasteluvedessä sovi sama ohje kuin virtsan käytössä eli laimennetaan 1:10 suhteessa. Laimennettuna ei ole liian vahvaa ja ei polta kasveja.

        Yhden vuoden kompostoituneena on parempi ja ravinteet paremmassa muodossa kasveille. Ei se tuore lanta mitään myrkkyä ole, jos on sopivan vähän.

        hevosen lantaa n.30kg 100lit. vettä sekottelet sekasin ja annat seitä liuoksen pari päivää jaeikun kastelemaan,sakan voi käyttää vaikka marjapensaiden juurille.Näin meillä tehtiin 50-60-luvulla tuli isot viinimarjat,omenat,lavakurkut,manssikat ym.mutta ei missään nimessä liikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      344
      7720
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      79
      5480
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4623
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4420
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      143
      4290
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3819
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3616
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe