hevosenlanta

lannoitteena

Jos laitan tuoretta hevosen lantaa kasteluveteen niin onko liian ytyä ainetta? Voiko nurtsi esim. kuolla? Kun löytyisi tonni kaupalla tuolta takapihalta;)

4

3637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      lannan kuin lannan ja varsinkin hepan jossa on yleensä pehkuja pitäisi maatua ainakin yhden vuoden ja jäätyä talvell ajotta bakteerit kuolee. Sitten sen voi sirotella sellaisenaan, en alkaisi liotella.

    • ei "raakana"

      Kaikki lannokkeeksi sopiva pitää olla maatunutta. Tee komposti.

      • Juffe

        Eiköhän tuossa kasteluvedessä sovi sama ohje kuin virtsan käytössä eli laimennetaan 1:10 suhteessa. Laimennettuna ei ole liian vahvaa ja ei polta kasveja.

        Yhden vuoden kompostoituneena on parempi ja ravinteet paremmassa muodossa kasveille. Ei se tuore lanta mitään myrkkyä ole, jos on sopivan vähän.


      • vettä pyttyyn
        Juffe kirjoitti:

        Eiköhän tuossa kasteluvedessä sovi sama ohje kuin virtsan käytössä eli laimennetaan 1:10 suhteessa. Laimennettuna ei ole liian vahvaa ja ei polta kasveja.

        Yhden vuoden kompostoituneena on parempi ja ravinteet paremmassa muodossa kasveille. Ei se tuore lanta mitään myrkkyä ole, jos on sopivan vähän.

        hevosen lantaa n.30kg 100lit. vettä sekottelet sekasin ja annat seitä liuoksen pari päivää jaeikun kastelemaan,sakan voi käyttää vaikka marjapensaiden juurille.Näin meillä tehtiin 50-60-luvulla tuli isot viinimarjat,omenat,lavakurkut,manssikat ym.mutta ei missään nimessä liikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4246
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3302
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3209
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3162
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2906
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2780
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      62
      2743
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2549
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe