joo että semmosta kysyisin et mitä käytännön eroa on vastakaari- ja pitkäjousella? ihan pelkästään rata ammuntaa varten. niin ja vielä mikä on suositeltava vetovoimakkuus jousessa, paunoissa??
kiitän kovasti
vastakaarijousi vs pitkäjousi
6
8197
Vastaukset 6
- vetää
suositeltava pauna määrä noin 120 lbs
- aloittelen
eikö se lasketea näin: 120ibs jaettuna 0.45kg niin jotain 63kg eli pitää vetää sitä 63 kilon voimalla?? eikö se oo aika raskas tai jtn..
- Wilhelm Tell, SAVOSTA
aloittelen kirjoitti:
eikö se lasketea näin: 120ibs jaettuna 0.45kg niin jotain 63kg eli pitää vetää sitä 63 kilon voimalla?? eikö se oo aika raskas tai jtn..
Savolaeselle ei mikkään uo liian raskasta. Voemoo löytyy isommallekiin jouspyssylle.
- tuleva residentti
Wilhelm Tell, SAVOSTA kirjoitti:
Savolaeselle ei mikkään uo liian raskasta. Voemoo löytyy isommallekiin jouspyssylle.
turuus,mul kun on sellainen varsijousi 150 paunaa,kevyest tulee ladattuu,ainaki tääl tois puol jokke.
mut ny mun varma tarttis men tehrä jottai..;)
- Rondalyan
Vastakaarijousella on ensinnäkin helpompi ampua, kuin pitkäjousella. Vastakaarijousessa on nuoliteline, joka pitää nuolen paremmin paikallaan kuin pitkäjousi, vaikka siinäkin omanlaisensa nuoliteline on. Ampuma-asento jousilla ammuttaessa on erilainen. Pitkäjousella on ylipäätään vaikeampi osua kuin vastakaarella ;)
Vastakaarijousi on hyvä jousi aloittelijalle. Sillä on hyvä opetella ampumaan perusammuntaa ja siirtyä sitten vasta lonkkariin.Etenkin jos seuralla tms. on jousia, eikä tarvitse itse ostaa...
Aloittelijalla semmoinen ~20 paunaa, 68-70 tuumaa on hyvä. Eli lisäksi siis jousen pituus vaikuttaa siihen jäykkyyteen. Jos on kaksi jousta joissa molemmissa sama paunamäärä, lyhyempi on jäykempi kuin pidempi. Mutta harjoitellessa jousen on hyvä olla semmoinen että voi pari tuntia ampua, eli joku 80 nuolta, ilman että sen enempää väsyy. Lisäksi virheet näkyy paremmin löysemmällä jousella (ja näin nuolen hitaammalla nopeudella) kuin jäykemmällä jousella ammuttaessa. Eli, jousiammunnassa, nuolen vauhti korjaa monesti virheet ;)
Koittaapa sitten pärjätä. - Aloittelija
Pieni nippelitieto lisäys edelliseen kommentiin. Toi paunamäärä lasketaan 28 tuuman vetopituudella noissa vastakaari/pitkäjousissa joten jos sulla on piteempi veto niin se lisää jousen voimaa noin 2 paunaa/tuuma ja vastaavasti jos lyhyempi veto niin vähentää saman verran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591190
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571128Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1171060Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7970- 96950
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5775Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27731Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192686- 71659
- 32630