"kannuskynnet" takajaloissa

jerkku!!

Elikkäs pentu on tullut jonkin aikaa sitten taloon ja oltiin kyllä tietoisia tästä, kun sen haimme. Nyt kysynkin, että mitä niille on tehtävä. Kasvattaja sanoi että leikattava, mutta mitä se siis tarkoittaa? Eli koko kynsi vai sitten koko "sormi" ( nyt tuli oikosulku, en muista miksi sitä koiralla kutsuttiinkaan=)). Ja siis selvennykseksi tällä tarkoitan molempien takajalkojen yhtä ylimääräistä kynttä, niinkuin etutassuissa on se yksi vähän ylempänä kun muut, niin tällä sama takajaloissa. Ja vielä jos on tietoa että mitä kustantaa.

5

11088

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terristi

      ne pitäisi poistaa? Varmuuden varalta harva ell. niitä poistattaa. Monella vinttikoirarotuisella koiralla ne on ja prosentuaalisesti harvalla vinttarilla ne repeää maastokisoissakaan. Parhaiten poisto olisi käynyt ennen kuin pennulla on ikää 3 vrk, silloin toimitus on suht kivuton ja helppo ja paraneminen melkein täydellistä, vanhempana aina vaikeampaa. Ja tuo kannus ja kannuskynsi on ihan oikeat nimitykset.

    • mitään

      tarvitse tehdä.Pitää vaan kynnen lyhyenä leikkaamalla sitä kuten muitakin.

    • Yks kasvattaja

      on käyttökoira, varsinkin metsästyskoira, niin kannukset kannattaa ehdottomasti leikata pois. Kasvattajan kyllä kuuluisi se tehdä ennen pentujen luovutusta tai maksaa pennun ostajalle kulut. Meillä ainakaan ei ostajan tarvitse maksaa kannusten poistoa. En muista enää mitä kannusten poisto maksoi, kun siitä on pari vuotta kun yhdelle pennun ostajalle korvasimme kulut.

      On tietysti rotuja, joilla rotumääritelmään perustuen tulee olla takajaloissa kannukset. Ovat etupäässä suuria paimenkoiria.

      • mistica

        ne usein poistetaan aivan pikkupentuaikana.
        JOillakin tosiaan on tuplat takana, beauceron mm. on niitä.


    • Koiran Omistaja

      Et siis tiedä miksi koiran tassuja kutsutaan? Huh huh!
      No kuiteskin, Meillä on koiranpentu eikä mun vanhemmat tiedä että onko koiralla takana kannuskynnet :(.
      Mut kyllä mä jo tiiän että on!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      27
      1807
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      105
      1458
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1401
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1026
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      892
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      876
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      853
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      27
      810
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      787
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      127
      765
    Aihe