Petetty

Saksastatilaaja

Tilasimme Saksasta 2 kpl. Kotiteattereita nettifirmasta jotka maksoimme ennakkomaksuna sopimuksen mukaan. Tuli kuitenkin vain yksi. Lähetyslistankin mukaan lähetetty vain yksi. Eivät vastaa puhelimeen, säköpostit eivät mene läpi. Faxiin eivät reagoi Mikä neuvoksi ???

4

985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saksalainen

      Lähde sinne ja lyö turpaan!

      No, ei oikeastaan voi paljon mitään kuin yrittää uudelleen. Jos maksu on makesttu luottokortilla voi myös peritä maksun takaisin luotokunnan kautta.

      Voi myös kääntyä saksalaisen Verbraucherschutzamtin puolelle.

    • Pipa01

      ..oletko tilannut kaksi, oletko maksanut kaksi.
      Sähköposteihin saksalaiset eivät tavallisesti muutenkaan vastaa, paitsi jos tuntevat sinut henkilökohtaisesti.
      Mikä firma, millä paikkakunnalla? Puhutko saksaa? Englanniksi ei kannata edes yrittää selvittää asiaa.

      • saksalainen

        "Puhutko saksaa? Englanniksi ei kannata edes yrittää selvittää asiaa."

        Tuo ongelma ulkomaalaisia on usein Suomessa. Hauskaa kuulla, että sama juttu on myös toisinpäin. ... tai oikeastaan ikävää kuulla. Asiat pitäisi toimia helpommin nykyisessa kansainvälisessa maailmassa.


      • Pipa01
        saksalainen kirjoitti:

        "Puhutko saksaa? Englanniksi ei kannata edes yrittää selvittää asiaa."

        Tuo ongelma ulkomaalaisia on usein Suomessa. Hauskaa kuulla, että sama juttu on myös toisinpäin. ... tai oikeastaan ikävää kuulla. Asiat pitäisi toimia helpommin nykyisessa kansainvälisessa maailmassa.

        Ja, leider.
        Ich arbeite als Dolmetscherin und Beraterin für finnische Firmen, und es ist mein Alltag zusehen zu müssen, dass Englisch für Deutsche recht häufig eine echte Fremdsprache ist. Ein Teil meiner Arbeit besteht darin, Missverständnisse aufzuräumen, die dadurch entstanden sind, dass ein Finne und ein Deutscher einen Vertrag auf Englisch gemacht haben. Leider leider hat meist der Deutsche nicht verstanden, was er da unterschrieben hat.

        Oft werde ich auch gerufen, um Sachen zu klären, wenn ein Deutscher auf eine englischsprachige Anfrage nicht geantwortet hat. So rufe ich an, und schwupps, auf einmal läuft die Sache...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      171
      8907
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      141
      3298
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      2
      2251
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      170
      2212
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      101
      1856
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      174
      1786
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1667
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1341
    9. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      25
      1281
    10. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      115
      1054
    Aihe