ihmettelenpä vaan hevosista

Ruokohelven viljelijän on sitouduttava tuotantosopimuksella luovuttamaan tuottensa vapolle lähes ilmaiseksi saadakseen tukea toimintaansa.

Omille hevosilleen heinää viljelevä gunnari saa tuet, karjatilan tuet, eläimilleen ja viljelyksilleen eikä tuota YHTÄÄN MITÄÄN.
121415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

näiden hevosjuttujen kanssa. Monilla täysiä lemmikkejä nämä hevoset ja muutenkin pelkkä harrastus monella. Meikäläinen tykkää lentämisestä, niin ei puhettakaan että siihen saisi tukea, vaikka pellolla kenttä olisikin...
Onhan tietty näissä hevostelijoissa sellaisiakin, jotka tosissaan tekevät hommaa hevosten kanssa, mutta aika vähän niitä on ainakin näillä nurkilla.
Pistäpä koirille koko vanha navetta, taikka kissoille, paljonko saat tukea näille ja moni tekee niidenkin kanssa mailla yhtälailla leivänjatketta (kenneliä ja löytöeläinten parissa)??

Äänestä

Lämminverisistä tehdään meetvurstia ja Suomenhevosista lauantaimakkaraa. Lähinnä vanhoista ratsuista, jotka eivät makkaraan kelpaa sitten Erikeepperiä. Ja kyllähän se liimakin on tavallaan elintarvike siinä missä olutkin.

Äänestä

tulee,niinkuin teidän valittajien suustakin...

Äänestä
  • hevosistakin niinkuin mainitsit, vaan eipä ole hevostilojen lantalat sellaisia kuin nitraattidirektiivi edellyttää.

    Siirtymäaikaa on jo ollut kylliksi joten nyt pitäisi tapporyhmän siirtyä hevostilojen kimppuun.

    Kaikilta hevostiloilta joiden lantalat (tutkittaisiin suurennuslasilla) eivät täyttäisi vaatimuksia hevoset lopetettaisiin läjään pihamaalle.

    Se olisi oikeudenmukaista.

    Lietesäiliöstämme (nautakarjatula kaupungin kyljessä) löytyi yhden elementin yläreunasta särö (betonin kutistuma kuivauksen yhteydessä ei halkeama) säiliö määrättiin tyhjennettäväksi ja tarkastettavaksi sekä korjattavaksi. Onneksi lähistöllä oli 2 tuotannosta luopuneen tilan tyhjät säiliöt. Eiku paska rekalla sinne. Säiliö tarkastettiin (ehjä) mutta halkeama (20 cm ylimmän lietepinnan yläpuolella) piti korjata.

    Kun kysyin, miksi meidän lietesäiliöstä tällainen poru, mutta 50 metrin päässä on hevostila (useita hevosia) jonka lantala ei täytä mitään määräyksiä sitä ei edes mennä katsomaan. No kun ei kuulemma ole ollut yhtenäisiä tarkastus ohjeita!!!! Herrasiunaa!! Nitrattidirektiivi ja MRO:n ohjeet ovat aika selkeää luettavaa, ja sanovat että lanta tulee varastoida niin että suoria valumia ei tule ja MRO ohjeet kertovat tarkkaan miten lantala tulee rakentaa!!!

    Ei ole tasapuolista eikä oikeudenmukaista kohtelu EU suomessa!!!

    Äänestä

  • hevosilta .Pikkutytöt sitten kärrää sen kottikärrillä tallin taakse,avotaivaan alle,maapohjalle, isoon kasaan kyläläisten ihasteltavaksi.

    Ei se tallin omistava taxisuhari itse siihen paskaan koske.

    Äänestä

Hevostalous on taloudellisesti todella merkittävä kasvava toimiala. Finntoton pelivaihto on yli 200 miljoona, josta voittoa firmalle tulee yli 50 miljoonaa. Lisäksi valtiolta tulee yli 10 miljoonaa ja samoin Veikkaukselta. Hevostalous on lisäksi merkittävä tekijä maataloudessa ja tuo sitäkin kautta eu-tuki tuloja suomeen. Hevostalous tuo BKT:een satojenmiljoonien lisän!!

Äänestä
  • ei vittu paljon yhteiskuntaa pönkitä. Raha kiertää taskusta toiseen, eikä se koko kiertoaikana saa aikaan mitään mikä nostaisi kauppatasetta tai vaihtotasetta, vaan pyörii pelkästään suomessa. Eli ei se mitään oikeasti tuota. Alkutuotanto sensijaan tuottaa vientiteollisuudelle raaka-aineita ja pienentää ostotarvetta ulkomailta, jolloin valuttatuloja säästyy. Siis hevostalous on tuottamatonta ja täysin turhaa.

    Äänestä

  • totoamises kirjoitti:

    ei vittu paljon yhteiskuntaa pönkitä. Raha kiertää taskusta toiseen, eikä se koko kiertoaikana saa aikaan mitään mikä nostaisi kauppatasetta tai vaihtotasetta, vaan pyörii pelkästään suomessa. Eli ei se mitään oikeasti tuota. Alkutuotanto sensijaan tuottaa vientiteollisuudelle raaka-aineita ja pienentää ostotarvetta ulkomailta, jolloin valuttatuloja säästyy. Siis hevostalous on tuottamatonta ja täysin turhaa.

    onhan se kuitenkin alkutuotantoa, kun hevosille tuotetaan tarvikkeita, palveluita, heinää yms. Ja näihin panoksiin tuet ja avustukset kulkeutuvat hevosenomistajien kautta, joten on virheellistä sanoa että hevostaloutta tuetaan, sillä raha kiertää hevosmiehiä.

    Äänestä

  • BKT kirjoitti:

    onhan se kuitenkin alkutuotantoa, kun hevosille tuotetaan tarvikkeita, palveluita, heinää yms. Ja näihin panoksiin tuet ja avustukset kulkeutuvat hevosenomistajien kautta, joten on virheellistä sanoa että hevostaloutta tuetaan, sillä raha kiertää hevosmiehiä.

    kaikki vaan takomaan sirksuhevosillemme kenkiä ja ompelemaan satuloita , valtio maksaa tukea jotan palkkakin on turvattu ja BKT kasvaa..

    Äänestä

kyllä hevostilakin tuottaa, nimittäin palveluita eli elämyksiä ravikansalle

Äänestä

Paskaa kyllä tulee hevosista sen minkä kerkiää ja jos alettaisiin hevostilojen lantaloita tarkastamaan , niin ei kyllä yhdelläkään olisi vaatimuksia täyttäviä lantaloita. Kaikki mitä tiedän lykkäävät lannat ulkosalle jonnekkin tallin nurkkaan isolle läjälle ja siellä ne maatuvat niin kauan, että saa laittaa annetaan ilmoituksen lehteen!

Äänestä

Miksi viljelet ruokohelppiä? Tulee mieleen, että pelkkien tukien takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruokohelpi kirjoitti:

Ruokohelven viljelijän on sitouduttava tuotantosopimuksella luovuttamaan tuottensa vapolle lähes ilmaiseksi saadakseen tukea toimintaansa.

Omille hevosilleen heinää viljelevä gunnari saa tuet, karjatilan tuet, eläimilleen ja viljelyksilleen eikä tuota YHTÄÄN MITÄÄN.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu