Minkä takia Linuxsilla ei voi kattoa ja ei näy netti tv ? Esim.sub.tv ja Mtv3 netti tv ei näy Linuxsilla..?
Netti tv Linuxsilla saako näkyviin??
iida 14
121035
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Moni muukaan asia ei toimi linuxilla.
YouTube: Kokeilin eilen, hyvin pelasi.
Maikkaria en ole kokeillut.
YLE:n elävä arkisto on kuollut linuxille.
http://kasvi.org/index.php?id=1313&cs=60
Aina ei kannata linuxia syyttää.
Toisinaan on syy vastapuoilessa (esim. YLE),
tai yksinkertaisesti osaamattomuudesta.
Oma linuxopiskelu jatkuu, kaikissa kokeilemissa
distroissa on ollut jotain hyvää.
Vielä en ole löytänyt "omaani".
Etsintä (opiskelu) jatkuu.
ihan hyvin tuo elävä arkisto ainakin kubuntu feisty firefox toimii..
Eipä ne näy Windowsillakaan suoraan, pitää olla koodekit ja mediasoittimien pluginit asennettuna. Oman jakelusi ohjeistuksesta netissä kerrotaan, miten koodekkeja lisäillään paketinhallinnan avulla.
Itsellä ainakin W-32 codecs-all ja MPlayer-plugin Firefoxiin auttoi moneen video-ongelmaan.
Kokeilin Ylen arkiston, Maikkarin liikkuvan kuvan ja Nelosen näytteitä kaikki näkyivät ja kuuluivat opensuse 10.2.lla Firefox selaimella.
VireVoxiin semmoinen mediaplayerconnectivity laajennus. Sitten hyvä soitin olisi kaffeine (hyvä), kmplayer(mainio kunhan mplayer asennettu), mplayer(tekstitilan ohjaus), gmplayer (sisältää video/ääniajuriongelmia monilla vehkeillä -> konffimista enkä suosittele) tai gxine (hyvä).
Minusta on hienoa, että videot voi katsoa omassa ikkunassaan.
Erässä KHTML:ää käyttävässä selaimessa tämä ei ole ongelma mikäli se käyttää kmplayer pluggaria. Tällä yhdistelmällä ei ole tullut mitään hankaluuksia edes ko sivuilla.
Plussana on vielä se kmplayerille, että sillä voi vaihtaa helposti xinelle tai mplayerille.
... et kysy sitä mtvkolmelta tai subilta jos he kerran ovat tehneet linuxin kanssa yhteensopimattomat sivut niin sehän on huonoa palvelua.
laitetaanpa huvikseen palautetta :-)
Tällä saa näkymään http://keskustelu.suomi24.fi/node/9287501#comment-52942886
tossa vielä suora linkki http://www.go-mono.com/moonlight/download.aspx
Kerropa näkyykö oikeasti tuolla subin ja maikkarin ohjelmat! Voisin jopa väittää ettei näy. Mikäli koneessa on riittävän vanha firefox niin sitten tuo auttaa ja kaikki näkyy ok, mutta näissä muutamissa uusimmissa tuliketuissa ei tuosta ole mitään apua.
Helppoa kuin heinänteko: http://www.youtube.com/watch?v=lXzM-LIPkrs