15v tyttö meni lääkäriin valittamaan syömishäiriötä, vastaanottotäti totesi "Meillä on ollut tapana hoitaa ensisijaisesti oikeat sairaudet, tuolla on ovi, ole hyvä ja häivy vastaanotoltani, kiitos"
Näin Turussa
9
1677
Vastaukset
- ja sit ihmetellään
et miks on niin iso kynnys lähtee hakemaan apua.
- terrorismiä ei tarvi hyväksyä
Kysyt vaikka kunnan keskuksesta kuka on sairaanhoitoasioiden vastaava esimies, ja kerrot hänelle tapauksesi. Tuommoinen asiakaspalvelija saa aikaan tosi pahaa jälkeä, ainakin sen pitää joutua puhutteluun.
- Miraaa..
terrorismiä ei tarvi hyväksyä kirjoitti:
Kysyt vaikka kunnan keskuksesta kuka on sairaanhoitoasioiden vastaava esimies, ja kerrot hänelle tapauksesi. Tuommoinen asiakaspalvelija saa aikaan tosi pahaa jälkeä, ainakin sen pitää joutua puhutteluun.
Hei Kiki, mikä tämä kyseinen paikka oli? Ajattelin, ettei vaan sama paikka missä mä käyn. Järkyttävää tuollainen.
- Miyoku
Miraaa.. kirjoitti:
Hei Kiki, mikä tämä kyseinen paikka oli? Ajattelin, ettei vaan sama paikka missä mä käyn. Järkyttävää tuollainen.
Mistä Turussa saa apua syömishäiriöön?
Maksaako se?
Saanko apua ilman että minun tarvitsee keskustella asiasta vanhempieni kanssa? - no-control
Miyoku kirjoitti:
Mistä Turussa saa apua syömishäiriöön?
Maksaako se?
Saanko apua ilman että minun tarvitsee keskustella asiasta vanhempieni kanssa?Minäkin haluaisin tietää, mistä voin hakea apua itselleni syömisongelmiini? Asun myös Turussa. Vanhemmilleni en halua kertoa asiasta, enkä muillekaan tuntemilleni ihmisille.
Tarvitsisin apua nopeasti, voinko vain kävellä terveyskeskuksen vastaanottotiskille ja kysyä pääsyä keskustelemaan jonkun kanssa? - apua
no-control kirjoitti:
Minäkin haluaisin tietää, mistä voin hakea apua itselleni syömisongelmiini? Asun myös Turussa. Vanhemmilleni en halua kertoa asiasta, enkä muillekaan tuntemilleni ihmisille.
Tarvitsisin apua nopeasti, voinko vain kävellä terveyskeskuksen vastaanottotiskille ja kysyä pääsyä keskustelemaan jonkun kanssa?Olen itse Turussa asuva ysiluokkalainen, tasapainotellut siinä bedin ja vakavammankin anoreksian välillä pitkän aikaa.
Minun tieni kulki niin, että kun ensin olin onnistunut päättämään haluavani parantua, sanoin tukioppilasohjaajalle, että mulla on sellaisia henkilökohtaisia, juttuja, joiden kanssa tarvitsisin apua. Hän opasti minut koulupsykologille, jota olen nyt tavannut muutaman kerran ja jolle olen aika pintapuolisesti selittänyt tilanteen, jossa olen. Lähinnä olemme miettineet hoitopaikkaa.
Odotan kauhulla ensi viikolla kohtaavaa kokoontumista, jossa pitäisi olla huoltaja, koulupsykologi ja koululääkäri, jotta saan virallisen lähetteen lasten ja nuorten psykiatrisen poliklinikan syömishäiriöosastolle. Siellä olisin siis ihan avohoidossa, jotain terapiantapaista se kai lähinnä pitää sisällään.
Terveyskeskuksen vastaanottotiskiltä tuskin löydätte apua syömishäiriöönne: ne ei paljon psyykkisistä sairauksista (varsinkaan nuorten) tiedä, saati niiden hoitopaikoista.
Ainoa paikka, mistä Turussa saat ilmaista apua syömishäiriöön, on juuri tämä lasten ja nuorten psykiatrinen poliklinikka, jossa on syömishäiriöpotilaiden hoitoon erikoistunut työryhmä. (Vertaistukiryhmiäkään ei ole kuin aikuisille.) Nuortenpolille ei kuitenkaan valitettavasti voi suoraan marssia sisään - jos olet vielä yläasteella, pääset sinne helpoiten menemällä terveydenhoitajan, koulukuraattorin tai koulupsykologin juttusille, ja kertomalla jollekin heistä tilastasi.
Jos et esimerkiksi tiedä paljoakaan koulusi kuraattoreista tai muista mainitsemistani, ehkä sinulla on koulussa joku opettaja, jolta voisit pyytää opastusta koulukuraattorin, koulupsykologin tai terveydenhoitajan luo.
Ensimäiset askeleet ovat varsinaisia harppauksia, kynnykset korkeimpia. Muista kuitenkin, että oma-aloitteisuutesi palkitaan. Kuuntele itseäsi, äläkä vähättele avuntarvettasi. Ja ole rohkea.
Onnea matkaan. - apua
Miyoku kirjoitti:
Mistä Turussa saa apua syömishäiriöön?
Maksaako se?
Saanko apua ilman että minun tarvitsee keskustella asiasta vanhempieni kanssa?Valitettavasti turussa ei tällä hetkellä ole mitään sellaista avointa paikkaa, mistä saisi apua ilman, että vanhemmat osallistuisivat millään tavalla.
Mutta lue toki tuo toinen viestini.
- AnnaA
Mä olisin varmaan saanu kauheat kilarit vastaanoton tädille ja kuristanu sen lopuks! Voi helvetti että jotku osaa olla idiootteja! Mitenhän täti ois suhtautunu jos oma lapsi olisi syömishäiriöinen? Toteais varmaan että lapsikulta, lopetappas toi ruualla leikkiminen!
- jos toi on...
Totta niin ei j*malauta mitä porukkaa.. siis todella järkevää sanoa tuollaista ja vielä 15 vuotiaalle tytölle!
Vaikka nykypäivänä voisin hyvin kuvitellakkin tuollaista tapahtuvan,tuttuni on joutunut lääkäreiden vahinkojen/osaammattomuuden takia joutunut kärsimään melkoisesti! En tietenkää yleistä, on niitä erinomaisiakin olemassa mutta joukkoon mahtuu niitä myös vähemmän osaavia joukkoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909