Kirkkopäivät Turussa 25.-27.5. 2007

Haluaisin tiedottaa, että Eerikinkatu 1:llä on järjestetty lastenhoitoa pariksi kolmeksi tunniksi/lapsi/päivä kirkkopäivien aikana.
Hoito on ilmainen, jos vanhemmilla on "kirkkopäiväpassi". Muuten hoito maksaa noin 2e/tunti.
Lapsille on luvassa leikkiä, piirtelyä, hiljentymistä ja Raamatun kerrontaa.
Hoitoaikana ei järjestetä ruokailua, mutta tarjolla on vettä ja mehua.
Lapsia ovat hoitamassa vastuulliset lastenohjaajaopiskelijat Turun kristilliseltä opistolta ja heidän opettajansa kirkon työntekijä.
Tervetuloa!
9456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kiitos, mutta ei kiitos!

Miksi lapsille kerrotaan jotain uskonnollisia juttuja? En käsitä! Valitkoon uskontonsa sitten, kun niistä asioista jotain ymmärtävät! Raamatun pakkoluettaminen lapsille on aivan sairasta...

Äänestä
  • Kyseessä on kirkkopäivätapahtuma, ja uskoisin että vanhemmat ovat uskossa, jotka niillä tapahtumilla käy. Mutta myös ei-uskovaiset vanhemmat saattavat tuoda lapsiaan hoitoon. Ja kenenkään lapsen ei ole pakko osallistua kaikkiin toimintoihin, ei edes pakko tulla kuuntelemaan Raamattua. Ja tämä on myös vanhempien päätettävissä, että saako lapsi osallistua uskontotuokioon ja me noudatamme heidän toivomustaan.
    Eikä todellakaan kerrota lapsille Raamatusta mitään "Nyt Jumala tappoi kaikki"-kohtia.

    Äänestä

Kiitos mahtavaa hienoa! Minä en enää lastenhoitoa tarvitse, mutta tiedän kokemuksesta, että monelle se on kullanarvoista. Pitäpä osallistua päiviin. Joskus 10 vuotta sitten osallistuin Vaasassa ja kivaa oli.

Äänestä

moskeijpäivät on. Puumalainen APUUN!

Äänestä
  • Noh koska tämä on vielä Suomi :D Ei Irak tai Iran tms. valtio.

    Äänestä

Tervetuloa Tutustumaan Brinkkalan talon näyttelyihin 2 krs ja Ullakkogalleriaan.

Vanhalla Raatihuoneella Vanhan Raatihuoneen Galleriaan 2krs ja 1 krs Just Galleria.

Juseliuksen talossa 2 krs näyttely.

Äänestä

vielä ilmaiseksi, kirkko itsessään kun riistää kaikesta, jopa kirkkoihinkin pääsee enää vain ostamalla ovelta tyhjänpäiväisen lappusen eli "ohjelman". On aikoihin eletty.

Äänestä
  • Jos tarkoitat konsertteja, niissä ohjelma ei taida mennä kirkon piikkiin, vaan esiintyjien.

    Äänestä

  • konsertteja? kirjoitti:

    Jos tarkoitat konsertteja, niissä ohjelma ei taida mennä kirkon piikkiin, vaan esiintyjien.

    ennen kirkkoihin oli AINA vapaa pääsy. Nyt lähes pakolla koottavat rahat taitavat todella mennä esiintyjien taskuihin, mutta ainakaan eräs tangolaulaja ei tiettävästi niitä edes verotulokseen ilmoittanut. Syy on kirkon, kun hyväksyy tällaisen toiminnman.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lastenohjaajaopiskelija kirjoitti:

Haluaisin tiedottaa, että Eerikinkatu 1:llä on järjestetty lastenhoitoa pariksi kolmeksi tunniksi/lapsi/päivä kirkkopäivien aikana.
Hoito on ilmainen, jos vanhemmilla on "kirkkopäiväpassi". Muuten hoito maksaa noin 2e/tunti.
Lapsille on luvassa leikkiä, piirtelyä, hiljentymistä ja Raamatun kerrontaa.
Hoitoaikana ei järjestetä ruokailua, mutta tarjolla on vettä ja mehua.
Lapsia ovat hoitamassa vastuulliset lastenohjaajaopiskelijat Turun kristilliseltä opistolta ja heidän opettajansa kirkon työntekijä.
Tervetuloa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu