autoni(mazda 626) jarruletku halkesi ja sieltä tuli nesteet ulos. mitä jarrunesteet tekee jarrulevylle ja paloille eli onko siitä suurempaa haittaa kun niiden päälle sitä vuosi aika runsaasti?
t: sampsa
jarrunesteen
10
2897
Vastaukset
- haittaa.
Paloihin voi hieman nestettä imeytyä mutta muutaman rajun jarrutuksen jälkeen haihtuu taatusti.
jarrutuksessa palan pinta käy niin kuumana että siinä kyydissä ei pysy mitkään nesteet.
Pyyhi kuitenkin nesteet poís, ettei tiputtele pitemmän aikaa. - Muha
Jarruneste syövyttää maalin aika herkästi...
- sitroen.
jarruneste ainakaan automaaleja syövytä! Kokeiltu on aika monessa autossa.
- syövyttää
sitroen. kirjoitti:
jarruneste ainakaan automaaleja syövytä! Kokeiltu on aika monessa autossa.
Mikä ihme vimma sinulla on joka asiaan antaa väärää tietoa, onko kyseessä tietämättömyys vai halu aiheuttaa toisille vahinkoa.
Ensimmäisen vaihtoehdon vielä ymmärrän mutta toista en. - sitroen.
syövyttää kirjoitti:
Mikä ihme vimma sinulla on joka asiaan antaa väärää tietoa, onko kyseessä tietämättömyys vai halu aiheuttaa toisille vahinkoa.
Ensimmäisen vaihtoehdon vielä ymmärrän mutta toista en.missä autossa on niin huonot maalit, että eivät kestä jarrunestettä. Omakohtaista kokemusta on: Ford Escort, Citroen Visa, Fiat Uno, Peugeot 205. Kaikissa on maali kestänyt jarrunestettä.
Olen minäkin useita vuosikymmeniä sitten kuullut väitteen, että automaali ei kestäisi jarrunestettä. Silloin käytettyjen maalien kestävyydestä en tiedä, en myöskään esimerkiksi Miranolin tai muiden ei-autokäyttöön tehtyjen maalien.
Voisitko ystävällisesti valistaa kokemuksillasi!
- Anonyymi
Joitakin maaleja syövyttää, toisia ei. Piste.
- Anonyymi
Jarrulevyt saa puhdistettua helposti. Jarrupalat on syytä vaihtaa uusiksi. Jarrupalat ovat huokoista ainetta ja niiden lämmetessä pito jarrusta tai jarrusta häviää. Voit toki yrittää lämmittää nesteistä jarrupalaa, mutta se menee siinä leikissä pilalle.
Nim. merk. puolipiste;- Anonyymi
Älä viitsi valehdella! Jos haluaa, niin palat voi pestä tenulla ja mahdollisesti kuumentaa kaasuliekillä ja pyyhkiä pintaan tulevan nesteen pois paperilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä viitsi valehdella! Jos haluaa, niin palat voi pestä tenulla ja mahdollisesti kuumentaa kaasuliekillä ja pyyhkiä pintaan tulevan nesteen pois paperilla.
Voi teitä pellejä ja kaikkitietäviä.
Jarruneste lähtee osista kuumalla vedellä.
Jarruneste pilaa kaikki maalit, tarvii vain aikaa vikkoja tai jopa kuukausia.
- Anonyymi
Jarrupalat ovat kamelin kakkaa. Ne menevät pilalle hyvin helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei2047235- 1792296
- 1131788
- 511450
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651413Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢571216Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1021155Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?71086- 411049
Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan2711038