tuorevoitelun säätö

eli pystyykö em.koneen tuorevoitelin öljyn
syöttöä jotenkin säätämään?
seosta olen yrittänyt säätää monet kerrat mutta ei auta. eli vika ilmenee uistellessa alkaa kone jonkun ajan päästä käymään huonosti ja paranee kun ajaa kierroksilla vähän aikaa. epäilen tuota
öljyn syöttöä koska nyt takalaita on musta noesta
ja pako aukosta tulee tosi paksua nokista mönjää.
104655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

että ei säätö auta, vaan pitää kai purkaa tsydeemi ja tutkia, mikä on hajalla.
Et voi tietää, miten paljon se syöttää öljyä kierroksilla ja säätö saattaa hajottaa koneen.

Äänestä

vaihda nopeasti yammu. uistelussa kuitenkin luotettavuus on avainasia....

Äänestä
  • niin tai sitten laittaa sinut potkimaan

    Äänestä

Ei pysty. Uistellessa pitkiä aikoja kone ei polta kaikkea prosenttiseosta, nokeentuu/karstoittuu, rupeaa käymään huonosti,ja kun taas ajat torvi hetken aikaa auki niin silloin paikat taas puhtaat.

Äänestä
  • mulla on dt60 ja vaikka uistelee useita tunteja niin ei mitään ongelmaa esiinny

    Äänestä

Pistä nokiton öljy... esim. Optimaxin 2-t öljy!

Äänestä
  • joo kaverilla samallainen kone mikä toimii hyvin
    uistellessa,ei ongelmaa. öljyt on tuhkaamattomat.
    täytyy yrittää vielä vaan laihentaa seosta

    Äänestä

Vaihda oikeanlainen tuhkaamaton perämoottoreihin tarkoitettu 2t tuorevoitelu öljy ei mitään esim. teboilin pienkone 2 t öljyä koneeseen. Se ei ole konemerkistä kiinni jos tukkeentuu kone huonolaatuisen 2 t öljyn vuoksi. Uistelussa kannattaa ajaa ensin moottori lämpimäksi ja sitten vasta aloittaa uistelu. Välillä kannattaa taas antaa kieroksia koneelle ettei tukkeennu.

Äänestä

Josko vika onkin auki juuttuneessa termarissa??
Kon käy kylmänä,eikä öljy pala pois.
Pykälää kuumemmat tulpat vois autta vähän.
Ja ilman muuta kannattaa käyttää hyvää perämoottori 2t öljyä!!!!
Niistäkin halvimmat on aikas moista moskaa.

Äänestä

4t pariheppanen on hyvä lisä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suzuki dt30c kirjoitti:

eli pystyykö em.koneen tuorevoitelin öljyn
syöttöä jotenkin säätämään?
seosta olen yrittänyt säätää monet kerrat mutta ei auta. eli vika ilmenee uistellessa alkaa kone jonkun ajan päästä käymään huonosti ja paranee kun ajaa kierroksilla vähän aikaa. epäilen tuota
öljyn syöttöä koska nyt takalaita on musta noesta
ja pako aukosta tulee tosi paksua nokista mönjää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu