kissan pennun

kaupassa on valmista penturuokaa. mutta mitä juomaksi? vesi tietenkin mutta annetaanko jotain muutakin "maito"? koska voi muutaruokaa antaa ja mitä??
4377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

muutaman viikon whiskasin maitoa hyla maito ajaa saman asian ,mutta ei ole varmaan välttämätöntä antaa ensinkään.
ruokana pennulle tarjosin penturuokia (tietysti eläinkaupasta laadukasta) ,raakoja lihoja ( pirskattia jos yli 1/3 pv lihaa) eläinkaupan raksuja,raksut ei ole välttämätön etenkin jos kissa on huono juomaan kuten meillä .raksuja vain herkkumuroina esim.puuhapallosta.
vettä kannattaa laittaa tarjolle erillaisiin kuppeihin , lasi, muovi...jne ja useampaan paikkaan. veden olen vaihtanut ainakin kerran päivässä.

Äänestä

yllä jo olikin hyviä neuvoja.

maitoa ei kannata antaa lainkaan, korkeintaan hapanmaitotuotteita hylana. kissat eivät yleensä kestä laktoosia. kalkki lisänä maitotuotteet ei oikein toimi ja ne aiheuttavat helposti hammaskiveä.

kasvavalle pennulle kannattaa antaa pirskattia ruokavaliosta huolimatta.

markettiraksut kannattaa jättää ostamatta kokonaan. jos raksuja haluaa pitää ruokalistalla, kannattaa ne valita huolella eläinkaupasta. raaka liha on kissan ruokaa ja sitä kannattaa opettaa syömään monipuolisesti alusta alkaen. ei kuitenkaan maksaa pienelle pennulle lainkaan ja isommallekin vain vähän harvakseltaan. aikuiselle kissalle maksaa on hyvä antaa noin kerran viikossa.

muutama hyvä linkki sinulle:
http://personal.inet.fi/koti/maaru/
http://www.incat.fi/
http://www.incat.fi/kunkissatuleekotiin.asp

Äänestä

mä annoin kissalle juustoo makkaraa kissanmaitoa ja kurkkua kyllä kissat syö mitä tarjotaan !!!!

Äänestä
  • pentuna, hesen kanasalaattia, varsinkin valkosipulikastikkeella, tämä on tosi juttu, mutta kyllähän sitten oppi syömään kissanruokia, salaatin nappasi vielä jonkun aikaa aina kun näki jossakin...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


rokalista kirjoitti:

kaupassa on valmista penturuokaa. mutta mitä juomaksi? vesi tietenkin mutta annetaanko jotain muutakin "maito"? koska voi muutaruokaa antaa ja mitä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu