Ampiaisen pisto

Onkohan vaarallista ampiaisen pisto kissoilla.
Kissaani taisi pistää pihalla ampiainen ( en ole varma )
Kyseessä on jo iäkkäämpi kissa ja ei anna katsoa suuhun alkaa muriseen ja sihiseen, vähän näin siellä verta. Ei oiken pysty juomaan paljoo vettä mutta syö jonkin verran. On ollut mielestäni vähän alakuloinen.
Saattoi se olla jokin muukin mikä sattutti sen suuta tai kieltä.
5826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

usko että on mutta vie tietty lääkäriin.omaa kissaani pisti amppari ja se ei piitannu tapahtuneesta.hengis on.en muista soitinko siitä e.lääkärille(tod.näk. soitin)

Äänestä

Omaa kissaani kans pisti viime kesänä ampiainen. Meni leikkimään maassa olevalla ampiaisella, ja yhtäkkiä hypähti kauemmas. Ajattelin eka, ettei se pistänyt. Kissa kuitenki vetäyty kohta omaan oloonsa, ja huomasin et ylähuuli alkoi turpoamaan. Soitin tietty heti eläinlääkäriin ja kysyin mitä tehdä, sillä niinkuin sieltä sanottiinkin, epäilin myös sen tukkeuttavan hengitystiet. Heti ei kuitenkaan eläinlääkäriin päästy pistosta hakemaan, eikä lopen tarvinnutkaan, sillä turvotus laski ihan hetkessä ja kissa oli ihan normaali. Osui kai sitten ihan vain siihen suun ulkopuolelle. Kyytablettia käskivät myös antaa, mutta ei meillä ollut sitä. Mutta nyt on jemmassa vastaisuuden varalle!! :D

Äänestä

varsinkin, jos hengitystiet turpoavat. toiset ovat herkempiä pistoille, kuin toiset, niin kuin ihmisissäkin. kannattaa soittaa heti eläinlääkärille!

ensiavuksi käy puolikas kyytabletti.

Äänestä

ota yhteys ell, koska kissa kerran on jostakin syystä kipeä!

Äänestä

Vuosia sitten mun kissalle oli käydä hassusti, kun amppari pisti kuonon kärkeen alaleukaan. Hengitystiet turposivat.

Lääkäri käski antaa puolikkaan kyytablettia. Onneksi sain kissan ottamaan tabletin. Turvostus laski jonkun ajan päästä. Kissa oli apea jonkun päivää, mutta selvisi.

Lääkäri sanoi myös, että jos hengitystiet menee tukkoon, ei paljoa olisi tehtävissä. Vaikka asunkin kaupungissa lääkäriin olisi ollut vähintään 30 min matka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aamor88 kirjoitti:

Onkohan vaarallista ampiaisen pisto kissoilla.
Kissaani taisi pistää pihalla ampiainen ( en ole varma )
Kyseessä on jo iäkkäämpi kissa ja ei anna katsoa suuhun alkaa muriseen ja sihiseen, vähän näin siellä verta. Ei oiken pysty juomaan paljoo vettä mutta syö jonkin verran. On ollut mielestäni vähän alakuloinen.
Saattoi se olla jokin muukin mikä sattutti sen suuta tai kieltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu