Nytkö on tuo lastu, niin helppo varvata aina rekat, raktorit ja muut dieselit.
Tänäänkin pesin koko edellä ajavani porukan ja löin samalla luun kurkkuun. Aivan sama vaikka vähän enemmän kuluttaa ja ylläpito maksaa vähän enemmän, kun potkua löytyy ja pystyy kanssa autoilijoille näyttämään että "tunari elä hidastele". Totta kai turvallisuus aina ensin, eli risteys alueen lähellä ei sitten pojat ohitella.
Sitten kun muut ostelee uutta autoa, niin mä päivittelen aina uutta stagea ja säästän samalla selvää rahaa. Porukat vaan ihmettelee kun mun 90-luvun lopun saapas on niin sairaan nopee.
Tänäänkin pesin koko edellä ajavani porukan ja löin samalla luun kurkkuun. Aivan sama vaikka vähän enemmän kuluttaa ja ylläpito maksaa vähän enemmän, kun potkua löytyy ja pystyy kanssa autoilijoille näyttämään että "tunari elä hidastele". Totta kai turvallisuus aina ensin, eli risteys alueen lähellä ei sitten pojat ohitella.
Sitten kun muut ostelee uutta autoa, niin mä päivittelen aina uutta stagea ja säästän samalla selvää rahaa. Porukat vaan ihmettelee kun mun 90-luvun lopun saapas on niin sairaan nopee.
Vastaukset 13
Vanhimmat
No eihän se sillä lastulla mihinkään liiku, hidas nuhapumppuhan se vielä on. Vasta kun vaihdat ahtimen ja hitusen muita palikoita siitä ympäriltä niin alkaahan se johonkin menemään. Sttä 90-luvun lopun Saabista kun saa yli 400hv:tä ja 500nm:tä irti aukaisematta konetta.
Kyllä kone pitää aukaista että nuo lukemat saa, nokat, männät, ahdin, putkisto, cooleri jne... ja kuka nyt vanhaan paskaan viittii rahojansa hukata vaikka siitä saisi 1000 hv/ 1000 nm.
95:sesta saa enemmän irti kuin noista vahhoista tonnikalapurkeista.
Ei nokia, ei mäntiä, ei alakertaa, ei kantta. Ahdin ja pakosarja vaihtoon, cooleri, suuttimet, pp-pumppu, map ja tietenkin se softa. Tämä siis jos kyseessä Trionic5. Noissa vm.2001 Saabeissa pitää viritys tosiaankin aloittaa mäntien vaihdolla.
Heh, että 95:sista saa enempi irti, päivän paras. Tuohon T7:aan löytyykin sopivia softia esim. isommalle holsetille? Tai sitten T7 romukoppaan ja toista järjestelmää tilalle.
Ehkä siksi siihen vanhaan paskaan voi rahojansa laitaa kun se kerran kulkee...
Tietotaso on ainakin samaa luokkaa...saahan niitä tonnarin konepalikoita vaihtaa jos välttämättä, mutta se on vaan tyhmää kiivetä puuhun perse edellä. Pera puhuu asiaa, imases tietoa siitä viestistä.
Laitahan linkki keneltä saa 400 hv ilman koneen avaamista noihin vanhoihin tonnikalapurkkeihin.
http://www.maptun.com/webshop/products.php?rubrik=192&kategori=670&produkt=92&model=2323&listorder=71
Tuolta saa hyllystä 95:seeen 470hv/500nm
Miten niin keneltä, mikä hiton kysymys se on??? Ittehän noi rakennetaan, noihin viripuljuihin kannattaakkin upottaa hirveesti rahaa. Ainoa mitä tuolta oikeesti tarvitsee on softa (noiden ruattinpoikien softistakin voi olla montaa mieltä). Se T7:n softa kun on hitusen konstikkaampi kun esim. T5:n. Ja ton 95 470hv stegin toimivuudesta en mene hirveesti vannomaan, liekkö Freetu monta sellasta jo rakentanut?
Räpälät ostelee jotain valmiita paketteja ja aivan kädettömät antaa toisen rakentaa autonsa.
Oon kova jätkä ja iskä on superhessu, säälittävää..
No sullahan se tig pysyykin kädessä ja ymmärrys moottoritekniikasta tohtorin tasoa. Toiset vain haaveilee viripuljujen sivuilla, toiset rakentaa mitä haluaa, yksinkertaita, eikö?
Toiset tekee työnsä käsillään, toiset aivoillaan. Toiset elvistelee suomi24:lla kuinka hyvä rasvari onkaan ..
Eli jätä virihommat ja niistä keskustelu sellaisille, ketkä niistä jotain ymmärtää.
Suomi24:sen "asiantuntija" lausunnot jätän omaan arvoonsa, täällä näitä perähikiän "asiantuntijoita" riittää.. paremmin osataan kun virityspajat.. just just.. keskity vain siihen hitsaamiseen, ehkäpä siitä paremmin tiedät.
Ihan suosittelen lämpöisesti tutustumaan minkälaisia softia miltäkin puljulta tulee. Kun puhutaan jostain muusta kuin pikkustageista, niin alkaa se muuttumaan vähän haastavammaksi, softankin osalta. Samalla kannattaa tutustua mitä parametrejä ja karttoja tuossa softassa muutetaan. Tiettyjen puljujen osaamisessa kun on oikeesti toivomisen varaa.
youtube ja sieltä haet "teiniuhoamista". Sun kavereita, vai ihan itte sä?