8M:n veneeseen sähköt.Minkä koon vikavirtasuoja,entä 2-napaisen automaattisulakkeen koko 10A vai 16A.pistorasioita tulee 4kpl,mikä on kaapelin koko 1.5 vai 2.5 .Jos vielä laitan pari valaisinta tuleeko niile oma sulake.Entäpä kaapelien tyyppi.
MAASÄHKÖT
42 v
131628
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suojauksen pitäisi olla selektiivinen. Eli mitä pidemmälle mennään jakeluverkossa, sitä pienemmät sulakkeet. 6 Ampeeria veneen maasähköissä on perusteltu valinta. Ja 6A sulakeen taakse saat 1.3 kW (tuhatkolmesataa wattia) kuormaa. Pitäisi riittää.
Vikavirtasuoja 30 mA.
8-metriseen ei saa kovin pitkiä johtovetoja, joten 1.5 mm2 riittää. Eikä kannata rakentaa tarpeettoman monimutkaista maasähköjärjestelmää, siis yksi automaattisulake.
Ja lopuksi se pakollinen lisäys, josta ei pidä ottaa itseensä: 230 volttia on kuolemanvakava asia, eli pyydä ammattilaista ainakin tarkistamaan kytkennät.
"8-metriseen ei saa kovin pitkiä johtovetoja, joten 1.5 mm2 riittää."
Miten kaapelin pituus vaikuttaa sen
kuormitettavuuteen tai oikosulku- tai
ylikuuormitussuojaan???
Jos veneeseen tulee pitkät kaapelit ja tehdään vielä 1,5mm2 tai ohuemmalla kaapelilla, niin saattaa jossain satamassa käydä niin, että oikosulkuvirta ei nouse tarpeeksi suureksi polttamaan sulaketta tai avaamaan johdonsuoja-automaatti (stotzia). Tällöin oikosulkutapauksessa kaapeli hehkuu niin kauan, kunnes syttyy palamaan ja virta ei katkea ollenkaan. Silloin on rakennettu ns. tappovehje, mutta kaikkihan on hyvin niin kauan kunnes ensimmäisen kerran joku sähkölaite veneessä rikkoutuu jatai menee oikosulkuun. Asiaan vaikuttaa tietenkin suuresti syöttävässä pistorasiassa oleva oikosulkuvirta, eli kuinka kaukana se on muuntajasta ja kuinka hyvät on sen sähköpiirin maadoitukset. Mutta sitä kun ei voi mistään tietää, eikä sellaisia mittareita ole kenelläkään veneessä, harvalla sähkömiehelläkään edes töissä, niin on parempi vetää kaapelit veneessä varman päälle suht paksulla kaapelilla tai käyttää pykälää pienempää johdonsuojaa.
Tämä on tietenkin vain minun mielipiteeni, jokainenhan on oman onnensa seppä.
monimutkaista, 10A sulake 1,5mm2 16A 2,5mm2 jne.
Tuo 1,3 kW tulee helposti täyteen useimmilla auton sisätilalämmittimillä, joten jos sellaista käyttää niin 10 amppeerin sulake. Jos taas lataillaan vaan akkuja, niin liian pientä automaattisulaketta ei kaupasta taida saadakaan.
Kysyjä varmaankin pohti asiaa, josta on puhe 12V sähkövedoissa - eli pitääkö neliöitä olla riittävästi ettei tule liikaa jännitealenemaa.
Tässä mielessä 1.5 mm2 riittää 230V järjestelmissä.
Kuinkahan monessa vierasvenesataman pistorasiassa on yli 10A sulake?
Useat auton sisätilan lämmittimet ovat hirveän meluisia. Mitä pienempi sitä meluisampi. Toivottavasti kukaan ei ainakaan makuukajuuttaa yritä sellaisella pitää lämpimänä.
Ei se aivan noin helppoa ole, suojan kun pitäisi toimia luotettavasti jos johdon päässä on oikosulku. Jos kaapeli on pitkä (pitää huomioida myös syöttävä 230V verkko) oikosulkuimpedanssi kasvaa ja todellinen oikosulkuvirta pienenee. Jossain kohtaa tulee tilanne että oikosulkuvirta ei enää riitäkään laukaisemaan suojaa! Siinä tapauksessa pitää a) lisätä poikkipintaa, b) valita pienempi sulake tai c) valita toisenlainen laukaisukäyrä.
Eli sähkötyöt (varsinkin 230/400VAC verkossa) kannattaa suosiolla jättää sellaisille henkilöille jotka ymmärtävät mitä ovat tekemässä. Ettei päädy tälle listalle;
http://www.tukes.fi/sahko_ja_hissit/rekisterit/sahkotapaturmat.html
kuinka pitkä pitää 1,5mm2 piuhan olla ettei 10 paukku laukea?
Jos omakotitalon johdot päästä päähän on 1,5 10 amperilla, sehän ei saa olla pienempi.
Oikosulkumittauksella totesimme että 1,5 m2 kaapeli 10 m pitkänä paukuttaa vielä 80A
Eli kertoimethanon kohdillaan.
Tuskin täällä siin pitkistä veneistä puhutaan että ei 1,5 riittäis.
Eikö olisi kiinnostavampaa tietää kuinka pitkä 1,5mm kaapeli SAA OLLA että 10A sulake VARMASTI laukeaa oikosulussa?
Oikea vastaus; 6 - 149m riippuen sulaketyypistä ja syöttävän pisteen oikosulkuvirrasta.
Ei tuo 80A välttämättä riitä!
10A Gg-tyypin sulakeella (eli tavallinen tulppa sulake) pitää keskuksella olla vähintään 82A oikosulkuvirta. B-tyypin automaatilla vaaditaan 50A ja C-tyypin automaatilla 100A. Eli kertoimet on kunnossa ainoastaan jos kaapelin alkupäässä on B-tyypin automaatti!
kommentoin sinun kirjoitustasi,veneessä ei koskaan tule tilannetta että 1,5mm2 kaapeliin laitettu ylisuuri kuorma ei laukaisisi 10A sulaketta.