Karvia ikkunat

Teppe

Älkää vaan hyvät ihmiset valitko ikkunoiksenne Karvian alumiinipuite ikkunoita. Toki jos haluatte kuivata lasien välin joka kerta kun on satanu vettä ikkunaan päin. Tehtaalla kukaan ei ota vastuuta. Kiinnostus meni heti kun tehdas sai rahansa. Kuluttaja-asiamiehelle tehty valitus mutta mitäs tuo niille meinaa.

15

8679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuotaa

      Nyt on sitten kaksi ikkunamerkkiä huonoja. Karvia kyllä pärjäsi TM-testissä, mutta Pihlahan osoitti hyvyytensä siellä. Tkihan kyseessä oli puuikkuna, muttei sekään saisi vuotaa.

    • moppi kädessä

      Hemmetti soikoon, meillä sama juttu. Viime syksynä laitettu, puoli vuotta vanha ikkuna ja jo vuotaa kun sataa reippaammin. Minä otan samoin yhteyden kuluttaja-asiamieheen, jos eivät meinaa tehtaalla mitään. Ja haloo kaikki muut Karvian ylipolkemat, tehkää sama juttu, toivottavasti tepsii edes vähän. Ja ihan takuulla en suosittele tuotetta jatkossa kenellekään ja pidän myös huolen, että mahdollisimman moni kuulee huonoista ikkunoista, jos yhtiö ei ota vastuuta!!!

      • Teppe

        Ne ei sieltä ota mitään vastuuta olen jo kokeillut. Minulla kanssa syksyllä ostetut. Kauppias vannoi ennenkuin tein ostopäätöksen että vtt testin viat on korjattu. Paska puheita nyt ihmiset valittamaan vaan niin saa karvia ikkunatkin vähän miettimistä.


    • Simo

      Karvialle olen lähettänyt noin kymmenkunta kirjalllista reklamaatiota heidän ikkunoistaan, mutta kukaan ei suostu vastaamaan niihin. Syykin on selvä: Firma on taloudellisesti huonoissa kantimissa. Tarkistakaa luottotiedot, konkurssi uhkaa Karviaa.

    • asensin keväällä itse

      ja on monta vesi-myrsytuula käynyt karvia ikkunoihin; hyvin pelaavat, eikä vettä näy väleissä

    • Ostamassa ikkukoita

      Ammattitaidontonta henkilökuntaa. Onko työvoima palkkatuella palkattua?

    • .....

      Kannttasi nyt ensihätään säättää ikkunan saranat, niin taitaisi hieman se vesiongelma hellittää.

      • anteeksi miten

    • JAXAa

      Kuulostaa vähän siltä, että asensit ikkunat perseelleen eli tuli asennusvirhe ja on se kumma kun ei kukaan muu ota vastuuta sun mokasta hah hah

      • hattiwat

        Justiinsa juu, olen asentanu muuta sata ikkunaa ja karvian ikkuna ainoana joka on aiheuttanu ongelmia.
        Ikkunoiden laatu heikko ja paljon tehtaalla tulleita jälkiä esim.saranat väärin kohdistettu,halkeamia korjattu naulaimella, alumiini puite paukkuu auringon paistaessa.


      • jamppa t
        hattiwat kirjoitti:

        Justiinsa juu, olen asentanu muuta sata ikkunaa ja karvian ikkuna ainoana joka on aiheuttanu ongelmia.
        Ikkunoiden laatu heikko ja paljon tehtaalla tulleita jälkiä esim.saranat väärin kohdistettu,halkeamia korjattu naulaimella, alumiini puite paukkuu auringon paistaessa.

        Meillä 2010 asennetut karvian ikkunat ja ovet, tosi hyvin pitänyt sääolot ja katu metelin ulkopuolella. Ainut miinus niin yksi karmi napsaa aika kovasti kun lämpötila ulkona muuttuu nopeasti ja ulkopuolella smyygipellit olis voinu kuulua hintaan, muuten hyvät.


      • jeppe641
        jamppa t kirjoitti:

        Meillä 2010 asennetut karvian ikkunat ja ovet, tosi hyvin pitänyt sääolot ja katu metelin ulkopuolella. Ainut miinus niin yksi karmi napsaa aika kovasti kun lämpötila ulkona muuttuu nopeasti ja ulkopuolella smyygipellit olis voinu kuulua hintaan, muuten hyvät.

        Ne on nykyään samaa paskaa kuin SKAALA !!!


    • Nainen

      Meillä samanlainen tapaus Karvia-ikkunoiden kanssa. Talo ostettiin 2005 rakentajalta suoraan, lähes kaikki ikkunat vuotavat, vesi tulee ikkunalasin pintaa pitkin. Se tiiviste ikkunan vierestä näyttää kuin sulaneelta pois. Oltu yhteydessä Skaalaan jo reilu 1v sitten, hidastelevat vastauksissa ja kiertelevät asiaa. On käynyt Skaalan ikkunamyyjäkin katsomassa, yllättävää kun ei enää mitään kuulu, kummasteli vain. Paskaa myyvät kyllä, mutta tälläiset asiat ei hoidu! Takuu kattaa kuulemma vain 2v. , eli ikkunat vaihdettaisiin kahden vuoden välein, ihanan halpaa. Soitin kuluttaja-asiamiehelle, pitää olla firmaan vielä yhteydessä, mutta taitaa aika kiva aukko olla kun takuu on niin lyhyt ja valmistusvirheille ei kai ole mitään määritelty. Eli siis n.20 ikkunaa vaihdettavissa piakkoin, hienoa. Mistä saisi asiantuntevan ihmisen katsomaan voiko jotain tehdä itse? Vai veisikö lasiliikkeeseen yhden ikkunan katsottavaksi. Olisi jotain muutakin tekemistä kuin luututa ikkunavälejä päivittäin. Huurtunuthan nuo on jo ainakin 5v, muttei niille mitään silloin tehty..

    • ammattiapua

      Netistä löydät ikkunan huoltoyrityksiä ja kuntotarkastajia.

    • Anonyymi

      Mistä saisi uudet alumiiniset välipienat karvian ikkunoihin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      93
      6484
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      51
      5555
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4339
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      82
      4234
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      76
      3984
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      81
      1361
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      78
      1187
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1165
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      920
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      296
      865
    Aihe