Vuosia olen yrittänyt asentaa tuota Realplayeria eri koneilla jopa ja AINA sama helkutin ongelma! PER"#"¤% VI%¤" ... Yrittäessä ladata se sanoo "unable to connect to server" JOKA IKINEN KERTA. Tiedän, että vian täytyy olla selaimen asetuksissa, mutta eikö ne voisi aikojen kuluessa vähän viilata sitä, ettei tämän pitäisi olla näin PIRULLISEN vaikeaa JOKA IKINEN KERTA! AAAAAAAAAAARRHH!
Ärsyttävä REALMEDIA !
JOKA KERTA
19857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
yhteyden. Mene muurin asetuksiin ja tyhjennä kaikki selaintasi koskevat säännöt. Kun yrität ottaa uudelleen yhteyttä, voit luoda realmediayhteyden sallivat säännöt.
Aina helppo syyttää minun palomuuria, kun sama vika on ollut muillakin koneilla missä F-secure ja Explorer.. hyvin yleiset siis. Minä en ole palomuurini oletusasetuksia muokkaillut, vaan ne on tosiaan oletusasetukset koko ajan. Miksei realmedia tai palomuurin julkaisija voi tällaista seikkaa huomioida, kun kyse niinkin suositusta ohjelmistosta jonka voi ladata vain YHDESTÄ paikasta?
F-Securen sammuttaminen (salli kaikki verkkoliikene) ei auta.
koska varmaan vastaukseen pitäisi päästä itse käpistelemään konettasi. Tukihenkilön hommia tehneenä voin kuitenkin sanoa, että vika on noin 95%:ti käyttäjissä. Voihan se olla että kuulut juuri tuohon viiteen prosenttiin, mutta epäilen. Tiedän kyllä tapaukset, jotka syyttävät ongelmistaan kaikkia muita paitsi itseään. Yritä nyt vaan selvitellä asiaa tai raahaa paikalle joku joka tietää vähän enemmän tietokoneista.
Niin mutta huomasitko kun sanoin, että MUILLAkin koneilla.. Tietenkin käyttäjän vika on se ettei osaa tässä tapauksessa ratkaista ongelmaa, mutta EPÄILEN ettei kukaan muukaan KUIN kyseessä oleviin ohjelmistoihin enemmän perehtynyt henkilö.
Palomuurin ja virustorjunnan, sekä selaimen torjunnan olen napsaissut kolme kertaa pois päältä kokeillakseni josko toimis. Mitä sitten pitäisi yrittää. Tiedän, että "unable to connect" johtuu omasta koneestani mutta ..... missä vika?
yhdistää. Pitäisi tietää enemmän siitä mitä teet, jotta voisin auttaa.
Elikkä tuossa alempana olikin tuo linkki. Yritän ladata ilmaista Realplayeriä, en sitä maksullista. Sama ongelma usealla tietokoneella jota olen käyttänyt. Mutta tiedän, että sen saa ladattua jotenkin.
tavoitteenasi on ainoastaan toistaa realmediatiedostoja, niin sille playerille on olemassa hyvä vaihtoehto. Samoin quicktimille. Minulla on käytössä nämä molemmat.
http://www.free-codecs.com/Real_Alternative_download.htm
http://www.free-codecs.com/QuickTime_Alternative_download.htm
Luulin että et saa jotain realin päällä pyörivää videota streamattua netistä. Noilla toimii realit ja quicktimet ilman itse niiden valmistajien soittimien asennuksia. Esimerkiksi minulla on käytössä noiden kanssa soittimena media player classic.
"Yritän ladata ilmaista Realplayeriä, en sitä maksullista. Sama ongelma usealla tietokoneella jota olen käyttänyt."
Mitä tuo tarkoittaa? RealPlayer on ilmainen, ja mikä on maksullinen? Ja sama ongelma eri koneillakin - olet mestari.
Vaihtoehtosi ovat, ja ilmaisia molemmat:
RealPlayer
RealPlayer Alternative
"Yritän ladata ilmaista Realplayeriä, en sitä maksullista. Sama ongelma usealla tietokoneella jota olen käyttänyt."
"Mitä tuo tarkoittaa? RealPlayer on ilmainen, ja mikä on maksullinen? Ja sama ongelma eri koneillakin - olet mestari."
Kun menee tälle sivulle ei heti tajua mistä on kyse. Vaikuttaisi siltä, että Realplayer on maksullinen.
www.real.com
"RealPlayer 10.5 with superpass 14-day free trial"
Mutta sitten huomaankin aikani selattua, että siellä on myös ilmainen realplayer saatavissa.
Ajattelin nyt kuitenkin täsmentää, että olen lataamassa ilmaista versiota enkä mitään maksullista.
Sama ongelma tosiaan ollut muillakin koneilla, johtuiskohan yhteydentarjoajasta, kenties? En minä vaan tiedä.
Se toimii. Yllättävän hyvin!
Se vaatii kai Aktive-X elementin, eli ne jos on estetty niin ei toimi. En ole varma...
http://forms.real.com/netzip/intl/intl_getrde601.html?lang=en&h=software-dl.real.com&f=windows/mrkt/R30EUD/RealPlayer10-5GOLD.exe&p=RealPlayer&oem=rp10_en_eu&src=freeplayer_partner,112206focus&tagtype=ie&type=rp10_en_eu#
Kun se nimittäin on mahdotonta, että ERI KONEILLAKAAN ei RealPlayerin lataus onnistu.
Oletko ehkä RealPlayerin kiroama?
Taidat olla helposti hiilestyvä, ja sähläät.
Tuon saat ainakin ladattua:
http://www.free-codecs.com/download/Real_Alternative.htm
Oletko itse kokeillut toimiiko sullakaan? Siis real.com:n kautta.
Sitten, vikahan vois olla samassa nettiliittymäntarjoajassa... vai mitä luulet?
Ota sormi pois suusta ja keskity mitä teet. Ylempänä oli tukkukaupalla ohjeita, etkä vieläkään onnistunut?
Laitappa se lnkki mistä yritit ladata.
sääntö 1. Palomuuri ei syypää.
sääntö 2. Käyttäjä ei löydä oikeaa latauskohtaa.
sääntö 3. Et ole järjestelmän valvoja, taikka sulla rajattu käyttäjätili.
sääntö 4. Voi olla että ko version linkitys ei pelitä sivustolla. Koita googleen hakusanaa realplayer. Jos et vieläkään saa ladattua. On jokin muu syynä, kenties et osaa.
sääntö 5. Unohda koko asia ellet osaa.
Ylempänä tukkukaupalla ohjeita? Anteeksi, vain mutta en nähnyt kovinkaan montaa hyödyllistä ohjetta. Etupäässä keskustelu taisi olla tuosta palomuurista, mutta juurihan sanot "sääntönä" ettei palomuuri ole syypää.
Toinen ehdotettu Active-X komponenttien salliminen on jo kokeiltu, eikä se muuttanut tilannetta suuntaan eikä toiseen.
"sääntö 3. Et ole järjestelmän valvoja, taikka sulla rajattu käyttäjätili". En ymmärrä mitä tälla tarkoitat. Miten se olisi rajattu? Olen koneen ainoa käyttäjä, ainoastaan yksi käyttäjätili. olenko siis järjestelmänvalvoja vai en?
"Et löydä oikeaa latauskohtaa". En ole kokeillut muita kuin "Start Realplayer download" ja "Restart download" nappeja ko. sivustolla. Minne se oikea latauskohta olisi mahdollisesti PIILOTETTUNA?
Googlettamalla juuri etsinkin realplayerin lataussivuston, mutta en löytänyt, enkä usko kovemmalla hakemisellakaan löytäväni yhtään toista sivustoa jolta ladata realplayer. Kaikki linkit johtavat real.com saitille.
Ihmettelen tosiaan noita sun "sääntöjä". Kenties olet liikaa ollut tekemisissä aloittelijoiden kanssa, kun puhuttelet jotenkin niin alentavaan sävyyn. Anteeksi vain.
Ja en sitten suostu unohtamaan asiaa..
http://www.free-codecs.com/Real_Alternative_download.htm
Klikkaat vaan sivun linkkejä ja hoplaa.
Aivan. Nyt kun vaan asensin tuon vaihtoehdon ja soitan realaudio tiedostoja pääasiassa vain selaimella (BBC radio player esmes), niin jostain syystä explorer vetää pultit tuon tuosta. Mietin voisko olla oikean ja aidon real-soittimen kanssa samoin, mutten pysty sitä vieläkään testaamaan. Kuitenkin musiikki soi myös tuolla alternativella, täytyy vaan varoa tekemästä mitään yllättävää.
Käytä Operaa tai Firefoxia. http://www.real.com
Ylhäältä välilehti "Realplayer"
Oikea alakulma: "Download the free RealPlayer only"
Lataus käynnistyy ilman lisämutkia.
Olen kokeillut vaikka kuinka monta kertaa, että Explorerin kanssa ei homma onnistu, mutta näillä kahdella muulla kyllä. Juuri äsken taas testasin molemmat ja hyvin toimii. Ja tietoturvaohjelmassani olen määritellyt, että kaikkien ActiveX -komponenttien käyttö on estetty. Ei siis ole siitäkään kiinni.
Tämä ei ole mitään selainsotaa, mutta nämä vaihtoehdot toimivat tässä paremmin. Ja käyttikseni on XP Sp2.
Laitapa palautetta toimiiko lataus kuten neuvoin, kiitos. :)