Aikanaan kauan sitten nappasin vanhan rautatie aseman läheltä.(purettu jo ajat sitten)ruusun alun.Ruusun varret eivät ole kovin korkeat.Itse kukka on pienikokoinen vaaleanpunainen ja tiukasti kerrottu.Kukkiminen tapahtuu kesä-heinäkuun vaihteessa.Ongelmana tässä ruusussa on se,että se leviää kuin tauti juurakkonsa avulla.Saatan löytää jopa 2 metrin päästä uuden verson törröttämässä.Aionkin siirtää ainakin osan siitä tuonne luontoon,siellähän sitä saa sitten ihailla kuka vaan.Mutta tärkein,tietääkö kukaan mikä ruusu lajike on kyseessä.Kukkiessaan se on todella kaunis ja kukkia tosi paljon.
Kukakohan
7
647
Vastaukset
- olla
neilikkaruusu.
- osunut
kohdalleen.Katsoin kuvia netistä,lehti ja kukkakaan eivät ihan täsmää.Luulisin,että tätä on käytetty jonkunlaisena aitaruusuna aiemmin.
Siitä olen kuitenkin varma,että lajike on ikivanha.Onko muita ehdotuksia? - vaaleanpunaista
osunut kirjoitti:
kohdalleen.Katsoin kuvia netistä,lehti ja kukkakaan eivät ihan täsmää.Luulisin,että tätä on käytetty jonkunlaisena aitaruusuna aiemmin.
Siitä olen kuitenkin varma,että lajike on ikivanha.Onko muita ehdotuksia?ruusua kasvaa vanhojen talojen pihalla. Olisiko joku pimpinellalajike, kukka muistuttaa juhannusruusua, ja lehtikin samantapainen.
- sitten tämä?
Papulanruusu
Papulanruusu kuuluu myös vanhoihin pimpinellaruusuihin. Se on kotoisin Viipurissa sijainneen Papulan kartanon pihasta. Papulanruusu kukkii vaaleanpunaisin, kerrannaisin kukin. Kasvaa n. 1-1,5 metriä korkeaksi ja menestyy vyöhykkeillä I-VII - ollakin
Suviruusu
- mökinruusu
mökinruusulla on pienet tiukkaankierretyt vaaleanpunaiset kerrotut kukat. Varret punaruskeat ja melko piikkiset. Itselläni on tätä kellarin kupeessa ja on kova leviämään.
http://www.kekkila.fi/web/kortisto.nsf/sp?Open&cid=Content7F55A-2&kentta=1- selvitä
Se on MÖKINRUUSU. Katsoin vielä kuvia googlesta.
Otan vähän takaisin sen kukan kerrannaisuudesta.
No hyvä nyt se selvisi. Luulin, että minulla on suurikin harvinaisuus ja se on minua pidätellyt siirtämästä sitä tuonne lähi luontoon. Nyt kyllä se saa muuttaa majaa mutta kuitenkin ohimennessäni heitän sen juurille vähän lannoitus-ainetta "vanhalle kaverille".
Kiitos kun avustit.
Terttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1066852- 954371
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista473678Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee483482- 513418
- 1863379
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242899- 672604
- 432431
- 131814