Kukakohan

tietää

Aikanaan kauan sitten nappasin vanhan rautatie aseman läheltä.(purettu jo ajat sitten)ruusun alun.Ruusun varret eivät ole kovin korkeat.Itse kukka on pienikokoinen vaaleanpunainen ja tiukasti kerrottu.Kukkiminen tapahtuu kesä-heinäkuun vaihteessa.Ongelmana tässä ruusussa on se,että se leviää kuin tauti juurakkonsa avulla.Saatan löytää jopa 2 metrin päästä uuden verson törröttämässä.Aionkin siirtää ainakin osan siitä tuonne luontoon,siellähän sitä saa sitten ihailla kuka vaan.Mutta tärkein,tietääkö kukaan mikä ruusu lajike on kyseessä.Kukkiessaan se on todella kaunis ja kukkia tosi paljon.

7

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla

      neilikkaruusu.

      • osunut

        kohdalleen.Katsoin kuvia netistä,lehti ja kukkakaan eivät ihan täsmää.Luulisin,että tätä on käytetty jonkunlaisena aitaruusuna aiemmin.
        Siitä olen kuitenkin varma,että lajike on ikivanha.Onko muita ehdotuksia?


      • vaaleanpunaista
        osunut kirjoitti:

        kohdalleen.Katsoin kuvia netistä,lehti ja kukkakaan eivät ihan täsmää.Luulisin,että tätä on käytetty jonkunlaisena aitaruusuna aiemmin.
        Siitä olen kuitenkin varma,että lajike on ikivanha.Onko muita ehdotuksia?

        ruusua kasvaa vanhojen talojen pihalla. Olisiko joku pimpinellalajike, kukka muistuttaa juhannusruusua, ja lehtikin samantapainen.


    • sitten tämä?

      Papulanruusu
      Papulanruusu kuuluu myös vanhoihin pimpinellaruusuihin. Se on kotoisin Viipurissa sijainneen Papulan kartanon pihasta. Papulanruusu kukkii vaaleanpunaisin, kerrannaisin kukin. Kasvaa n. 1-1,5 metriä korkeaksi ja menestyy vyöhykkeillä I-VII

    • ollakin

      Suviruusu

    • mökinruusu
      • selvitä

        Se on MÖKINRUUSU. Katsoin vielä kuvia googlesta.
        Otan vähän takaisin sen kukan kerrannaisuudesta.
        No hyvä nyt se selvisi. Luulin, että minulla on suurikin harvinaisuus ja se on minua pidätellyt siirtämästä sitä tuonne lähi luontoon. Nyt kyllä se saa muuttaa majaa mutta kuitenkin ohimennessäni heitän sen juurille vähän lannoitus-ainetta "vanhalle kaverille".
        Kiitos kun avustit.
        Terttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3763
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2528
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      36
      2052
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1792
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1709
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1632
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1598
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1476
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1457
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1419
    Aihe