testi tietylle koiralle?

allerginen?

perheenjäseneni sai reilusti positiivisen tuloksen koiraallergiaihotestissä.
meillä on ollut perheessä koira vuoden, mutta olen sitä mieltä, että allergiaoireet ovat alkaneet jo ENNEN koiran perheeseen tuloa. eli.. ennenkuin hävitän kovasti rakkaan koiran perheestä, haluaisin tietää, onko mahdollista testata onko allergiaoireet tulleet juuri tästä koirasta??
yritän siis sanoa, että kun esim. perheen isä on ollut aina allerginen koirille, hankimme vartavasten rodun, jonka tiesimme olevan "allergiaystävällinen". kokeilun jälkeen koira sopi meille ja kaikki hyvin. jihuu.
nyt perheessä on uusi jäsen, jolla on allergisia oireita. miten voisimme testata onko hän allerginen juuri tälle kyseiselle koiralle? tekeekö joku taho testejä ihan näin yksittäin?

7

1107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehdä. ei sellaisia testejä

      ole olemassakaan, tyyliin; ajokoiratesti, villakoiratesti jne.
      Oli se allergia sitten ennen koiraa tai koiran tultua vasta puhjennut, koira ei ainakaan tilannetta paranna, esim. astma kun kerran puhkeaa, niin se ei koskaan parane, toki voi olla remissiossa.

    • koira

      Vieppä koira jonnekkin hoitoon pariksi viikoksi. Siivoa koti kunnolla (koiran hilse) Jos oireet helpottavat silläaikaa, henkilö on kyseiselle koiralle vaarmaan allerginen. Jos pysyvät ennelaan, aiheuttaja on joku muu asia. Onnea kokeiluun. Toivottavasti ette joudu luopumaan rakkaasta ystävästänn

      • regreg

        ei tuo kokeilu auta yhtän mitään! kun ei se koiran hilse sieltä niin vain häviä, vaikka kuinka siivoaisi!!!! Muutin itse asuntoon, jossa oli edellisellä asukkaalla ollut kissa ja kesti PUOLI VUOTTA ennenkuin oireet loppuivat, vaikka kuinka siivosin! lääkärinkin kanssa juttelin, joka sanoi että voi kestää vuodenkin... parempi kokeilu olisi varmaan että itse epäilty allergikko asuisi muutamia viikkoja jossain muualla!!!


      • Nimetön
        regreg kirjoitti:

        ei tuo kokeilu auta yhtän mitään! kun ei se koiran hilse sieltä niin vain häviä, vaikka kuinka siivoaisi!!!! Muutin itse asuntoon, jossa oli edellisellä asukkaalla ollut kissa ja kesti PUOLI VUOTTA ennenkuin oireet loppuivat, vaikka kuinka siivosin! lääkärinkin kanssa juttelin, joka sanoi että voi kestää vuodenkin... parempi kokeilu olisi varmaan että itse epäilty allergikko asuisi muutamia viikkoja jossain muualla!!!

        tilanne on kamala, koska koira on superrakas koko perheelle. allergiatesteissä tuli positiivisia tuloksia muustakin kuin koirasta, joten voisi epäillä, että nuha johtuu jostain muusta. siis ainoa oire on nuha, joka ei pahene/parane jos kontaktia koiraan on enemmän/vähemmän.
        en ajatellutkaan mitään rotukohtaista testiä vaan mietin, että olisiko mahdollista testata juuri kyseistä koiraa. eli otettaisiin juuri tästä koirasta näyte, jolla testattaisiin.
        maailmassa on paljon kummallisempiakin testejä, kysyinpähän vaan..
        täytyy miettiä tuota pois muuttoa, koehenkilö on vaan lapsi, joten äitin tarttis lähtee mukaan.. jne.


    • tilanne...

      Jos on allerigisia oireita ja allergiaa jollekin muulle eläimelle/siitepölylle tms todennäköisesti vaikka ei vielä olisi allerginen koiralle altistuessaan koira-allergia tulee. Ja sitä myötä puhkeaa helposti astma, joka taas on jo vakavampi sairaus. Ainut keino estää oireet on poistaa oireiden aiheuttaja. Koira on varmasti rakas, mutta asioita täytyy priorisoida ja miettiä mikä on järkevää... Itselläni koira-allergia ja astma puhkesivat juuri samanlaisessa tilanteessa kuin teillä... Ja lapsihan ei voi valita tilannettaan...

    • pienestä pitäen

      Olen ollut testien mukaan allerginen koirille pienestä pitäen, en suostunut ala-asteella että rakas koirani(walesin springels spanieli) olisi annettu pois/lopetettu, joten elin tämän koiran kanssa 15-vuotta saman katon alla. Ei mitään oireita. Kävin vuosi sitten taas allergia testeissä koska halusin tietää olenko edelleen allerginen koirille, kyllä olen ja pahasti. Minulla on kaksi koiraa jotka nukkuvat yöt vieressä ja muuta mukavaa, ei mitään allergia oireita. Omat koirat ovat saksanpaimenkoiria toinen lyhytkarvainen ja toinen pitkäkarvainen. Anopilla on tällainen bichon frisee (en tiedä miten kirjoitetaan) Sillehän ei kenenkään pitäis olla allerginen, mutta minäpä olen. Meinaa kuolema tulla kun anoppi tuppaa kylään. Sanon vaan että jos ei omasta koirasta tule oireita niin turhaan sitä lopettaa:)

      • eläinrakas2

        Alkuun ei välttämättä oireilekkaan mutta rupeaa puolessa vuodessa jo allergia oireilemaan..kyllä se vaan niin on että jos on jollekkin eläimelle allerginen on parasta siitä luopua tai olla ottamatta alkuunkaan..oireet saattavat puhjeta ihan milloin vaan ja astmakin tulla ihan yllättäin siinä samalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      116
      5383
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      436
      1691
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      200
      1203
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1163
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      20
      1139
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1053
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      951
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      941
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      896
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      846
    Aihe