perheenjäseneni sai reilusti positiivisen tuloksen koiraallergiaihotestissä.
meillä on ollut perheessä koira vuoden, mutta olen sitä mieltä, että allergiaoireet ovat alkaneet jo ENNEN koiran perheeseen tuloa. eli.. ennenkuin hävitän kovasti rakkaan koiran perheestä, haluaisin tietää, onko mahdollista testata onko allergiaoireet tulleet juuri tästä koirasta??
yritän siis sanoa, että kun esim. perheen isä on ollut aina allerginen koirille, hankimme vartavasten rodun, jonka tiesimme olevan "allergiaystävällinen". kokeilun jälkeen koira sopi meille ja kaikki hyvin. jihuu.
nyt perheessä on uusi jäsen, jolla on allergisia oireita. miten voisimme testata onko hän allerginen juuri tälle kyseiselle koiralle? tekeekö joku taho testejä ihan näin yksittäin?
testi tietylle koiralle?
7
1129
Vastaukset
- tehdä. ei sellaisia testejä
ole olemassakaan, tyyliin; ajokoiratesti, villakoiratesti jne.
Oli se allergia sitten ennen koiraa tai koiran tultua vasta puhjennut, koira ei ainakaan tilannetta paranna, esim. astma kun kerran puhkeaa, niin se ei koskaan parane, toki voi olla remissiossa. - koira
Vieppä koira jonnekkin hoitoon pariksi viikoksi. Siivoa koti kunnolla (koiran hilse) Jos oireet helpottavat silläaikaa, henkilö on kyseiselle koiralle vaarmaan allerginen. Jos pysyvät ennelaan, aiheuttaja on joku muu asia. Onnea kokeiluun. Toivottavasti ette joudu luopumaan rakkaasta ystävästänn
- regreg
ei tuo kokeilu auta yhtän mitään! kun ei se koiran hilse sieltä niin vain häviä, vaikka kuinka siivoaisi!!!! Muutin itse asuntoon, jossa oli edellisellä asukkaalla ollut kissa ja kesti PUOLI VUOTTA ennenkuin oireet loppuivat, vaikka kuinka siivosin! lääkärinkin kanssa juttelin, joka sanoi että voi kestää vuodenkin... parempi kokeilu olisi varmaan että itse epäilty allergikko asuisi muutamia viikkoja jossain muualla!!!
- Nimetön
regreg kirjoitti:
ei tuo kokeilu auta yhtän mitään! kun ei se koiran hilse sieltä niin vain häviä, vaikka kuinka siivoaisi!!!! Muutin itse asuntoon, jossa oli edellisellä asukkaalla ollut kissa ja kesti PUOLI VUOTTA ennenkuin oireet loppuivat, vaikka kuinka siivosin! lääkärinkin kanssa juttelin, joka sanoi että voi kestää vuodenkin... parempi kokeilu olisi varmaan että itse epäilty allergikko asuisi muutamia viikkoja jossain muualla!!!
tilanne on kamala, koska koira on superrakas koko perheelle. allergiatesteissä tuli positiivisia tuloksia muustakin kuin koirasta, joten voisi epäillä, että nuha johtuu jostain muusta. siis ainoa oire on nuha, joka ei pahene/parane jos kontaktia koiraan on enemmän/vähemmän.
en ajatellutkaan mitään rotukohtaista testiä vaan mietin, että olisiko mahdollista testata juuri kyseistä koiraa. eli otettaisiin juuri tästä koirasta näyte, jolla testattaisiin.
maailmassa on paljon kummallisempiakin testejä, kysyinpähän vaan..
täytyy miettiä tuota pois muuttoa, koehenkilö on vaan lapsi, joten äitin tarttis lähtee mukaan.. jne.
- tilanne...
Jos on allerigisia oireita ja allergiaa jollekin muulle eläimelle/siitepölylle tms todennäköisesti vaikka ei vielä olisi allerginen koiralle altistuessaan koira-allergia tulee. Ja sitä myötä puhkeaa helposti astma, joka taas on jo vakavampi sairaus. Ainut keino estää oireet on poistaa oireiden aiheuttaja. Koira on varmasti rakas, mutta asioita täytyy priorisoida ja miettiä mikä on järkevää... Itselläni koira-allergia ja astma puhkesivat juuri samanlaisessa tilanteessa kuin teillä... Ja lapsihan ei voi valita tilannettaan...
- pienestä pitäen
Olen ollut testien mukaan allerginen koirille pienestä pitäen, en suostunut ala-asteella että rakas koirani(walesin springels spanieli) olisi annettu pois/lopetettu, joten elin tämän koiran kanssa 15-vuotta saman katon alla. Ei mitään oireita. Kävin vuosi sitten taas allergia testeissä koska halusin tietää olenko edelleen allerginen koirille, kyllä olen ja pahasti. Minulla on kaksi koiraa jotka nukkuvat yöt vieressä ja muuta mukavaa, ei mitään allergia oireita. Omat koirat ovat saksanpaimenkoiria toinen lyhytkarvainen ja toinen pitkäkarvainen. Anopilla on tällainen bichon frisee (en tiedä miten kirjoitetaan) Sillehän ei kenenkään pitäis olla allerginen, mutta minäpä olen. Meinaa kuolema tulla kun anoppi tuppaa kylään. Sanon vaan että jos ei omasta koirasta tule oireita niin turhaan sitä lopettaa:)
- eläinrakas2
Alkuun ei välttämättä oireilekkaan mutta rupeaa puolessa vuodessa jo allergia oireilemaan..kyllä se vaan niin on että jos on jollekkin eläimelle allerginen on parasta siitä luopua tai olla ottamatta alkuunkaan..oireet saattavat puhjeta ihan milloin vaan ja astmakin tulla ihan yllättäin siinä samalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176235Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik905345Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013430