viisumi keniaan

burao

hei! siirryttäessä tansaniasta keniaan (dar es salaam-mombasa) tarvitaan viisumi. tietääkö kukaan, saako sen raja-asemalla vai pitääkö se hankkia etukäteen? kiitos jo etukäteen mahdolliselle vastaajalle.

8

6145

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -mina--

      Suomalainen ei tarvitse keniaan viisumia. Mutta jos sellaista kuitenkin vaadittaisiin rajalta sen luulisi saavan, kun se onnistuu toiseenkin suuntaan (tanzania-kenia).
      Mistä kuulit että sellaisen tarvitsisi?

      • Misty

        Miten niin ei tartte viisumia? Keniasta Tansaniaan mennessä ainakin tarvitsee, kerrottakoon kokemuksen rintaäänellä. Onko muka eri asia tulla Tansaniasta päin Keniaan?

        *ihmettelee*


      • Lähdössä

      • -mina-
        Misty kirjoitti:

        Miten niin ei tartte viisumia? Keniasta Tansaniaan mennessä ainakin tarvitsee, kerrottakoon kokemuksen rintaäänellä. Onko muka eri asia tulla Tansaniasta päin Keniaan?

        *ihmettelee*

        Juu, nyt kun asiaa hieman netistä tutkiskelin niin taitaa sinne Keniaan viisumin tarvitakin. Mulla oli mielikuva että vain tansaniaan tarvitsee viisumin. Jostain luin toista tietoa. Mutta hyvä että tämäkin selvisi, ettei lentokentällä tule syksyllä yllästystä vatsaan :)


      • kommentoida
        -mina- kirjoitti:

        Juu, nyt kun asiaa hieman netistä tutkiskelin niin taitaa sinne Keniaan viisumin tarvitakin. Mulla oli mielikuva että vain tansaniaan tarvitsee viisumin. Jostain luin toista tietoa. Mutta hyvä että tämäkin selvisi, ettei lentokentällä tule syksyllä yllästystä vatsaan :)

        jos et tiedä asiasta. Keniaan kyllä tarvitaan viisumi, ja suosittelen lämpimästi ottamaan tasa raha mukaan, virkamiehet ja naiset kun tykkäävät leikkiä "ei ole vaihto rahaa, pitää siis laittaa taskuun loput" leikkiä.


      • Princess Meriam
        kommentoida kirjoitti:

        jos et tiedä asiasta. Keniaan kyllä tarvitaan viisumi, ja suosittelen lämpimästi ottamaan tasa raha mukaan, virkamiehet ja naiset kun tykkäävät leikkiä "ei ole vaihto rahaa, pitää siis laittaa taskuun loput" leikkiä.

        Tottakai suomalainen tarvitsee viisumin, meni hän sitten miten päin tahansa näissä kahdessa maassa tai vain yhteen maahan. Viisumin voi ostaa lentokentältä ja se maksaa 50 taalaa, tasarahana!!! Antavat lentokoneessa kaavakkeen, joka kannattaa koneessa täyttää, sillä se nopeuttaa viisumin saantia lentokentällä. Meillä se kesti ainoastaan 15 min mennessämme lentäen 25.7.07 Tansaniaan ja Tansaniasta Kenian puolelle safariautolla mennessämme 1.8.07 saman verran ja saman summan, mutta raja-asemalla piti täyttää 2 eri lomaketta: viisumianomuskaavake A4 ja joku sininen maahantulokaavake A5. Jos seurueessa on useampi henkilö, kannattaa yhden ottaa kaikkien valmiiksi täyttämät lomakkeet, passit ja tasarahan mukaan sekä kiirehtiä mahdollisimman nopeasti lentokentällä olevaan Tax Office'en, joka on sisääntuloaulassa ennen passintarkastusta. Jos matkustaa suomalaisen matkatston ryhmämatkalla, ottaa opas asian hoitaakseen, hinta sisältyy matkaan. Taalan eli USD:n setelin tulee olla uusi seteli, joita saa pyydettäessa rahanvaihdossa, kun kertoo, mihin on menossa. Ja passin pitää ehdottomasti olla voimassa vähintään 6 kk matkan jälkeen. Kannattaisi tutkia netistä viisumi- ym. muita matkustukseen liittyviä asioita, oikeata tietoa on helposti saatavana, hakukoneella Kenian tai Tansanian viisumit tai Niila T Rautasen sivuilta.


    • kiskalta

      R-kioskilta saa nykyään viisumeita.

      • kenian matkaaja

        Nykyään viisumin voi maksaa myös euroina. Hinta 20e ja viisumin saa lentokentältä, tasaraha mukaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      228
      694
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      597
    Aihe