Oon hommaamassa kotiin pieneen makkariin tuollaista viilennintä. Käsittääkseni tuo ja monet muut ovat samaa laitetta eri kuorissa. Hintaansa nähden vaikuttaa siis lupaavalta. Oliskos jollain käyttökokemuksia tuon laitteen suhteen, että onko tuo järkevä hankinta viilennystarkoituksiin?
Tuossa linkki http://www.myllymaki.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=9000btu
Tuossa linkki http://www.myllymaki.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=9000btu
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei noilla ulospuhaltavilla oikein mitään tee, sellasena hätäapuna lähinnä menee.
- tehottomia
- vesisäiliö tyhjennettävä päivittäin
- äänekkäitä, ei tosiaankaan sovellu makuuhuoneeseen
- ilman ulospuhallus usein hankala järjestää
Ei mielestäni ole järkevä hankinta. Oikea ilmastointilaite ei edes maksa kuin jonkun satasen enemmän
Itse hankin juuri viikko sitten tuon ky26a:n kun halvalla sain vähän käytetyn. Tämä vehje ei ainakaan makkariin mene, vaikka jälleenmyyjä jollain sivulla sanoi tätä hiljaiseksi. Työhuoneessa kyllä humisemista ei huomaa kun korvakuulokkeet laittaa päähän. Eli äänekäs todellakin on.
Vesisäiliö ei omissa olosuhteissa ainakaan ole täyttynyt itsellä, vaikka onkin tuossa humissut muutaman päivän, olisko vajaa desi tullut.
Ulospuhallus onkin kinkkinen pulma. Pitäisi joku sovitevaneri tehdä ikkunaan jota en ole jaksanut väsätä. Tuossa ikkunan välissä se letku on ja varmasti tulee lämmintä ilmaa takaisin jonkin verran.
Mikä on "oikea ilmastointilaite"? Jos se ei puhalla ulos niin mitä se tekee sille lämpimälle ilmalle?
Ok. Mulla oli käsitys että tuollaset kunnon oikeet ilamstoinnit maksaa päälle tuhat euroa. Mut jos samaan hintaluokkaan suurinpiirtein löytyis niin oishan se varmaankin parempi. Mä törmäsin tuollaseen KY20-malliseen laitteeseen. Tm vertas vissiin tuollastakin laitetta, mutta ku mulla ei oo mitään hajuu monenneks se tuossa testissä tuli. Jos joku joskus viittii kattoo niin oisin tyytyväinen. Eli jos pitää valita KY20, tai KY26, niin mitkä on erot ja kumpi sai testissä enemmän pisteitä?
En tiedä noiden mallien eroista, mutta hankin tänä keväänä tuollaisen KY-26 jäähdyttimen. Haittapuolina aika kova hurina sekä kauko-ohjaimen puute (joissain vastaavissa malleissa on). Viilentää 20 neliöisen huoneen mukavasti (tosin 3 metriä korkean ei ihan säädettyyn lämpötilaan) eikä vesisäiliötä ole tarvinnut vielä tyhjentää kertaakaan.