http://www.demi.fi/keskustelu.php?m=2&f=2&id=283498
Tässä jotain aika järkyttävää tavaraa. Noin 9-15-vuotiaat kertovat minkä ikäisenä menettivät neitsyytensä.
No, eiköhän tuo ikähaarukka yläpuolella jo kerrokkin minkä ikäisenä antoivat.
Tässä jotain aika järkyttävää tavaraa. Noin 9-15-vuotiaat kertovat minkä ikäisenä menettivät neitsyytensä.
No, eiköhän tuo ikähaarukka yläpuolella jo kerrokkin minkä ikäisenä antoivat.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä olen sellainen vanhanaikainen mies ja minusta tuollaiset asiat kuuluvat vasta avioliittoon.
On sille asialle perusteluitakin hyvin paljon.
Yksi tärkein on kuitenkin käytännön syy ja se on se että kun ensikertaa ei voi unohtaa niin se tulee vaivaamaan läpi elämän ja näin kiusaamaan kaikissa muissa suhteissa.Ilmeisesti ei koskaan voi olla onnellinen puolisostaan enään kun taustalla kummittelee aikaisemmat seksikokemukset.
se on kyllä ihan henkilökohtaista.ja seksi on niin iso osa elämää aikuisena että kyllä sitä ennen avioliittoa on pakko harrastaa,muuten onki kiva sit huomaa ku ollaan naimisisaa että toinen haluu seksii vähint. kerran päiväs ja toinen ei haluu ..antaa kerran kuussa ja sillee..
sit toinen pettää ja eron alku eessä...et semmosta.
kyllä sitä toiseen pitää tutustua kunnolla ennen naimisiin menoa.seksi on iso osa toiseen tutustumisessa..
me elätään vuotta 2003...
asiat muuttuu,muutu siis sinäkin.
tää on karua todellisuutta...
"...ja seksi on niin iso osa elämää aikuisena että kyllä sitä ennen avioliittoa on pakko harrastaa,muuten onki kiva sit huomaa ku ollaan naimisisaa että toinen haluu seksii vähint. kerran päiväs ja toinen ei haluu ..antaa kerran kuussa ja sillee.. "
Ja tätäkö ei muka tapahdu, jos on harrastettu seksiä ennen avioliittoa?
Hieno homma, höpö höpö. Olet juuri ratkaissut tuhansien suomalaisten seksongelmat.
Ei varmaa noin moni menetä 13-vuotiaana neitsyyttään. Kyl mä tiiän, oon nuori kaveri viel ite ja huvikseni vaa luen tätä äidit&isät osastoo
itsekkin olin 13v.Ei se niin kamalaa ole.Mutta jälkeenpäin kun miettii niin kyllähän sitä todella pikkuisia tyttöjä silloin oltiin,muttei kaduta.itse en usko valehteluun palstoilla.Nuori kun olen ja ollaan kuitenkin ystävien kanssa paljon juteltu niin voisin veikata että keskimääräinen ikä olisi n.15v.
ite oon 14 enkä enää neitsyt...
en nyt siitäkään niin kovin ylpeä mutta en koskaan oo siitä niin isoo juttuu tehny..
mut se on mun mielestä järkyttävää että seksi aloitetaan jo joskus 11-12 vuotiaana!
tiedän meidän kylältä muutaman kutos luokkalaisen tytön.
kukaan ei ole enää neitsyt.
jätkät käyvät "tiukkaa pillua" panemassa ja sitten unohtavat pikku tytöt.
tiedän sen kun olen kuullut ja nähnyt.
siis todella järkyttävää.
on, että alle 15-vuotiaat EIVÄT ole valmiita seksiin, ajattelevatpa he mitä tahansa. tietenkin on hyvin henkilökohtaista milloin on, mutta ei alle 15-vuotiaana. vaikka fyysisesti olisikin valmis, se ei tarkoita, että henkisesti olisi. tämä voi kuulostaa saarnalta, mutta: seksi ei ole leikin asia! tai jos välttämättä haluaa lapsena tehdä "jotain" poikakaverinsa (aina niitä ei voi edes niiksi nimittää!) kanssa voi suudella, halailla, hyväillä, kosketella...aina ei ole pakko mennä yhdyntään asti!! ai nii...olen itse 17-vuotias.