miettiä, mistä estot tuli.. Palsta on väärä, mutta täällä onpi lukijoita... Mielipiteitä?
TYTÖT, JOS estätte, kertokaa syy!
Ettei tarvitse
7809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo-o, näin tyttönä sanon tietenkin asian myös toisinpäin, että pojat, kertokaa tekin ihmeessä.
Minä olen estänyt vain ja ainoastaan kerran, ja sekin oli toisella puolella maapalloa asuva "nettituttu.." Kun taas sitä, montakohan kertaa minut on estetty, en jaksa edes laskea. Hihihii.. :)
Minusta se on kyllä tosi säälittävää ihan tuosta noin vaan estää.. Ehkä sen jotenkin ymmärtäisi, jos olisi ollut paha riita, tms. (vaikka silloinkin asia tulisi mielummin selvittää kuin paeta), mutta jos ei ole mitään kunnollista syytä, niin siinähän saa toinen ihan turhaan miettiä päänsä puhki, että mitä nyt teki väärin.
Typerää.
On se typerää, kun en edes ole mitään tietääkseni ees tehny sille tytölle...
Niin onhan se sinänsä typerää.Mutta ehkäpä ei kannata jäädä sitä sen suuremmin murehtimaan ja miettimään, että miksikäs joku on estänyt.
Minä ainakin itse estän poikia niin kuin tyttöjäkin silloin kun ei huvita kuunnelle ko pojan/tytön juttuja.Joskushan se esto voi sitten jäädä joko vahingossa tai sitten "vahingossa" pidemmäksikin aikaa.
Ja minä en todellakaan ala selittämään kenellekään mitään tyyliin: "Hei,laitan sinut nyt estoon, koska en jaksa keskustella kanssasi.".
Eli ei siitä kannata vetää hernettä nenään, eikä turhia miettiä asiaa.Syitähän on miljoonia biljoonia.
Se oli välillä Varattu-tilassa ja silloin en sille puhunut. Enkä ole mitään loukkaavaakaan tms. sille sanonut. Ja mulla on tapana kertoa heti, kun vaikkapa lisään jonkun tytön meseeni, että, jos joskus et halua puhua tai jotakin, niin kerro... Mutta valitettavasti kovin harva on kertonut, kun se ei halunnut puhua.
Sen tiedän, että voi olla, että sekin esti sen takia, koska ei juuri halunnut puhua minun ja ehkä (muidenkaan?) kanssa, koska oli tosi usein Varattu-tilassa.
No uskon, että estot poistuu, mutta sílti syy olisi mukava tietää.
Ja miskette voi kertoa tytöt, kun teille puhutaan, että nyt en halua puhua, puhutaanko vaik myöhemmin?
Mut siis jostakin se esto tuli, en usko, että "vahingissa" olisi pistetty. Ja minusta kyllä keskustelimme ihan asiallisesti: olin sille ystävällinen ja sellaista... Mut tiedä sit, miksi estot tuli...ne vaan tuli. Mutta uskon, että ne vielä poistuu.
Minä estän ihmisiä mesessä, kun en jaksa puhua tai kuunnella häntä enää. Itse en yleensä jää miettimään onko joku estänyt minut ja miksi. Miksi jäisin miettimään?
Ehkä joskus sitten otan torjunnan pois, inhoan selitellä kyllä sitä miksi estin. Yleensä en selitäkään.
Miksi ei vain voi sanoa, että "sori, mut mulla on tässä muuta tekemistä, jutellaan joskus myöhemmin" tai miksi ei voi laittaa siihen "omaksi tilaksi" varattua, tms? Ihme pakoilua.
Kyllä luulis tyypin tajuavan olla hiljaa, jos sille sanoo, ettei nyt oikein kerkeä jutella.. Paljon pahemman mielen toiselle varmaan saa niin, että se sitten jotenkin huomaa olevansa estetty.
Ja jos ei ole juttutuulella, niin kannattaako sinne meseen silloin edes mennä..
Yleensä, jos pistän tilakseni varatun, ihmiset rupeavat puhumaan minulle, eivätkä tajua että olen "varattu" enkä kerkeä jutella. Sitten saa aina selittää miksei kerkeä jutella jne.
Osa ihmisistä ei vain ymmärrä, jos sanoo ettei kerkeä jutella, ei jaksa jutella, tai juttelee jonkun muun kanssa ja ei kerkeä.
Ja nyt olen estänyt montakin tyyppiä, koska en yksinkertaisesti heidän kanssaan halua jutella. Mutta silti mesessä haluan olla ja puhua toisten kanssa.