Kävin tuossa verikokeessa, takana oli viikonryyppyputki. Ennen kokeisiin menoa, olin 4-päivää ilman viinaa. Kaikki muut arvot oli normaalia, paitsi munuaislukema oli poikkeava. Kysyin lääkäriltä että vaikuttaako kaljoittelu munuaisiin, hän meinasi ettei vaikuta. Olen huomannut vuosikausia, että jos juon keskikaljaa 6 pulloa tai enemmän illalla, aamulla on ristiselkäkipeä. Kun juon koskenkorvapullon päivässä, ei mitään kipua. Olen huomannut, että tuo rapakalja on myrkkyä elimistölle.
Munuais
arvot
106868
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Olen huomannut, että tuo rapakalja on myrkkyä elimistölle."
Niin onkin.
Siitä vaan ei oikein voi huhuilla, kun panimoteollisuus on Suomessakin aikamoinen mahtitekijä ja työllistäjä.
Suomessa olut valmistuu kiihdytetysti entsyymeillä viidessä vuorokaudessa, ja on varastointia ja kuljetusta silmälläpitäen lähes steriiliä, siis hyvin säilyvää. Tehokasta.
Mitä entsyymijäämiä siinä on, kun käyminenkin tapetaan toisilla entsyymeillä?
Vaikea löytää tietoja.
Keski-Euroopan olutmaissa se käytetään luomumenetelmällä noin 15 vuorokautta loppuun asti, ja säilyvyys on huonompi. Mutta lisäaineita ei käytetä. Siinä ero.
Sinne suomalainen olut ei kelpaa myyntiin ollenkaan.
Enemmän hartsia, lisää hartsia juu juu.
Kaljaa kaljaa, enemmän kaljaa vaan.
Kitatkaapa hartsia naamariin vaan....
"Kun on selekä nii kipiä!"
Suom.huom. Munuaiset paukkuu ja viheltää.
mutta jos meikä on erehtynyt ottamaan reilummin sitä kuravettä, niin perähanuri soittaa pytyllä monta päivää sellaista konserttia, että naapurit häiriintyy.
Tiedä josko tulee vielä häätö, vaikka yläpäästä en ole häiriköinyt yhtään.
Eikä vaan soita vaan ainakin meikäläisellä viimeksi jo poltti aivan kuin olis syönyt chilipippureita. Oli jo niin kipiä ettei kunnolla voinut pyyhkiäkään. Tosin krapulassa käsi vapisi jo sitä menoa aamulla ettei meinannu edes osua sinne sen paperin kanssa. Myrkky mikä myrkky.
millä nimikkeellä se munuaisarvot kulkee verikokeen tuloksissa eli mitä lyhennettä siitä käytetään. olis kiva tietää itsekin koska olen kuullut että kalja vaikuttaa munuaisiin paljonkin jos juo paljon.
kyllä varmaan rasittaa jos litrakaupalla juo ja niinhän sitä usein juodaan. Munuaisethan tekee koko ajan työtä kun se kusi pitää saada ulos. Eihän kukaan normaalisti juo vettäkään yhteen putkeen niin paljon kuin kaljaa tai muuta alkomahoolia. Kerran luin tutkimuksen jossa lääkärit varoitteli terveysintoilijoita juomasta 5 litraa vettä päivässä, se on liikaa ja käy munuaisiin.
Kahelin pitää saada olutta et saa pään balanssiin.
krea (kreatiniini) on yksi munuaisarvo. Sitten jos on vajaatoimintaa, niin fosfori ja kalium ovat rajoitettujen ruokien joukossa. Olut on silloin pannassa. Munuaisethan on kehon puhdistuslaitos ja kun se takkuilee, myrkyt jää verenkiertoon ja siitä on pahimmillaan seuraus virtsamyrkytys ja kuolema. Googlaamalla saa tietoa ja esim. Munuais- ja maksaliitosta.
siis onko oluessa kaliumia? ja sen vuoksi henkilöt, joilla kaliumarvot korkealla eivät saisi juoda olutta?