Minkä hintainen tuo säätötoimenpide yleensä on? Onko kellään kokemuksia Lahden paikoista?
Ohjauskulmien säätö
6
4715
Vastaukset
- sitroen.
säädät aurauksen, ei maksa mitään. Aikaa menee puolisen tuntia.
Tarviiko tosiaan säätää muutkin kulmat? Mistä niin päättelet, että tarvii? Aika harvoin on aiheellista, mutta joskus on.
Mikä auto/millainen etupyörien tuenta? Ihan uteliaisuuttani kyselen... - Bluus
Vie autosi nelipyöräsuuntaukseen niin saat kaikki ohjauskulmat kerralla kuntoon.Tuollainen "teeseitse" suuntaus on ihan seinästä.Nelipyöräsuuntauksessa myös ajokulma tulee säädettyä eli myös takapään auraus tulee huomioitua eli kulkukulma.
Hinnat nelipyöräsuuntakselle alkaa n.70 eurosta riippuen korjaamosta ja autosta.- Tautiluokitus
Nelipyöräsuuntaus on tarpeen vain kolarikorjauksen jäljiltä. Etupyörien aurauksen säätö, vaikkapa omatoimisesti, riittää raidetangon nivelien tms. töiden jäljiltä. Luulotautiset ovat tietysti erikseen. He teettäkööt kalleimmassa mahdollisessa paikassa kolmesti vuodessa nelipyöräsuuntauksensa. Ei ole muuten hyvä vaan aivan seinästä.
- Autotohtori
Tautiluokitus kirjoitti:
Nelipyöräsuuntaus on tarpeen vain kolarikorjauksen jäljiltä. Etupyörien aurauksen säätö, vaikkapa omatoimisesti, riittää raidetangon nivelien tms. töiden jäljiltä. Luulotautiset ovat tietysti erikseen. He teettäkööt kalleimmassa mahdollisessa paikassa kolmesti vuodessa nelipyöräsuuntauksensa. Ei ole muuten hyvä vaan aivan seinästä.
Diagnoosisi meni pieleen tosi pahasti.
Autopuoli ei taida olla vahvin alasi.
- noín
Kuudenkympin hujakoilla nelipyörä suuntauksena.
Jos autosi on perinteisellä tekniikalla ts. jäykkä taka-akseli perustuennoilla ilman säädettäviä tukivarsia yms. ja samoin etupää perus mc-pherson, niin normaalisti riittää pelkän "aurauksen" tarkastus ja säätö (pihi voi itse hitsailla säädettävän rautasysteemin jolla tuon aurauksen/harituksen pystyy mittaamaan vanteen sisäreunoista).
Jos auto on taas varustettu säädettävillä monivarsituennoilla tms. niin aina nelipyöräsuuntaukseen, koska pienikin pusu rotvallin reunaan esim. takarenkaalle voi pilata kulmat, ne nykyautot nääs. - toein
Jos ajaa reunaa päin niin jotainhan siellä taipuu... ei niitä säätämällä korjailla,tietty saa tietoa mikä on vikana.
Vanhat autot ei kaipaa muuta kuin aurauskulmien säätöä kun muita säätöjä niissä ei olekkaan,takavetosissa aurausta ja etuvetosissa pitää haritusta olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1736391- 1471764
- 1131548
- 511290
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46972Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢34915Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98884Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5829Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan231785- 41779