Joutuuko SRK myymään omaisuuttaan,kun se hoitokokousten selvittelyiden yhteydessä saattaa joutua oikeustoimien maksajaksi?
Yhdysvalloissa on käynyt katoliselle kirkolle näin:
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=2103&Itemid=38
Yhdysvalloissa on käynyt katoliselle kirkolle näin:
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=2103&Itemid=38
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lienee yhdistyslain mukaan niin, että johtokunnan jäsenet vastaavat yhdistyksen toiminnasta, henkilökohtaisesti. He siis joutuvat henkilökohtaiseen vastuuseen myös mahdollisista korvauksista.
aihe: moderointi
http://www.suomi24.fi/palaute/lomake/
SRK ei oikeasti tiennyt lainkaan mitä sen maakuntiin lähettämän hoitomiehet tekivät. Jos hoitomiehet ovat esimerkiksi puhuneet joistakin epämääräisistä vääristä hengistä, ei SRK siitä mitään tiedä!
Jotain rajaa SRK:nkin vastuulle, pilkkaajat!
En ota avaukseen muutoinm kantaa, mutta pidän välttämättömänä että SRK ja rauhanyhdistykset selvittävät hoitokokousten menettelyt. On kestämätön tilanne että lähihistoriamme ilmeiset erehdykset on lakaistu maton alle. Vaikenemalla asioista emme pääse eteenpäin. Nuoremman polven toivomus on että tämä asia nousee käsittelyyn kun SRK:n puheenjohtaja vaihtuu.
Miten sinä saatat uskovaisena asettua vaatimaan että SRK:n puhujat taikka johtokunnan jäsenet joutus vanhoista asioista vielä vastaamaan?
Kyllä sivistynyt teologi aina haluaa, että asiat selvitetään. Olisin itsekin tuossa tilanteessa selvityksen kannalla, jos olisin teologi tai uhri tai muuten asiaan osallinen vaan en ole, kun olen niin nuori vielä, mutta tiedän kyllä sukulaisilta kuullut, mitä tapahtui.