Kissanomistajat huomio. Kaupungin järjestyssääntöjen mukaan kissoja ei saa pitää vapaana. Rytimäen irtokissat kiinni välittömästi!
Kissanomistajat!!!
huomio!!!!
523402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Autoilijat huomio. Tieliikennelain mukaan tiekohtaista nopeusrajoitusta ei saa ylittää. Ylinopeudet lopetettava välittömästi!
Kerätkää hurttanne paskat, ihmisten portinpieliin koirien paskattaminen ankarasti KIELLETTY!
Lasten ei ole sallittua tulla toisten ihmisten kotipihalle loikkimaan ilman lupaa.
naapurin,isännän peräaukon sormella runkkaaminen,suihinoton yhteydessä kielletty !
Ota hyvä mies/nainen itseäsi niskasta kiinni. Jos lapsia tulee luvatta pihallesi loikkimaan, voit sanoa ihan nätisti että näin ei saa tehdä ja kehottaa poistumaan. Samantien voisit sanoa asiasta lapsien vanhemmille, jos nyt sattumoisin tiedät keitä nämä kyseiset vanhemmat ovat.
Ole sen verran aikuinen että tartut härkää sarvista sen sijaan että meuhkaat siitä täällä.
ns.vapaana juoksevat ukkomiehet ottakaa kiinni ja palauttakaa takaisin soffalle makamaan...
perheenäidit/muut akat, kettingillä hellan kylkeen kiinni. Mm. naapurin akka (pienten lasten äiti) juoksee yöjalassa joka helvetin viikonloppu ja ukko muksuineen on kuin ö aapisen välissä.
muutakuin huismanista la-iltaisin ja ehkä myöhemmin montusta jos en ole jo lähtenyt söpön perheenäidin mukaan hotellihuoneeseen viettämään "kiellettyjä leikkejä"ku eivät kotona saa hellyyttä ja lämpöä.minulta riittää kotona ja vieraissa.aurinkoista kesää kaikille,nauttikaa elämästä
tai ainaskin niiden huolimattomat omistajat jotka päästävät ne kuseksimaan toisten pihoille ...lasten vaunuihin...autojen päälle yms...ei se ole kissan vika vaan omistajan vika...jompaa kumpaa olisi "rangaistava"...
voihan helvetti kun te ootte sit hauskoja! vali,vali,vali,vali,vali,vali,vali!!!eikö ihmiset osaa muuta kuin valittaa? Kokkolassa on kyllä aivan tyhmää porukkaa,ei sitten omaa napaa pitemmälle katsota! teidän maailma pyörii vaan teidän ympäri!! Antakaa ihmisten elää omalla tavalla ja antakaa eläinten olla miten on!!! Laittakaa lastenvaunut varastoihin ja peittäkää hiekkalaatikko....koiran omistajat vois kyllä ulkoiluttaa koiransa metsässä, sitähän täällä riittää...älkää jaksako kaikki on aina itsestä kiinni.....
Lopeta jo tuo valitus.
Ihmiset osaisi huumorilla suhtautua ketjun aloittajan idiotismiin.
Tyhjän nauraminen ankarasti KIELLETTY!
ONKO tosiaan kokkolassa noin viisas ihminen?? MINUSTA PUHUT ASIAA...OLEN AJATELLUT SAMAA...
ja lapsi sitten niihin nukkumaan "raittiiseen ulkoilmaan????
voi että onko rytimäellä kissoja vapaana??? Voih miten se voi olla mahdollista, eihän semmosta voi tapahtua!hah.hah.hah voi hitsi mikä vitsi!!Sähän voit lähteä haavin kanssa metsästämään noita kissoja...voihan se tietysti olla että valkotakkiset tulee pillit päällä sua sitten metsästämään mutta voithan sä koittaa niin katotaan mitä tapahtuu.....olis kiva lukea kokkolan lehdestä muitakin uutisia kuin aina samoja tylsiä rattijuopomus ja pahoinpitely/ilkivaltajuttuja......hah,hah voin melkein kuvitella minkälainen uutisotsikko.......Hullu mies/nainen hiipi ympäri rytimäkeä ja yritti saada kissoja kiinni
Ei noilla jutubtaidoilla ainakaan toimittajaksi kannata pyrkiä.
Lehdistä puheenollen, oletko huomannut miten kissojen katoamisilmoitukset ovat lisääntyneet?
Saattaahan se olla että minullakin on osaa asiaan:)
Heh, antakaa kissojen vaan olla vapaana.
Haaaaaah ja heeeeeeeeh vaan sinnekkin:)
Tiedätkös miltä kuulostaa kun kissan pamauttaa hiacen karjapuskuriin takajaloista kiinni pitäen?
Heeeeeeeeeh ja haaaaaaah sulle taas.
Niin ja pikku muistutuksena teille jotka tästä nytten älähdätte ja alatte kiljua kuinka sika olen ja miten se on laitonta tappaa toisen kissa jne... Ihan yhtälailla on kissan vapaana pitäminen rikos niin järjestyslaissa kuin eläinsuojelulaissa.
Syytelkää siis vaan itseänne, tai koittakaa pitää kissanne niinkuin laki edellyttää.
Nimim. Klonggggg
jos otettaisiin jaloistasi kiinni ja kopsautettaisiin kallosi siihen Hiacen kuuluisaan karjapuskuriin?
Vaikka kissa kulkisi vapaana, ei sinultakaan löydy oikeutta lopettaa sitä. Luepa lakitekstiä vähän perusteellisemmin.
Yhtä laitonta sen kissan on vapaana kulkea.
Turha ulista.
laitonta on käydä laittamassa se loppuun pantu hiacesi uuteen kuntoon. Nähdään!
senkun teet mitä lystäät kissoille ei koske mua eikä kiinnosta....Vau sä taidat olla oikein kovis kun oikein kissoja rääkkäät? mitä etkö uskalla isommille vittuilla? Pitää pieniä karvaturreja tappaa...Onkos sulla ollu rankka lapsuus? hah,hah,hah,,on taitanut naapurin setä vähän käydä kylässä öisin kun eläimiä on niin kiva rääkätä? vai onkohan kenties oma isi vähän "silitellyt"?
Kerro lisää lapsuudestasi.
Tykkäsitkö siitä?
Nautitko?
alkanut naimaan kissoja pyllynreikään,aina kun saan jonkun kiinni.turhan kova ääni niistä lähtee,kun survasen kullini kuivana sisään.kissa panoja on kyllä tänä keväänä riittänyt.
jo todella loppuunpalaneita ja paskoja.
Keksi jotain muuta.
No voi kuule, kyllä tappaminen on pahempi rikos! Halloo, onkos sulla asiaa lääkäriin.. taitaapa olla. Ei tarvitse nolostua, meitä mahtuu monenlaisia, tietäjiä ja myös tietämättömiä! Jos haluat niitä kissoja pois, niin vie rankkurille (ei tarvitse olla niin tyhmä ja rikkoa lakia niinkuin muut, tee viisammin) ja ole viisampi). Hei kuule, hopi hopi.. mee nyt ottaa kissat kiinni ku kerran ne häiritsee sua... mitäs sä täällä vielä istut ja luet tällaista sontaa!!
Sulla tässä olis varmaan aihetta jatkaa kouluja, jotain aukkoja sivistyksessä näkyy olevan.
Kissan irtipitäminen rikkoo kaupungin järjestyssääntöjä jne., joten tosiaan siinä tarkistamisen varaa.
Mut sinulla jonka viestiin vastaan... Jos naapurin kakara pamauttaa vahingossa jalkapallon ikkunalasistasi läpi niin otatko sitäkin jaloista kiinni ja paukutat päätä patteriin?
Toki kissat ja ihmiset ovat eri asia, mutta jos sinulla tuollainen asenne on, niin enpä ihmettelisi tuotakaan.
Katsos kun kissat voi ihan normaalisti häätää omalta alueeltaan pois jos niitä sinne eksyy. Mutta tuotahan sulle ei liene opetettu, liekö kotona sovellettu SINUUN tuota samaa käytäntöä.
Meenkö vai en?
Ei ole olemassa mitään kaupungin järjestyssääntöä, vaan järjestyslaki joka on korvannut järjestyssäännöt kauan sitten.
Kissan irti pitäminen on sekä järjestyslakirikos että eläinsuojelurikos.
Lapsen pitäminen vapaana ei taas ole missään laissa kielletty, luulempa että lapsen sitominen on enemmänkin rikos.
Jos naapurin lapsi potkasee ikkunan rikki, niin lasimanu vaihtaa ja iskä korvaa.
Mutta kun lasten hiekkalaatikossa on paskaa, niin kuka korvaa paskaset vaatteet?
Jokainen soveltakoot just mitä lystää keneen lystää, minä sovellan karjapuskuria pihalleni eksyviin kissoihin.
Jos ei huolehdita omaisuudestaan, niin tuppaahan se hukkumaan.
hiekkalaatikkologiikalla kun muutkin niin minäkin.
Ei siis kannata oikein tulla laista puhumaan muille kun ei sitä noudata. Siis suuta soukemmalle ja mene "rakastamaan" sitä karjapuskuria tai kasva ja kehity.
Että teillä vietetään kissatonta keskiviikkoa.
Olikohan se se pörröinen musta, jolla oli se heijastepanta.
Vaiko se karvisen värinen.....?
No sama se.
Tervetuloa kissat jatkossakin.
Niinkö mihin, etköhän itse voi päättä mitä itse teet... ei tässä kukaan muu päätä mitä teet. Pitää tietenkin kunniottaa lakia mun mielestä, eli mitä se laki sanokaan?!
Niin, loukkaa ihmistä vielä enemmän, anna sodan tulla! Kyllähän varmasti tämän elämän tarkoitus on, että kaikki ihmiset pitää vihata toisia ihmisiä. Haloo.. eikös sitä kissaa voisi viedä rankkurille niin ei ois niin paljon vihaa toista kohtaan. Suruttaa niin tuollainen kun ei kaikilla löydy myötätuntoa muita kohtaan.
Enkä pitäisi sitä vapaana jos olisikin.
Minä katsos noudatan lakia kaikilta kantilta, mutta sinulla taas puuttuu sellaisia tiettyjä moraalipiirteitä ja inhimillisyyttä. Syö nyt ne kissat vielä, niin olisi sama kun menisit itsekin metsään asumaan, luolamies. Tai taidat olla vasta murrosikänsä juuri ohittanut amis, jonka pitää kokea olevansa mies. Kuka muu idiootti jaksaisi karjapuskuristaan puhua useassa viestissä.
Luokitella rikokseen yllyttämiseen:
"Hei kuule, hopi hopi.. mee nyt ottaa kissat kiinni ku kerran ne häiritsee sua... mitäs sä täällä vielä istut ja luet tällaista sontaa!!"
Kuin yhdessä viestissä?
"Syö nyt ne kissat vielä, niin olisi sama kun menisit itsekin metsään asumaan, luolamies."
Ilmeisesti et siis syö lihaa?
Vai miksi kissan syöjä on luolamies?
Entäs hirvi, jänis, metso.....luolamiehiä?
Se kö tekee sinusta sivistyneen kun syöt vakuumipakattua tehototettua lihotettua antibioottipossua?
Pahempihan se on.
Se on lopettaako sen kissan rankuri vai pate karjarautaan.
Turhaa tuhlata kaupungin vähiä varoja.
Syön lihaa? Ainakin kahdessa viestissä olet siitä rakkaastasi puhunut.
Luolamiesmäistä on se, että "nuijit" eläimen hengiltä ja sitten pistelisit poskeen. Kumauttaminen autoon kun ei ole ehkä se nopein ja kivuttomin tapa kuolla. Ja siis missä puolustin eläinten tehotuotantoa, tai esim. hirvien metsästystä. Älä poikkea asiasta, tässä puhutaan kissoista.
Ähh, you don´t what I mean!! Siis rankkuri ei tarkoita tappajaa!!! Se tarkoittaa, että kun rankkurille vie niin hän pitää eläimen jonkun aikaa siellä ja sitten jos ei kukaan tule hakemaan sitä eläintä sieltä niin silloin hänen täytyy lopettaa eläimen. Eiköhän tämä ole parempi asia, eli omistaja saa mahdollisuuden pitää omaa kullannuppunsa
Hepp, duudeli. Tiedätkö, kyllä mun mielestä kannattaa ottaa kissat kiinni, se ei ole rikos. Lueppa tekstiä vielä tarkemmin niin ymmärrät. Tappaminen on rikos. Siinä ei ole mitään rikosta ottaa kissan kiinni jos se häiritsee sinua ja sitten voit viedä sen rankkurille... hmm. Sehän on myös tarkoitettu ettei ne vapaana ole, niin miksi ei saisi ottaa niitä kiinni.. daah?!
että eläin saa inhimillisen lopetuksen.
Kunhan eläimelle ei tuoteta tarpeetonta kärsimystä lopetuksessa.
Että sillai.
Mikä osu, kun sen nuijasee hengiltä.
Se ei todellakaan kärsi sekuntiakaan.
Kertaakaan ei ole epäonnistunut, tarpeetonta kärsimystä ei tuoteta.
Kuolema tulee heti ja välittömästi, älä siis siitä murehdi.
On inhimillinen lopetus?
Miten luulet että rankuri lopettaa kissan?
Ei ole inhimillistä tapaa kuolla, on vain inhimillinen tapa elää, ja se on ihmisillä.
Kuolema on just sama millainen se on, lopputulos on sama.
Kunhan kuolema on nopea.
Niin no, sehän kyllä sanotaan. Mutta en tiiä osaako "tavallinen ihminen" tuottaa tarpeetonta kärsimystä.. enkä kyllä kehota sitä kenellekkään.
Mielipiteitä on kaikkia... mutta itse uskon kyllä, että eläinlääkäri tietää jonkun verran, että piikki on paras vaihtoehto. Kyllä mä uskon, että esimerkiksi piikki on parempi kun joku muu tapa... näin minä uskon!!
Satun myös tietämään, että mun tietämät rankkurit vie eläimet eläinlääkärin lopetettavaksi.. en luule kun tiedän!
Kyllähän se on pistooli rankurin lopetusväline.
6mm. ns sikapistooli.
Ei rankuri todellakaan vie niitä lopetettavia eläimiä eläinlääkäriin piikille.
Melko vaaleanpunainen on todellisuutesi.
Nimim. Kesätyö rankurin apurina.
Inhimillinen lopetus tarkoittaa mahdollisimman vähän kärsimyksen aiheuttamista kuolemassa. Huoh.
RanKkurilla ole ollut kesätöissä kun kirjoittaakaan et osaa. Tai ehkä joku pelleilijä kicksien vuoksi.
Osa rankkureista kun sattuu itseasiassa piikittämään eläimet. Periaatteessahan se on tosin se ja sama, osaavan teurastusampuminen on kuolema silmänräpäyksessä.
kissaa tappaessa? Ota Viagra ja nielaise hitaasti.
Kuolemalla, tajuttomuudella ja kituamaan jäämisellä? Niinpä. Mikään ei puolusta tekoasi ja niinpä yhdyn edelliseen kirjoittajaan, taitaapi olla jotain sairasta nautintoa tämänkin takana.
Hah, on mulla vaaleanpunainen todellisuus.. olet ihan oikeassa... ja arvaappa jos voin tosi hyvin siitä myös :O)! Heh, voi sua kun varmasi haaveilet rankkurin työstä.. nohh ehkä joskus. Kylläpäs todellakin ainakin mun tietämät vievät lopetettavaksi eläinlääkäri. Miksi ihmessä sun pitää väitellä tästä kun kerran olen tietoinen tällaisesta asiasta... daahh!
:):):)