Jos haluan oppia ninjaksi, mikä laji auttaa pääsemään tavoitteeseen? En ole vielä löytänyt budosta muuta sisältöä kuin hauskat/hienot temput, joita ninjailu kuvaa parhaiten.
Haluan siis oppia typeriä ja ilmeisen hyödyttömiä temppuja kuten voltin, korkeita potkuja, liikkumista, jne...
Toivottavasti joku ymmärsi mitä etsin ja haluaa neuvoa minut oikealle dojolle.
Arigato.
Ninja
11
1998
Vastaukset
- en ymmärrä
sun jutuista pätkääkään
- ...
Et tahdo oppia ninjaksi! Ninjaksi tuleminen on jotain, mitä tavalliset ihmiset eivät voi saada. Jos todella tahtoo ninjaksi, niin on luovuttava kaikesta ja sen lisäksi on oltava todella onnnekas, mutta ei siitä sen enempää.
Mutta siis ongelmaasi. Eli vastaus tosiaan on, ettet tahdo ninjaksi, vaan joksikin aivan muuksi. Wannabe-ninjaksi. =) Volttien ja korkeitten potkujen ja sen sellaisten oppimiseen suosittelen taido-lajia. Ja kun tavoitteena tosiaan no wannabe-ninja, niin ninjaus-osuutta kannnattaa hakea bujinkan budo taijutsusta.- Kohai
Kyllä, wannabe-ninjailu on juuri se mitä haluan.
Ensimmäinen viesti oli verhottu sarkasmiin ja itse-ironiaan, hienoa että joku jaksoi silti vastata.
Voltin tekemisenhän voi oppia helposti itsekkin, samaten kuin muita "erikoistemppuja". Mutta millaista lihaskuntoa näihin tavitaan? Ponnistusvoimaa, keskivartalolihaksian, miten olisi hyvä harjoitella? Maastojuoksua varmaan, vai?
Mistä minun pitäisi luopua, jos haluan olla enemmän kuin wannabe, mahdollisesti ainakin suomi24-foorumin käytöstä joka on täynnä trolleja...
Mutta vakavissai kysyin siis lajia jossa oppii akrobatiaa kamppailullisessa merkityksessä, muu oli vain yritys ujuttaa keskusteluun huumoria stereotypioita heijastellen.
- Telegod
Täyttäsköhän art wushu sun tarpeet. Tossa kuvaus: http://www.kamppailulajit.net/lajikuvaukset/artwushu_lajikuvaus.html .
- Kohai
Millainen historia lajilla on, tiedätkö?
Melestäni budo/wushu/mudo ovat enemmän kuin pelkkää fysiikkaa, löytäjien/perustajien elämänkatsomus muokkaavat niistä aina omanlaisiaan, mieli on aina mukana tekemisessä.
Se mitä monet sanovat uskonnollisuudeksi on minulle tärkeää, siksi en voisi vakavissani opetella lajia jolla ei ole perinteitä.
Minun on annettu ymmärtää kiinan taistelulaji-kentän olevan hyvin hajanainen ja sekava, siinä syy miksi olen enemmän innoissani Japanin ja Okinawan tarjonnasta. Perinteiset lajit vain ovat onnistuneet kadottamaan sen kauneuden ja omistuneisuuden jota niiden harjoittelu edellyttäisi. - ...
Kohai kirjoitti:
Millainen historia lajilla on, tiedätkö?
Melestäni budo/wushu/mudo ovat enemmän kuin pelkkää fysiikkaa, löytäjien/perustajien elämänkatsomus muokkaavat niistä aina omanlaisiaan, mieli on aina mukana tekemisessä.
Se mitä monet sanovat uskonnollisuudeksi on minulle tärkeää, siksi en voisi vakavissani opetella lajia jolla ei ole perinteitä.
Minun on annettu ymmärtää kiinan taistelulaji-kentän olevan hyvin hajanainen ja sekava, siinä syy miksi olen enemmän innoissani Japanin ja Okinawan tarjonnasta. Perinteiset lajit vain ovat onnistuneet kadottamaan sen kauneuden ja omistuneisuuden jota niiden harjoittelu edellyttäisi.Palatakseni alkuperäiseen ehdotukseeni taidon ja bujinkanin suhteen.
Eli taidon voi mieltää moderniksi karateksi, joka on höystetty akrobatialla. Sen juuret kuitenkin juontanevat Okinawalaiseen perinteeseen. Taido antaa hyvät eväät akrobaattisen puolen kehittymiseen, ja treenaus-metodien pitäisi olla nimenomaan akrobatian näkökulmasta kelvolliset.
Bujinkan budo taijutsu puolestaan on epävirallinen "ninjutsun" perillinen. Laitoin ninjutsun lainausmerkkeihin, ettei kenenkään puritaanin tarvitse tulla saarnaamaan, että itse termi ninjutsu olisi Hollywoodin keksintöjä.
Bujinikan on kuitenkin lähin ja kenties paras vastine, mitä täältä Suomessa, ehkä jopa koko maalimassa, on yleisesti saatavilla ninjaksi tahtovalle! - Lainausmerkkejä
... kirjoitti:
Palatakseni alkuperäiseen ehdotukseeni taidon ja bujinkanin suhteen.
Eli taidon voi mieltää moderniksi karateksi, joka on höystetty akrobatialla. Sen juuret kuitenkin juontanevat Okinawalaiseen perinteeseen. Taido antaa hyvät eväät akrobaattisen puolen kehittymiseen, ja treenaus-metodien pitäisi olla nimenomaan akrobatian näkökulmasta kelvolliset.
Bujinkan budo taijutsu puolestaan on epävirallinen "ninjutsun" perillinen. Laitoin ninjutsun lainausmerkkeihin, ettei kenenkään puritaanin tarvitse tulla saarnaamaan, että itse termi ninjutsu olisi Hollywoodin keksintöjä.
Bujinikan on kuitenkin lähin ja kenties paras vastine, mitä täältä Suomessa, ehkä jopa koko maalimassa, on yleisesti saatavilla ninjaksi tahtovalle!Lajia kutsuttiin suomessakin ennen ninjutsuksi. Ja taitaa löytyä historiasta myös nimi bujinkan ninpo taijutsu. Eli ninjutsu nimi ei ole hollywood keksintöä vaan nimi muutettiin hollywoodin saatua ninjutsun arveluttavaan maineeseen. Lisätietoa lajista löytyy esim. http://www.finbujin.com/
Harrastan itse lajia ja olen tyytyväinen vaikka ninjailu ei ole mulle se pointti.
- The Ice Man
katot ton pätkän taidosta niin olet heti ilmoittautumassa seuraavalle kurssille... http://www.youtube.com/watch?v=aX5gBpg2dho
- MarkiisiDeFuckingÅmÅl
rehellisesti sanottu: hyödyttömiä mutta näyttäviä etc... Ehdottaisin volttien yms puolesta taidoa tai wushua, ehkä hyppypotkujen puolesta myös taekwondoa.
Jos et sitten halua opetella oikeaa ninjutsua, joka kulkee nykyään nimellä Taijinkan Bujutsu. - Anonyymi
Varmaan ensimmäiseksi kannattaa omaksua ninja elintavat. Täältä löytyy artikkeli tuosta asiasta ja myöskin kuinka tulla ninjaksi: https://www.ninjamummo.fi/artikkeli/opi-ninjan-elintavat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1332374Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401547
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311363Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281300Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752