Olen pärjännyt ilman virtauslankoja mutta olisko noista merkittävää hyötyä ja onko minkälainen homma laittaa noita vanhoihin purjeisiin?
virtauslangat?
muutama
51428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
toki langoista on hyötyä, niin veneen saa kulkemaan parasta vauhtia. Muuten voi olla purjeet helposti liian tiukalla ja vene ei kulje parasta vauhtia. Helppo laittaa. Teet purjekangasteipistä 3cm halkaisijaltaan olevia ympyrätarroja ja kiinnität niillä villalankoja tai spinnukangassuikaleita sopiviin paikkoihin, ks.
http://www.wb-sails.fi/news/95_11_Tellingtales/Tellingtales.html
Joo ja tosiaan virtaus langat saa myös esim sivuvantteihin esim. pumpuli tms. langasta.
tälloin ne myös kertovat onko solan virtaus kohdillaan...
tuumin, että kryssillä keulapurjeen takalangat kertoo matkapurjehtijan kannalta saman asian kuin sivuvantteihin kiinnitetyt solan virtauksen kannalta. Takalangat ovat siksi tärkeitä, että virtaus irtoaa purjeesta suoraan, muuten takaliikki jarruttaa.
Sivuvanttilangat toimivat hyvänä tuuliviirinä.
Raamattuni, Sailing Smart, Buddy Melges and Charles Mason
(http://www.amazon.com/Sailing-Smart-Winning-Techniques-Strategies/dp/0805003517) kertoo sivulla 41: "..Since the shroud telltales do not rely on the proper jib trim to be accurate, they give you the _real_ direction of the wind as it comes to you."
jatkossakin ilman teilejä, turhan suuri investointi vain muutaman solmun tähden.
varustettuja purjeita. Ehkä sit kun se siirtyy töölönlahdelta vanhikselle.