Maaperätutkimuksesta selvisi että savimaata on noin 4 metriä. Kumpi kannattaa tehdä: paalutus ja laittaa täytemaata vai tehdä kellarikerros??
paalutus vai kellarikerros
länsi-Suomi
62255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos tosiaan meinaat, että noilla tiedoilla saat (varsinkaan täältä) järkevän vastauksen...
hanki kalliotontti.
ehkä? 4 metrin montuun menee ainakin 2 m sepeliä kellarin alle, liian kallis nakki ellei ole itsellä maansiirtoliikettä.
Ainoa järkevä ratkaisu.
Savikot ovat alavia paikkoja. Minne luulet tollaisen perusmontun kuivattavasi? Salaojat pitäisi saada perustustason alapuolelle. Jos on pehmyttä lärvää, pitäisi monttu pontittaa teräsponteilla ja tehdä sen suojissa perustukset yms.=> kallista lystiä ja kuivatuksen toteuttaminen arveluttaa.
Kaivuu/täyttöhommista tulee liikaa kuljetettavia ja täytettäviä massoja. Lisäksi ne täyttömassatkin tuppaavat vähän painumaan.
Lisäksi pehmeät massat lossaavat monttuun ja voi tulla sama tukemistarve kuin eka tapauksessa.
Kallista....
Paalutus on halvin ja vähiten riskialttein tapa.
Tyypillinen pelkän paalutuksen hinta on 30 €/m.
Tyypillinen määrä paalua on noin 20 kpl. (Riippuu tietenkin tapauksesta),
30€/m*20kpl*4m=2.400 €.
Siihen sirtten vaa paaluanturaa päälle kyhäämään.
En ole ennen kuullut paaluanturasta, no se ei ole ihme, mutta mikä se sellainen on. Anturan kyllä tiedän ja sen päälle talo usein perustetaan, mutta ei kai paalujen päälle samanlaista anturaa tehdä?
Etenkin raskaissa rakennuksissa, jolloin esim. nurkan alle lyödään 4 paalua neliöön ja päälle melkoisesti raudoitettu paaluantura. Tällöin anturan minimisivumitta 300x300mm tb-paaluilla 1,2 m, korkeus rakennesuunnitelmien mukaan. Anturoiden väliin sitten palkki.
millä systeemillä perustat?
Aina ei tarvitse valaa erillistä anturaa.