Olen 23-vuotias,ja olen koko elämäni ajan kärsinyt huonosta kunnosta,eli hengästyn hyvin helposti.Peruskoulun liikuntatunneilla olin kömpelömpi kuin muut ja en jaksanut juosta kovin paljon.Jos pitää ryhmässä kävellä reippaasti,huomaan olevani hitaampi,vaikka pysyisinkin samassa tahdissa,joudun rasittamaan enemmän itseäni ja hengästyn,hengästyn myös herkästi kerrostalon portaissa.Koskaan minulla ei ole todettu fyysistä sairautta joka liittyisi siihen.Saattaako sydämessäni olla syntymästä asti/myöhemmin tullut vika,tai voiko liittyä astmaan?Minulle tulee esim.siivotessa herkästi kova hiki,sen vuoksi olen välillä laiska siivoamaan.
Onko jokin keuhkosairaus?
anne nidicia
2664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kertomassa noista oireistani ja pyytäisin, että tehtäisiin perustutkimukset. Sydämen vajaatoiminta on suht. helppo todeta, astma vaatii vähän laajempia tutkimuksia. Mutta ihan itsesi rauhoittamiseksi - käy! Hengastyminen sopii sekä astmaan, myös moniin muihin keuhkosairauksiin, mutta myös mahdolliseen sydämen vajaatoimintaan. Tai sitten sinulla vaan on niin heikko kunto! Ota selkoa!
oireet.en pysynyt kävellessä muiden tahdissa ja siivouksessa meni monia tunteja ja olin päästäni läpimärkä: astma sitten todettiin ja sain kovat lääkitykset.
Mene tutkimuksiin