Kuinka paljon pitää olla rahaa...

jos aikoo joskus hankkia lapsia itse olen 32 vuotias ja työtön ja haluaisin oman kultani kanssa jo joskus saada oman vauvan, mutta paljonko pitäis olla rahaa? Että saa kaiken tarpeellisen? Vai auttaisikohan omat vanhempamme tavaroiden hankinnassa? Asiallisia vastauksia kaipaan.
131141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Meillä meni lapsettomuushoitoihin 10 000 euroa. Vaippakuluja ei sitten olla enää laskeskeltu kun lapsi viimein saatiin.

Äänestä

Ei lapsi ole niinkuin asunto, joka voidaan arvottaa rahassa. Huh huh, enpä ole tällaista kuullut kenenkään kysyvän aikaisemin. Kasva vielä vähän, vaikka et olekaan enää mikään tyttö.

Äänestä

semmonen kymmpitonni pitäis olla tilillä

Äänestä

Auttaiskohan teidän vanhemmat? Niin, kysytkö sitä täällä, meiltä?? 32-vee?? Haloo.
Tämmönen sit taas.

Ai niin, ollaan muuten kans työtön pariskunta, eikä kyl olla ajateltukaan mennä töihin. Mut lapsii haluttais ja onkin tilauksessa. Mitä sä luulet, auttaakohan sossu meitä sit ku beibi saadaan?? Niin ja ollaan jo 39-vuotiaita.

Äänestä

Riippuu nyt tietenkin siitä haluatko mennä mukaan kaikenmaailman 'tarpeellisen' härpäkkeen hankintaan.
Pieni vauva tarvitsee ruokaa, lämpöä, puhtautta ja läheisyyttä - jos asunto on olemassa niin aluksi et rahaa tarvitse.
Ruokaa on sinulla tarjolla parhaimmassa muodossa aina tarvittaessa, äitiyspakkauksessa vaatteita ja jos yhtään kätevä olet käsistäsi niin kestovaippoja tekee valmiiksi hetkessä ison kasan.
Ostat vanhoja käytettyjä ja ihanan pehmeitä lakanoita ja teet niistä vauvalle vuodevaatteet.
Vaunut kirpparilta tai Virosta.
Myöhemmin sänky samasta paikasta - alkuun voit käyttää äitiyspakkauksen laatikkoa.
Lapsen kasvaessa kulutkin kasvavat, mutta työtönkin selviää ihan hyvin.
Siitä vaan ennenkuin on liian myöhäistä.
Lapsi on ilo - ei rahanreikä.
Toisekseen näin voit jo ihan alusta opettaa niin itsesi, lapsesi isän kuin vauvasikin arvostamaan ihan muita asioita kuin tämän markkina-ja kulutusyhteiskunnan 'arvoja'..

Äänestä

paljonko lapsi tarvii! JOs teette bling-bling vauvan, mikään ei riitä!
Tavallinen suomalainen mukula ei juuri paljoa tarvi. Kirppikseltä saa kohtuuhintaan vaatteita ym. sälää, syöttötuolia ja rattaita.
Leluja tursuaa sitten kun kaikki sitä laatua kantaa.

Äänestä

Kaikki mitä lapsi tarvitsee on rakkaus, lämpö, läsnä olo ja turvallisuus. Nämä eivät maksa mitään rahallisesti, mutta ovat ehkä ominaisuuksia, jotka ovat sinulta hakusessa vaikka oletkin jo tuon ikäinen.

Äänestä

Lapsilisä riittää välttämättömiin menoihin ja varmasti sukukin sponsoroi vaunuissa ja muissa jos teiltä puuttuu. Käytettynä saa ostettua lähes kaiken ja äitiyspakkauksen saa tietenkin myös, joten ei vauvan saaminen rahasta ole kiinni.

Pahoitteluni yllä olevien ilkeiden viestien johdosta! Toiset haluavat päteä täällä palstoilla kun eivät muuten pääse pätemään;(

Äänestä
  • Pääsitpä pätemään. Kaikkien ei tarvi. Kun ei oo enää siin iäs.

    Rahallahan ei lapsia saada ja eikä kasvateta. Eikä varsinkaan rakasteta.

    Jokaisen lähipiiristä varmasti löytyy niitä, jolla lapset on jo hankittu. Ja heiltä varmasti löytyy hyvää ja tarpeellista, joista haluaa päästä eroon.

    Lapsi perheen arjesta selviää oikealla asenteella ja kekseliäisyydellä. Aina ei ole helppoa, mutta kuka teille on sanonut, että aina pitää olla kivaa.

    Äänestä

sanoit olevasi 32 ja kysyt että auttaako vanhempanne??? et kyllä varmaan ole tosissasi mutta vastaampa silti.ensinnäkin ei rahalla lapsia tehdä!!! ja toiseksi en tiedä vanhemmistanne mutta tyhmiä ovat jos auttavat!!!

Äänestä

Toisaalta vähälläkin pärjää.

Äänestä

Eipä sitä ajatellut juuri rahallisesti pärjäämistä kun raskaaksi tulin opiskelijana, ehdin kyllä opiskella ja valmistua ennen lapsen tuloa mutta en työelämään. Mies/isä oli myös työtön.
Minimituilla elää ja pärjää Suomessa hyvästikin ja järkevänä osaa kyllä halvimmat ratkaisut (jotka ei ole aina niitä huonoimpia!) etsiä.

Äänestä

Niin kuin moni on jo sanonut, tuilla elää Suomessa mainiosti. Alkuunhan vauva ei tarvi kuin vaippoja, vaatteita ja maitoa (jos imetät itse, säästät siinäkin). Kannattaa harkita kestovaippoja, vaikka ovatkin kallis kertaostos.

Mutta nämä nyt tulee ensin mieleen:

-vaunut
-pinnasänky
-tuttipullot
-vaatteita (äippäpakkauksen vaatteet on alkuun aika isoja!)
-auton turvaistuin
-amme


Itse ostelimme hiljakseen käytettyinä vauvan tarvitsemia tavaroita, vaunut olivat kallein kertahankinta, mutta muuten ei kyllä edes pienituloisena lapsentulo ollut mikään hirmuinen rahallinen investointi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauvakuumeko kenties kirjoitti:

jos aikoo joskus hankkia lapsia itse olen 32 vuotias ja työtön ja haluaisin oman kultani kanssa jo joskus saada oman vauvan, mutta paljonko pitäis olla rahaa? Että saa kaiken tarpeellisen? Vai auttaisikohan omat vanhempamme tavaroiden hankinnassa? Asiallisia vastauksia kaipaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu