Onko kukaan käynyt Cairns nimisessä kaupungissa? Olisi kiva kuulla teidän kokemuksia paikasta. Itse olen lähdössä sinne pian kokonaiseksi kuukaudeksi, mutta kaupunki on minulle vielä tuntematon. (mitä nyt olen netissä surffaillut) Siellä on varmaan ihan mukavat säätkin, vaikka talvihan siellä on samaan aikaan kun meillä kesä.
kiitoksia vastauksista!
CAIRNS
4
1335
Vastaukset
- Reissaaja nr5
Ei Cairnsissa ole varsinaista talvea, kun on niin subtrooppisella alueella. Kaupunki ei mielestäni ole kaksinen, mutta sen lähistöllä on upeita saaria ja lomarannikkoa. Osa seudun luonnosta on pilaantunut tolkuttoman metsänhakkuun seurauksena eroosion takia.
Kannattaa lennellä sieltä ainakin Alice Springsiin ja Uluruun (Ayers Rockille) ja ehkä Hamilton Islandillekin.
Jos haluaa halpoja lentoja, niin kannattaa etsiä pika pikaa Qantaksen punaisilta vuoroilta. - todella hyvin
Tosin olin siellä vain viikon verran. Great barrier reef on tietysti ykköskohde, kannattaa lähteä snorklaamaan tai sukeltamaan, suosittelen Ocean Free-purjevenettä, erinomainen hinta-laatusuhde. Niitä retkiähän riutalle tehdään kymmeniä päivittäin joten valinnanvaraa riittää. Night market pitää ehdottomasti nähdä, siellä on vaikka mitä kivaa ostettavaa... Jos on extreme-henkinen, AJ Hackett bungy park kannattaa tsekata, hypätä joko bungy tai swing (joka on mun suosikkini). Lähistöllä on vaikka mitä paikkoja jonne voi tehdä päivän reissun ja tietoa niistä saa joka hotellista, hostellista tai turistiliikkeistä joita on keskusta pullollaan. Tekeminen ei varmasti lopu! Kaupunki on kooltaan sopiva, keskusta on aika tiiviisti yhdessä kasassa.
- Mie vaav
Aivan ihana paikka. Olin siellä syksyllä. Kannattaa myös käydä Pourt douglasissa joka on 40 km ylempänä! Siellä on aivan mahtava beachi ja muutenkin kiva rauhallinen paikka! Pääsispä sinne takasin!
- minila
Cairns on todella nätti paikka. Se on aika pieni, olin siellä itse vain 5 päivää ja se jo riitti. Todella hyvä ostoskeskus siellä on ja paikka on muutenkin mukava! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1424776- 1803909
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1153596Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia432911- 1381866
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta401658Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?581318Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261289Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi211261Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌231213