Millä sammal pois perennapenkeistä?

Hyvät neuvot tarpeen

Perennapenkeissäni on sammalta, josta pitäisi päästä eroon. Mullat on vaihdettu aika syvälti pari vuotta sitten, joten sitä toimenpidettä ei ihan heti viitsisi uusia. Uskaltaako perennapenkkiin "kylvää" sammalsyöppöjä vai tappavatko ne samalla perennat? Mitä tehdä?

3

1855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielummin

      En usko että sammalsyöppökään perennoja tappaa (kokemusta ei ole), mutta itse kylväisin mielummin kalkkia.
      Sammal viihtyy happamessa maassa, useimmat perennat taas kalkitussa.

    • ruoputellut?

      Oletko muistanut ruoputtaa perennapenkkiäsi aika ajoin? Jos sen pinnalle pääsee kasvamaan sammalta vaikuttaisi lähinnä siltä, että työ on jäänyt tekemättä ja se kuuluisi hoito-ohjeiden tärkeyslistalla ihan ykköshommiin noin muutoinkin.

      Sammal toki viestittää maan köyhyydestä ja happamuudesta, mutta lähtisin liikkeelle normaaleista yleislannotteista kuin kikkailemaan erillisten voima-aineiden kanssa. Etenkin perinteiset perennat tykkäävät kasvaa rauhassa, mutta kuohkeassa mullassa. Joten lisäisin keväällä uuden mullan, jonka voi möyhiä sitten vanhan sekaan.

    • pms68

      oletko varma että se on sammalta ettei ole sitä kivaa kasvia joka näyttää vähän sammalelta ja jota saa taimien mukana riesakseen helposti? Siiihen toimii vain kitkeminen ja kitkeminen..

      Jos se on oikeasti sammalta niin kalkitse maa ja haraa se kalkki sinne sammaleen sekaan. Maa on oltava todella hapan jos parissa kesässä sammaloituu tai sitten todella kostea ja lopulta vähän ainakin molempia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe