VILLIVIINI PARVEKKEELLA

KASVAAKO,VIIHTYYKÖ,TAUDIT?

HEIPPA!
Ostin parvekkeelle eilen villiviinitaimia jotka istutin pajuparvekelaatikkoon on 63x 30cm, laiton neljä tainta.
Kysymykseni kuuluu, vihtyykö, kasvaako,tuleeko tuholaisia helpommin, kun kasvaa parvekkeella?
Minulle paistaa aamupäivällä aurinko parvekkeelle, eikä ole lasitettu, laiton kasvamaan muovista säleikköä pitkin.
Luin, netistä, että lasitetulla parvekkeella tulee helpommin tuholaisia, kun ei ole kasvutilaa?
Mutta minulla ei ole lasitettu ja laatikkokin on aikast iso.
Millaisia kokemuksia muilla on villiviinistä parvekkeella?
Leikkaamaan varmaan joutuu useammin?
Mulla oli, nyt kova hinku saada villiviini ja kokeilla kasvaako?

Kiitos jo etukäteen kommenteista.

4

7050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iniivilliv

      Villiviini viihtyy varmasti aivan hyvin parvekkeella. Eri asia on sen talvehtiminen, koska vaarana on sen juurien paleltuminen pakkasissa. Juurien talvisuojaus on tehtävä todella taiten tai koko kasvin voi talvettaa vaikka autotallissa tai kellarissa. Menestystä sinulle.

      • aloittaja

        Täytyykö villiviiniä kastella talven aikana, jos vien sen viileähköön häkkivarastoon talvella?
        Täytyykö "oksat" leikata talveksi lyhyeksi vaiko saako jäädä pitkäksi?

        T:Aloittelija


      • Hedera helix
        aloittaja kirjoitti:

        Täytyykö villiviiniä kastella talven aikana, jos vien sen viileähköön häkkivarastoon talvella?
        Täytyykö "oksat" leikata talveksi lyhyeksi vaiko saako jäädä pitkäksi?

        T:Aloittelija

        Ei villiviiniä juurikaan tarvitse kastella talvella sen ollessa lehdettömänä talvehtimassa kylmäkellarissa tai autotallissa. Liiallinen mullan märkyys madännyttää juuret helposti ja aiheuttaa homehtumista. Versoja voi kai lyhentää halutessa. Samaan tapaan voi kasvattaa myös aitoa viiniköynnöstä (Vitis vinifera tai muut lajikkeet) ja siitä voi saada jopa viinirypäleitäkin.


    • Hilunen

      Heippa hei! Olet varmaan jo saanut selville sen, että miten kävi. Minulla on parvekkeella kolme vuotta ollut maasta kaivettu yksi juurakko. Kerran vaihdettu isompaan kippoon. Nyt oli ensimmäinen talvi, kun ymmärsin sen styroksin panna ympärille. Talvella en ole antanut yhtään vettä koska lumet on antaneet sopivan kosteuden. (Sataahan ulkonakin maahan lunta talvella ja sulaa sitten pois) Ja taas näyttää siltä, että herää henkiin. Kiva kattella, kun alkavat lehdet tulemaan vihreiksi ja syksyllä iiihanan punaisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      185
      1354
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1158
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      874
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      49
      753
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      722
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      47
      670
    Aihe