Laitoin viime kesänä 4 jalokärhöä kukkapenkkiin. Leikkasin ne kaikki keväällä alas kun olivat nii rumia..
Noin 3 viikkoa sitten yhdessä aloi näkyä elämää ja seuraavassa n.2 viikkoa sitten.
Vieläkö on toivoa että loput 2 lähtisi kasvamaan?
Ostin valmiiksi 3 uutta jalokärhöä, jotka laitan kuolleiden tilalle tai jos ne lähtee vielä kasvuun ni uusille on kyllä toinenkin paikka :)
Voiko jostain olla "lähes varma" mistä tiedän että voin kaivaa vanhat pois?
odotanko vielä??
3
432
Vastaukset
- flamini
Nuo kärhöt ovat siitä ihmeellisiä, että samassa paikassa kasvavat kaksi samanlaista voivat joko selvitä tai sitten ei.Tai toinen talvehtii ja toinen ei.
Vaihda vaan uudet jos ei yhtään näy silmuja, todennäköisesti talvi vei nuo taimet.
Voit tietenkin vähän rapsia multaa niiden juurilta ja katsoa onko siellä silmuja.
Onneksi nuo ovat halpoja taimia.- ellit
Jalokärhöt tulevat kyllä aikas myöhään pintaan, minä vielä katselisin,nythän on vasta toukokuu. ´Voit tehdä niinkuin flamini sanoi,rapsuta multaa juurelta,näet onko minkäänlaista itua tulemassa, mutta varovasti, etteivät mene poikki,jos siellä jotain on.
- jalokärhö
Kiitos neuvoista!
Ehkä sitten maltan vielä odottaa.. vähäsen ainaki.. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907