viruksia linuxissa ?

uskottava on

Ajoin täässä koko fedora tiedoston läpi ClamAV:lla ja muita virusilmoituksia kuin .exe .zip yms. ei tullut eli puhdas kone, vuoden käytön jäskeen.
Eli ei vain tunnistanut kyseisiä tiedostoja.

On tämä vähän eri kuin XP:virusrumba.

2

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katselin koodia

      Sain linkin varmasta viruksen sisältävästä tiedostosta, latasin sen työpöydälle ja katselin sisältöä Kwritella. Pikkusen löytyi tekijästäkin tietoja, mutta poistin tiedoston sen lakattua kiinnostamasta. Että on niitä ollut, toi ei ollut ainoa kerta. Mokomat toimivat vain otollisessa ympäristössä (win32).

    • Näitä virustorjuntaohjelmia kannattaa (ja pitää) asennella ja käyttää vain sekakäyttöympäristössä, esim. jos Linux-kone toimii sovelluspalvelimena myös Windows-koneille: olisihan se epäkohteliasta välittää oman palvelimen kautta jokin Windows-viruksista Windowsia käyttävälle asiakkaalle. ;)

      Päivitykset kunnossa? Se on oma pieni huoleni (myös) Linux-ympäristössä. Automatiikalla tuokin sujuu, mutta kaikki eivät välttämättä ole sisäistäneet Linuxin paketinhallinnan autuutta . . .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1131
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      727
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      567
    Aihe