elikkä aamulla kun heräsin, istuskelin sängyllä siitä kun nousin huomasin että alleni oli valunut aika iso köntti vaaleanpunaista tahmaa melkeen kuin valkovuotoa mutta paljon paksumpaa, limaista se ei ollut voiko tämä olla limatulppa? siitä lähtien on ollut sellaista kipua kuin kuukautisten yhteydessä. onko jollain ollut mitään tämän kaltaista ennen synnytyksen alkua? jos on koska tuli lähtö?
onko tämä limatulppa
töit
51044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valkovuodolta kuulostaa. Jossain vaiheessa viikkoja ennen synnytystä tuli jotain runsaampaa töhnää. Toki limatulppa voi joskus lähteä pikkuhiljaa.
Mää heräsin yöllä supistuksiin, jotka oli tosi kivuliaita ja niitä tuli jo 5 minuutin välein. Viiden minuutin päästä siitä tuli limatulppa vessareissulla. Sellainen ruskeankeltainen korkkiruuvi lähinnä, siitä ei voi kyl erehtyä. Lapsivedet meni kymmenen minuuttia perässä ja oiskos mennyt sellainen vajaa 3 tuntia, kun olin pikkuhiljaa saanut kassin pakattua ja itseni sairaalaan. Synnytyssaliin päästiin heti, mut sit supistukset vaimeni ja lopulta niitä tehostettiin lääkkeiden avulla. Poika syntyi muistaakseni 13:47 iltapäivällä. Eli 11 tuntia meni koko rupeamaan.
kun ei ole kokemusta, niin varmasti en tiedä, mutta sanoit nesteen olevan vaaleanpunaista. saamieni ohjeiden mukaan lapsivesi on sen väristä eli jos olisin sinä, soittaisin äippäpolille...
että olis lapsivettä ollut kun se oli ihan kiinteä klöntti yök! mutta jos se limatulppa oli ni kai sen sitten parin päivän päästä huomaa! elikkä nyt muotoilen kysymyksen uudestaan onko jollain limatulppa ollut jonkin muun laista kuin venyvää limaa?
ihan siis sellainen oikea tulppa, korkkiruuvi tai sellainen shampanjapullon poks, poks tulppa, mistä et kyl voi erehtyä. Joskus toi limatulppa saattaa lähteä pikku hiljaa, mutta tuo ei siltä kuulosta, mutta mul tuli tollaista verensekaista limaa kerran ja meni varmaan toista kuukautta synnytykseen. Lapsivesi on ihan vettä ja kun se reikä sinne tulee, sitä valahtelee aika lailla, vaikka ei kaikki kerralla tuliskaan. Mul tuli eka limatulppa ja sen jälkeen tuli vedet noin 10 min viiveellä. Sitä tuli niin, että terveysside oli hetkessä aivan umpimärkä.
kyllä limatulpalta. Ja nuo kuukautismaiset kivut taitavat olla synnytyspolttojen alkuhuumaa.Voi olla,että olet jo synnyttänyt,kun luet tämän... :)
Onnea synnytykseen!