riika

riika

onko riikassa samanlaisia kauppahalleja kun virossa siinä sataman tuntumassa siinä on 2 sellasta?

4

1425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä löytyy

      En tiedä mistä viron kauppahalleista sinä puhut, mutta kauppahallejahan Riiassa on useampiakin. Tunnetuin ja suurin kauppahalli on keskustorilla rautatieaseman vieressä. Pardaugavan puolella (keskustasta katsottuna siltojen toiselle puolella) on Agenskalnsin kauppahalli ja sit on kans Vidzemen tori ja kauppahalli Brivibasin tietämillä, mikä on myös ihan kiva paikka.

    • anaa 2

      Joo zeppeliinihallit torilla missä ei suomalaisille oikeastaan mitään järkevää ostettavaa, samoin tori samaa tavaraa kaikki pääosin kenkää ja ykspuolista vaatetta.

      En vaan tiedä mitä on tapahtunu kun siellä riikassa maksaa kaikki yhtä paljon kuin suomessa tupakka on ainoita halpoja.

      • ......

        Kaikki Eurooppassa haluvat saman elintason, siksi hinnat nousevat samalle tasolle. Matkustaminen Eurooppassa ei olekkaan enää halvan tavaran ostamista, vaan lähinnä erilaisiin paikkoihin tutustumista.

        Riika ei tietääkseni ole koskaan ollut edullinen kaupunki, varsinkaan paikoissa johon turistit eksyvät. Miksi menäkkään syrjäkujille juomaan halpaa olutta, itse ainakin maksan matkalla syömisestä ja juomisesta myös miljöölisää.


      • kyllä löytyy

        Kauppahalleistahan mennään lähinnä ostamaan ruokaa, ja muuta tavaraa ostetaan muista paikoista. Eikähän Riika ole mikään ostosmatkakohde. Kyllähän siellä vaatetta ja kenkää löytyy ihan joka lähtöön, mutta ei sen edullisemmin kuin Suomestakaan. Ainoastaan turkit ja nahkatakit (ja tekoturkit ja tekonahkatakit) ovat edullisempia ja paremman näköisiä kuin Suomessa. Mutta ei niitäkään kauppahalleista tule ostettua.

        Mutta ei morkata kauppahalleja, ne ovat erinomainen paikka ostaa elintarvikkeita. Tietysti jos hotellissa asustelee, niin ei ole välttämättä tarvetta siellä asioida. Paitsi jos haluaa syödä edullisesti pienen lounaan (pieniä ruoka-annoksia on myynnissä lounas aikaan).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3032
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2651
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2604
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      105
      2304
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      50
      2136
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1903
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1418
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1248
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe