Tänään raapaisi pohjaan,kuului kaksi kolahdusta aika hiljaisella nopeudella mutta sitten matka jatkui ja ei mitään ongelmia. Kestävät näköjään melko kolhuja nuo vetolaitteet mutta varmaan vauhti ja kiven koko on ratkaiseva.
Pohjakosketus
Perävetolaite volvo
122863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
potkurinakselin suoruus, jos potkuriin on tullut lommoja/naarmuja. Voi mennä laakerit yms. jos pääsee kauan puistamaan.
tsekkaa ettei ole vuotoa. Mull meni kerran vesi perään ku kolhas kiveen ja rupes pikkusen tihkuttaan. Huomasin sen ko olin kaijassa ja vesi meni kirjavax vetarin ympäriltä.
Olet kovahermoinen kaveri jos vaan jatkat kivelläkäynnin jälkeen kuin ei mitään. Minä kyllä olisin tarkistellut heti vetolaitteen ja hinautunut satamaan jossa vene ylös lähimpään tarkasteluun vaurioista.
Tapasin vesillä tyypin joka kertoi myös käyneensä kivellä ja koneen toimivan hyvin. Kysyin oliko katsonut perää,,,, ei ollut. alettiin sitten katselemaan. Kone trimmillä ylös. Akseli vemputti puolensentin verran ja neljäs osa lavoista vääntynyt tai kokonaan katkennut. Evä ihme kyllä ehjä !
Kone toimi hyvin, niinhän se kuitenkin oli .
Nostin paatin trailerille tarkkailuun. Potkurin käressä oli hieman jälkiä, mutta lavat oli kunnossa ja akseli oli suora.Oli sattunut enemmän evään koska siinä oli raapaumia.Olipa tuuria tällä kertaa.Samalla huomasin että veden imuletku oli irronnut vetarista ,mutta oli vesipinnan alapuolella kuitenkin niin ei tullut pumppuvaurioita.Kiitoksia pelottelusta,enpä olisi ehkä muuten nostanut ylös.
Eipä kestä, ihmeen luja on ollut tuo evä siinäkin. Se vedenotto letkunirtoaminen olisi saattanut tuoda suuremman huolen, onneksi sinulla meni noin. Hyvää kesää !
varsinkin Duo-prop. On nähty, monta, jossa ulkoiset vauriot ovat vähäiset, mutta akselit ovat saaneet siipeensä ja hetken perästä tulee öljyt ulos ja vedet sisälle. Sotten menee rattaat ja laakerit. Suora akseli ja kunnon kalarauta on ainoa, joka kestää näitä Pohjolan kivisiä vesiä.
Toinen vaihtoehto akselivetoiselle (ja siten surkealla hytösuhteelle) on vähän tarkempi navigointi. Ei kivelle ole pakko ajaa.
Vetolaitteeseen nähden akseliveto on todella vanhaa, äänekästä, hidasta, mutkittelevaa,
ja pahannäköistä menoa. Miksi et vertaile myös
siipirattaisiin, niin saisit akselivedon tehokkaaksi.
Vetolaitteen saa kipattua ylös täysin turvaan.
Tiedän 3 duoprop pohjakosketusta, joissa isompaan potkuriin tuli 20 solmun vauhdissa pienet jäljet.
Tiedän 4 akseliveto pohjakosetusta 1 solmun
nopeudella kalaraudalla. Kaikissa nosto telakalle.
vetarilla ajaa huolettomammin kiville kuin akselilla? No huumorimiehiä tarvitaan aina.
R K-S on aivan oikeassa, se puhukoon joka tietää, muut vaietkoot.
... viime syksynä 20 solmun vauhtia kivelle. Kuului "kops" ja moottorin kierroksen nousivat hetkeksi kun vetolaite kippas. Sen jälkeen ei ajossa tuntunut yhtään erilaiselta. Tuloksena oli evän halkeaminen alupotkurista yksi lapa vähän kierossa.
En soisi kenellekkään niin huonoa tuuria että kulkukiville vene osuisi, mutta näin vain usein käy.
Miten on ?
Koska vakuutukset ei korvaa vauriota kuin rajattuna niin kuinka paljon on eroa hinnassa perävetolaitteen ja akselivedon välillä ?
Kun minulla on ollut sellainen käsitys että jos perävetolaitteen särkee totaalisesti kivelle ajossa maksaa se maltaita verrattuna akselivetoiseen. Onko näin ???
Hinnan ero riippuu siitä mitä ja miten sattuu. Esimerkiksi Volvopentan perävetolaite jossa on alumiinipotkuri/t ei välttämättä pienemmästä osumasta saa siipeensä enempää kuin että potkurin/eiden korjaamisella pärjää. Mikäli pahemmin sattuu niin siitäkin saattaa selvitä kohtuudella koska VP:hen saa kierrätysalapään (tehdaskunnostettu käytetty) suht edullisesti verrattuna koko vetolaitteen hintaan.
Teräspotkureilla saavat vetolaitteen akselit hyvin helposti kipeätä.
Taasen kovalla nopeudella pahasti esteeseen osuen voi koko vetolaite pahimmassa tapauksessa jopa irrota ja kadota. Tiedän näinkin käyneen silloin kun niitä venäläisiä tukkeja oli koko saaritsomeri täynnä noin 10 vuotta sitten.
Potkurivetoisessa liukuvassa veneessä joita englantilaiset ja amerikkalaiset veistämöt harrastavat isoissa veneissä on suurtuho usein pienenkin kolhun seuraus ja maksaa maltaita.
Klassinen uppoamaveneen tai puoliliukuvan veneen akseliveto ei pienistä kolhuista hyvällä tuurilla välttämättä ole moksiskaan, mutta sitten saattaa pahasti kiveen osuttaessa hajota kalarauta, peräsin ja sen akseli ja vielä saattaapi tulla reikä pohjaan.
Silloin maksaa akselivetoisenkin kivelläkäynti maltaita.
Eli on usein enemmän tuurista kuin vetojärjestelmästä kiinni kuinka kalliiksi "kelluvat" kivet tulevat.