..joo ,myönnetään:olen ns."sosiaalifoxaaja":) ehkä sukupuuttoon kuoleva laji,ja joidenkin mielestä jäänne jostain dinosauruksia edeltävältä ajalta. Tanssitaito ei ehkä ole maailman monipuolisin,mut ainakin vaihtoaskel menee sujuvasti soveltaen useimpiin tanssilajeihin. Tämän lisäksi olen kai muutenkin outo. Haen naistenrivistä sieltäsuntäältä,ja aina haen myös ennestään tuntemattomia,joskus jopa pelkästään tuntemattomia. olen sinkkumies ja tanssipaikat ovat minulle myös tutustumispaikkoja,juttelen lähes aina jotain tanssitettavan naisen kanssa-joskus harvoin on ollut tanssipaikkatuttavuuksien kanssa myös jotain "sutinaa" :) Korjatkaa,jos olen väärässä,mutta joskus tuntuu,että aina vaan enemmän lavat ovat nykyään tanssikurssien jatketta,tanssitekniikan hiomista ja tuttujen kanssa tanssimista ja tuntemattomien ja "vääränlaisten" tanssihakijoiden välttelemistä. Tuo oli hivenen kärjistettyä,mut ehkä suuntaus on tuohon suuntaan ,,vai onko? Sääli,jos noin on ,,sillä elämää ,ja erotiikkaa unohtaa ei saisi kuitenkaan ,,
vanhanaikaistako ?
Swaywithme
243604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mikä on soiaalifoxaajan vastakohta, kotifoksaaja. Siis kyllä lavoilla on tarkoitus tavata ihmisiä, tuttuja ja tuntemattoimia. Ja outojen kanssa tanssiminen on eräs tanssin suola. Ei koskaan tiedä mitä tulee vastaan, ehkä jopa se tuleva puolisko.
Tanssikurssi on hyvä tapa oppia tanssimaan. Varsinkin viennistä vastaavan miehen pitää osata jotain, että tanssi sujuisi. Mutta lavalla on kuitenkin valtaosa tavallisia harrastetanssijoita, joilla ei ole aikomusta ryhtyä miksikään kilpatanssijaksi. Jokainen on varmaan nähnyt,että kilpatanssi on aika kaukana lavatansseista. Mutta tanssitekniikan hiominen sujuvaksi ja monipuolisemmaksi on eräs syy tanssia. Ei pelkällä suoraan ja oikeakääntö menolla jaksa tanssista kauan innostua.
Seurasin vähäaika sitten sivusilmällä hääkurssin oppituntia. Oli se kankean näköistä menoa. Askeleiden epävarmuus, hämmentyneet ilmeet. Foxin vaihtoaskel oli näille nuorille vaikeaa musiikin mukana. Mutta kyllä se sieltä löytyy, harjoittelemalla. Eli lavalle vaan .. me sosiaalifoksaajat annetaan harjoitusta kykyjemme mukaan.
Kun katselee tanssipaikoilla ympärilleen ilman silmälappuja ja avoimin mielin, tulee piankin havaitsemaan, ettei tanssimiseen lujasti panostaneet sen vähemmän sosiaalisia ole kuin sosiaalifoksaajatkaan. Asetelma saattaa olla jopa päin vastoin.
Kaiken aikaa näkyy aktiiviharrastajienkin joukossa tapahtuvan pariutumisia ja lisääntymisiäkin (kauniisti pyöristyvä masu aktiivitanssijattarella ei ole ollenkaan harvinainen näky) -tosin eroamisia myös.
Ihan samalla tavalla siis kuin millä tahansa muullakin ihmisryhmällä.
Kaikissakin harrastuksissa on mukavampaa olla tutussa, miellyttävässä seurassa kuin olla koko ajan johonkin sellaiseen pyrkimässä. Kyllä tuo koskee tanssimista myös.
Niiden kurssien, leirien ja seurojen lisäetuna on juuri se, että tuota tuttua, samanhenkistä seuraa löytyy ihan automaattisesti -oheistuotteena.
On mukava mennä tutuille lavoille, kun tietää mieluisia tuttuja löytyvän enemmän kuin ehtii tanssittaa. Senkin samalla tietää, että tanssi sujuu sillä tavoin kuin sen haluaakin sujuvan.
Juomatauotkin menevät rattoisasti, kun ei yksin tarvitse lipittää. Suuresta joukosta aina joku tulee seuraksi.
Ihmisillä on erilaisia motiiveja hakeutua tanssilavalle. Sinulle motiivi saattaa olla puhtaasti sosiaalinen.. eikä tanssimisella siis ole suurta merkitystä. Jollekulle toiselle motiivina on nimenomaan tanssi, tanssimisen vuoksi ja usein myös tuttujen tapaaminen. Häntä ei niinkään kiinnosta etsiä uutta juttuseuraa tai puolisoa, vaan tanssia vanhojen tuttujensa kanssa, myös niitä lajeja joita sosiaalifoksaaja ei välttämättä osaa.
Kumpikin näistä motiiveista on aivan hyväksyttävä.. se vaan, että kun kaksi aivan eri motiivein varustettua osuu vastakkain lavalla, on tilanne usein kummallekin jossain määrin epätyydyttävä. Sosiaalifoksaaja haluaisi rupatella hauskoja ja ehkä tutustua pariutumismielessä, tanssin harrastaja taas haluaisi nauttia tanssimisesta, eikä häntä kiinnosta jutustella tai tutustua sen kummemmin.
Paras lopputulos syntyy kun kaksi samoin motiivein lavalle tullutta osuu yhteen. Kaksi sosiaalifoksaajaa saavat varmasti mukavan juttutuokion aikaan ja kaksi tanssin aktiiviharrastajaa taas pääsevät nauttimaan tanssimisesta täysipainoisesti. Hyvissä olosuhteissa kummassakin tapauksessa saattaa syntyä romanssi.
Todennäköisyys siihen, että eri motiivein varustettujen välille syntyy romanssi, on vähäisempi.. Esim. minua sosiaalifoksaajamies tuskin saa kiinnostumaan tanssilavalla (ellei sitten satu olemaan aivan hätkähdyttävän komea ja viehättävä). Sensijaan tanssinharrastajamies saattaa saada kiinnostuksen heräämään.. ihan ulkonäöstä riippumatta, mikäli hänen kanssaan tanssiminen tuntuu hyvältä.
Aivan kuin kerroit noin se on. Ei ole mitään syytä olettaa että, eri motiiveilla olevat olisivat kovin kumoista seuraa toisilleen.
Tansimotiivi on aivan ilmiselvä siis pelkkä tanssi ja saman sielunelämän omaava ja motiivilla varustettu voi olla tosiaan se "oikeakin" muuhunkin.. (tosin on käynyt mielessä se "pitkäjuoksu" eli jos aitotansiaktiivit alkavat rakentaa "pesää" niin joskus tulee eteen se ettei toinen olekkaan samoilla motiiveilla ja jaksamistasoilla menossa tanssimaan ja mitenkähän se sitten se klaarataan?
Sillä tansiaktiivi ei jätä helpolla väliin tanssitarpeitaan.
Sosiaalifoxaajat ovat aivan "ymmällään" jos ei tansitettava tarjoakkaan kovin kummoista kiinostusta ja vaikka vielä pakittaa niinkuin joskus käykin.
Hätkähdyttävän super alfauros ! no niitähän on sitten aivan kaikkialla ja hemaisevia daameja myös joten se "oikea" kai istuu lähes aina hyvinkinlähellä. Kunhan vaan silmät saa auki ja aistit kuuntelemaan ympäristöä.
Useasti on niin omanasian takana jotta se kaavamaisuus ei paljoa salli kuin taivallta puotovalle tähdelle.
Tuollaistahan se tanssilavatouhu näyttää nykyisin olevan - tuli taas kerran viime viikonloppuna todistettua.
Koko "pienen" ikäni olen tanssinut (milloin enemmän milloin vähemmän) ja käsittääkseni osaan melko kohtuullisesti kaikki perustanssilajit. Mutta eipä tuota harrastusta pahemmin ole viime aikoina päässyt hiomaan - kun lavat pullistelevat näitä "aktiiviharrastajia", jotka todellakaan eivät meitä taviksia hae.
Minäkin mielelläni myös jutustelen tanssipartnereiden kanssa - ja jos tyyppi on kiinnostava, niin miksei sitä viihtyisi vaikka koko illan samassa seurassa... Toki myös itse tanssiminen on minulle tärkeää, mutta ei liian haudanvakavasti!
Olenkin jo ehtinyt ihmetellä, että eikö noita sinunlaisiasi "normaaleja" tanssimiehiä enää olekaan. Harmi ettei olla törmätty -kai...
.,se ,ettei ennestään tuntematonta,tai harvoin käyvää haeta, on verinen vääryys,mutta kannattaa ainakin kokeilla eri lavoja,jokapaikassa ei välttämättä ole samanlaista , , ja jos eivät älyä hakea,. niin eikun itse hakemaan naisten hakuvuorolla,,
Kiitos vaan kannustuksesta!
Tuon olen todennut itsekin, että eri lavoilla ON erilainen ilmapiiri ja meininki... Jossakin saa tanssia hyvinkin, vaikka toisaalla ei kenties ollenkaan.
En luovuta - ainakaan ihan vielä! On tanssiminen sen verran mukavaa touhua - sekä hyvää liikuntaa ja virkistystä (niin ruumiin kuin mielenkin)...
Ihan mieluusti minäkin voisin vaikkapa vielä näin "vanhoilla päivilläni" hioa uusiakin askeleita (ihan vaan huvin vuoksi), jos nimittäin sattuisi eteen sopiva harjoittelukumppani - tanssiseuran (ainakaan tämän paikallisen) vakavailmeiseen ruotuun kun en halua liittyä.
Mukavaa tanssikesää kaikille - ja törmäillään lavoilla!!!
Olen nuoremman sorttinen mies tanssilavoille, osaan kohtuullisen monia tansseja, mutta sosiaalinen puoli on aina pääasia. Tanssin lähes aina eri naisen kanssa ja haen niitä jotka näyttävät mukavilta ja symppiksiltä. Tanssitaito vain mahdollisuus harrastaa enemmän sosiaalisuutta ja on tietty mukavaa osatakin jotain.
Minäkin toivoisin enemmän näitä "tavallisia" ihmisiä lavoille, joille tutustuminen ja hauskanpito olisi tärkeätä. Tätä ei ole tarkoitettu aktiivitanssijoiden vähättelyksi, mutta monet saattavat pelätä näitä suuria "taitovaatimuksia" ja jättää kokonaan tulematta.
Sinänsä sääli, sillä tanssit ovat nuorillekin ihmisille erinomainen tapa tutustua vastakkaiseen sukupuoleen ilman humalaa/kavereiden tukea, aivan toista kuin baarit tai yökerhot.
Eli alkuperäiseen asiaan vastaus: et ole ainoa, ja toivon että sinunlaisia naispuolisiakin tulisi lavoilla näkymään enemmän!
voi joillakin mennä vähän "ylihienoksi"..Meitä kun on moneen junaan.Tietysti lavoillakin on näitä "vain" tanssijoita,niin kuin joka muussakin "harrastus" piirissä.Eikö se sanonta ole ettei hallittua kilpailua ole.Kylläpä ne naiset (ja miehet)sen valintansa jotenkin tekevät ja tansseissa kyllä "hyvä" tanssitaito on kyllä ehdoton plussa.No,naisillakin omien puheidensa mukaan joskus kovia suorituspaineita jos nyt ei osaa kaikkia tanssilajeja(helppo kyllä syyttää miestä huonosta viennistä).Kyllähän se jonkinlainen kemia tulee tanssissa esille(tunneperäistä hommaa parhaimmillaan).Mutta eiköhän se korvien väliset jutut kuitenkin ratkaise loppupeleissä aikas pitkälle(siis puhettakin pitää kestää).
Kyllähän tuolla tanssipaikoilla käy tietenkin erityylistä väkeä kuin vaikka baareissa.Ja mikäpä estää käymässä vaikka tanssikurssilla(jostakin ne pro tyypitkin on aloittanu)?Sielä ainakaan ei ole naisista pulaa!Ja kokemuksesta tiedän ettei kaikki ole vain tanssimassa..Jostakin se helmi vain pitää löytää!
Tanssin laajalla alueella Eteläsuomen lavoilla ja missään en ole tavannut mitään erityisen taiturimaista tanssia. Lähes kaikki tanssijat tanssivat peruskuvioita. Se kylläkin pitää paikkansa, että tanssi on muuttunut aika näyttävän näköiseksi, mutta se kaikki tehdään juuri sillä perustanssilla. Onhan niitä kuviotaitureitakin, mutta niitä ei edes huomaa, kun ne monimutkaisemmat kuviot ovat yleensä näyttävyydeltään huomaamattomia. Ja lisäksi kuviotaitureita on lavoilla kuitenkin aika vähän.
Sama koskee myös avoimen otteen tansseja. Fusku on jopa paljonkin helpompi ja yksinkertaisempi, kun vastaavalla askelluksella tanssittava foksi, koska fuskussa ei täydy edes liikkua vaan se tanssitaan paikallaan. Perusaskelluksilla ja peruskuvioilla kulkee myös muut vastaavat tanssit. Lisäksi avoimen otteen tanssien musiikkeihin voi useimmissa tapauksissa tanssia hitaahkoa foksia. Vain aniharvoin avoimen otteen tanssien musiikki on yhtä nopeaa kuin nopea foksi.
Lattareita voisi jossain määrin pitää taitureiden tanssina, varsinkin jos niihin on tarkoitus saada oikea lattaritunnelma. Mutta niitä lattaritaitureita ei kovin montaa ole, ja aika soheltamista niiden tanssiminen onkin. Ja suurin osa lattareista tanssitaan sosiaalifoksina.
Lindyhoppaajat onkin ainoita varsinaisia taitureita mitä lavoilla näkee, mutta niitäkin on aika vähän.
Aktiiviset tanssija ovat tanssineet jopa useita kymmeniä vuosia ja se ilman muuta näkyy juuri tanssin näyttävyytenä.
Vanhoina hyvinä aikoina tanssittiin enimmilläänkin muutama vuosi, ja sitten kumppanin löytymisen jälkeen lavat saivat jäädä. Tästä syystä tanssi ei koskaan kehittynyt kovin näyttäväksi pienestä tanssimäärästä johtuen.
Oli menneinäkin vuosina taitureita lähinnä aikuisten tanssipaikoilla ja kaljupäisten kiitoradoilla. Näissä paikoissa tanssijoiden tanssimäärät ja vuodet lähenteli nykyisten "tavallisten" tanssipaikkojen tanssijoiden tanssikokemusta - ja myös taitoa.
Ei nykyisten lavatanssijoiden tanssi kuvioiltaan ja askelluksiltaan juurikaan vanhasta poikkea muuten, kuin että se mitä tanssitaan - tanssitaan vaan kokemuksen tuomalla varmuudella. Tästä seuraa myös tanssin näyttävyyden lisääntyminen.
Ei ne tanssinharrastajat niistä iskuyrityksistä tykkää.. Ne ovat tulleet lavoille tanssimaan saman tasoisten kanssa ja jos nyt on kymmeniä vuosia treenannut, niin ei ne tietenkään tahdo hakea meitä taviksia. Miksi ihmeessä? Niillä on jo kymmenien vuosien tutut ja omat kuvionsa ja paikkansa lavoilla ja halu näyttää taviksille ja ennen kaikkea toisilleen, kuka tanssii ja kenen kanssa. Kyläää näin se vaan on... Tavisten kai pitäisi tanssia ravintolanpuolella, mutta ei anneta periksi!
Jos noin paljon harmittaa, ettei pääse parempien kanssa tanssimaan, kannattaa kehittyä.
Minäkin tunnen useita sellaisia (lähinnä tyttöjä ja nuoria naisia tosin), jotka ovat muutaman kuukauden kuluttua ensimmäisestä tanssilavakäynnistään olleet jo sisäpiireissä ylimmällä tasolla (ja kisoissakin ulkomaita myöten -SM- ja GP-kisoista kultaa ja muita mitaleita plakkarissa).
Ihan noin korkealle tosin ei tarvitse kurottaa, sillä siihen ei jokaisella ole mahdollisuuksia, mutta hyvien kanssa yhteyteen ja joukkoon mukaan pääsee kyllä.
Jos haluaa jäädä surkuttelemaan, ettei taiturit huoli, kannattaisi katsoa peiliin kuitenkin.
Omasta asenteesta se hyvin pitkälti on kiinni tuo.
Ns. taviksia olen minäkin tanssittanut paljon (kaikki ovat sitä aluksi). Harva noista enää siihen kastiin kuuluu -edistyvät, kun eivät jää jurottamaan.
"Minäkin tunnen useita sellaisia (lähinnä tyttöjä ja nuoria naisia tosin), jotka ovat muutaman kuukauden kuluttua ensimmäisestä tanssilavakäynnistään olleet jo sisäpiireissä ylimmällä tasolla (ja kisoissakin ulkomaita myöten -SM- ja GP-kisoista kultaa ja muita mitaleita plakkarissa)."
Enpä usko, että ovat olleet tanssiuransa alussa, kun tekivät ensimmäisen tanssilavakäyntinsä ja tuon jälkeen olivat jo muutaman kuukauden kuluttua kisoissa ulkomaita myöten -SM ja -GP-kisoissa kultaa tai muita mitaleita hankkimassa.
Varmasti näillä on ollut lavauransa alkuun mennessä jo pitkä tanssitausta takana. Aika vaikea on lähteä sohvalta ensimmäiseen tanssilavakäyntiin ja tuolta ulkomaita myöten tanssikilpailuihin kultaa tai muita mitaleita SM-ja GP-kisoissa saamaan muutamassa kuukaudessa. Olettaen, että kyseessä on vakavasti otettavat tanssikisat, mihin nuo SM-ja GP-liitteet viittaavat, eikä mitkään leikkimieliset pellekisat.
Nimimerkki: " Aika vaikea on lähteä sohvalta ensimmäiseen tanssilavakäyntiin ja tuolta ulkomaita myöten tanssikilpailuihin kultaa tai muita mitaleita SM-ja GP-kisoissa saamaan muutamassa kuukaudessa. Olettaen, että kyseessä on vakavasti otettavat tanssikisat, mihin nuo SM-ja GP-liitteet viittaavat, eikä mitkään leikkimieliset pellekisat. "
En kirjoittanut mitään sohvalta lähtemisestä. Esimerkiksai tuolla SM-tytöllä (ja ne kolmet GP-kisat yhdet Saksassa päälle) on toki kilpatanssi- ja bailatinotaustaa alle kymmenvuotiaasta. Lavatanssikokemusta vasta kuitenkin vajaa vuosi.
Ensimmäisistä BW-treeneistä vielä paljon vähemmän. Kaverinsa tuli ihan puhtaalta pöydältä lavalle mukanaan viime kesänä ja jo talvella oli bugg-kisoissa Ruotsissa.
Itse one antanut muutama vuosi sitten eräälle tytölle ensimmäiset bw-opit. Tuosta innostui treenaamaan useitakin eri lajeja ja jo reilun vuoden päästä tuli A-finaalipaikkoja eri kisoista. Seuraavna vuonna jo mitaleitakin. Nyt sekä valmentaa että kilpailee aktiivisesti.
Eräs tuntemani pirkanmaalainen tyttö otti ensimmäiset tanssiaskeleensa kolme vuotta sitten 16-vuotiaana. Nyt on jo valmentanut seurassaan toista vuotta. Hakkaa useimmissa lajeissa kevyesti lähes kaikki vuosikymmenet tahkonneet.
Muuan tyttö muutti viime syksynä "landelta" Otaniemeen opiskelmaan ja meni samalla elämänsä ensimmäisille tanssikursseille Cometsiin. Nyt jo kilpailee eri swing-lajeissa varsin näppärästi.
Vaikka kuinka monta erittäin lyhyessä ajassa lavoilla pinnalle noussutta tyttöä lisäksi tunnen.
Kaikki eivät ole samanlaisiksi syntyneet.
"En kirjoittanut mitään sohvalta lähtemisestä. Esimerkiksai tuolla SM-tytöllä (ja ne kolmet GP-kisat yhdet Saksassa päälle) on toki kilpatanssi- ja bailatinotaustaa alle kymmenvuotiaasta. Lavatanssikokemusta vasta kuitenkin vajaa vuosi."
Lavatanssikokemus ei tietääkseni liity tämän tytön kohdalla mitenkään siihen, että hän kilpailee tällä hetkellä R 'n' S -lajeissa. Tiedossa on myös, että hän on pareineen erään ammattivalmentajapariskunnan tehovalmennuksessa, joten mistään ominpäin treenaavasta parista ei todellakaan ole kyse. Tuo määrätietoinen tehovalmennus ja vahva tanssitausta selittää pitkälle asianomaisen nopean kehittymisen.
Muiden kohdalla ei kommenttia, kun en heitä tunne tai ainakaan noin lyhyillä kuvauksilla tunnista.
Lisäksi: mitä minun olisi pitänyt tekstistäsi lisäksi lukea, mitä ei normaalilla lukutaidolla kykene lukemaan, kun jälleen kerran jaksat jauhaa tuota lukutaitovaatimustasi vastauksesi otsikossa?
Toi saattaa kertoa myös siitä, ettei lajin taso harrastajamäärältään tai tasoltaan kilpatasolla ole kovin päätähuimaava. En itse tunne näitä R'n'S kuvioita mutta viittais vähän siihen suuntaan :).
Heppoisilla eväillä pääsee lavatansseissa pitkälle, pystymetsästä ja jo kolmen vuoden päästä valmentaaq,, hehehe ei kummoinen voi olla laji
Hommahan menee niin, että kun nainen oppii tanssimaan hyvin, niin sille ei enää kelpaa tanssittajaksi tavallinen mies. Pitää olla hyvä viejä, joka osa tanssia hyvin. Kun sitten mieskin pakotettuna oppii paremmaksi, niin nainen tottuu taas siihen, eikä edes kohtuullisen hyvä enää kelpaa, vaan pitää olla todella huippuhyvä. Näin ollaan loputtomassa suossa, jossa pinnalla pysyy vain jatkuvalla treenaamisella.
,,ja se sosiaalifoxaaja oli lainausmerkeissä,se on näitä ihmisryhmien kategoriointiin käytettyjä määritelmiä,mut ei niitä pahimpia ja huumorimielessä sitäkin kai voi käyttää :) Itse en pidä ihmisten "lokeroimisesta" eri nimikkeiden alle. Ihmiset on paljon monitasoisempia kuin mitä nämä nimikkeeet ovat. Jokainen saapuu tanssilavallekin omilla erityispiirteillään ja motiiveillaan -ja se on sallittua- Ja mikä sit on tavis ?,,-itsestäni olen leikkimielisesti käyttänyt sanaa "extraordinary"-tavallisen erikoinen,tai erikoisen tavallinen ,mitenvaan:) Itse en arvosta-enkä arvostele-ihmistä tanssitaidon mukaan ,vaan sen mukaan miten hän käyttäytyy Ihmiset voivat olla äärimmäisen suvaitsemattomia öykkäreitä tanssitaidon tasosta riippumatta. ja mitä tulee silmät auki kulkemiseen,,niin haen hakurivin laidasta laitaan,,, Pakkeja on tullut äärimmäisen harvoin ja 90prosenttisesti tanssi sujuu joko hyvin tai oikein hyvin. Nää nykyisin muodissa olevat kädenalitanssit eivät vaan innosta -perusaskeleethan niissä on ihan simppeleitä- mieluummin tanssin lähikontaktissa ja jutteluetäisyydellä . Mut nää on makuasioita ,eikä niistä kannata väitellä. Yleensä ottaen tanssi on mulle vapaa-ajanviettoa enkä jaksa siellä pingottaa-töissä saa pingottaa ihan tarpeeks- Vapaalla voi ottaa vähä rennommin ja ehkä tavata tanssin merkeissä mukavia ihmisiä ja sinkkuna katselen myös tietty sillä silmällä ympärilleni:) Tanssilavat Suomessa ovat olleet perinteisiä tutustumispaikkoja,ja kirjoitukseni tarkoitus oli muistuttaa ,että osalle kävijöistä ovat sitä edelleen,,toivottavasti myös tulevaisuudessa. < kirjoittaja on 40 mieshenkilö Etelä-Suomesta,jolla kokemuksia tanssilavoilta 20vuoden ajalta>
Tulin juuri tanssinetin keskustelupalstalta tänne tavisten ja sosiaalifoksaajien pariin. Täällä kun on helpompi hengitellä!
Toisinaan minusta tuntuu että tuolla fiinimmällä puolella ei nähdä metsää puilta.
Kanssasi olen samaa mieltä noista "tanssin uusista ulottuvuuksista ja lieveilmiöistä".
Itseäni olen aina pitänyt melkoisen hyvänä tanssijana, semmoisena "käteen/syliin" sopivana, tanssi sujuu kävellen, vaihtoaskeleella, ja kiemuratkin sujuvat, JOS mies on hyvä viejä. En ylenkatso tanssittajaa joka ei osaa tanssia, jaksan kyllä kävellä pari tanssikappaletta, sitäkin parempi mieli tulee, kun jonkun tanssijan kanssa osuu niinsanotusti nappiin.
Nautinnollisia tanssi-iltoja tovotellen
Teidän GvC
Ps. Ihan näin meidän kesken sanottuna. Kyllä sutinatkin on sallittuja ja tätä ei sitten kuulutella näitten seinien ulkopuolelle!
sehän on Kertruutti tullu takasi niiku tulppaanit keväällä. Virittele se kukka mekko ja käsi laukku kuntoo niin päässää ämyrille humppaamaa. Ja käsveska tädit mukaa lavalle.
Nyt on kiertty muutakiin kun tahkoa no aika paljo suomee ristii rastii ja käyty siinä sivussa, kaikenlaista tanssi kurssia. Laineitten, mäntylöiten, hyvämaan ja ties kenen muitten opetuksella on harjoteltu jatsii sampaa ja sottiisii. Polkka on vielä niiku hakusessa. Foksi sujuu jo myös niin ja vusku. Torstaina sitte nähdää naisten tansseissa! Mää en sitä viinaakaa enää niin paljoo tarttee kun alkaa jo luottaa itteesä. Vai vielä sutinoita heh heh.
mutta syistä, joita tässä voimme vain arvailla, jätit sinänsä toki hyvinkin viisaasti, mutta kokonaisvaltaisesti ajateltuna kovin kapeakatseisesti mainitsematta, kuinka meidän ja miksei noitten toistenkin näistä vanhaintanssiasioista kovasti paljon kiinnostuneitten tahojen tulisi mielestäsi suhtautua jäihin ja lantrinkeihinkin vanaintanssitunnelmien edistämismielessä.
olen itse kaikenlaista lokerointia vastaan,mutta ehkäpä noita sinkkuiltoja -tai tansseja vois olla joskus jossain ,ainakin kokeilumielessä. Ehkä silloin olis nää edellämainitut "motiivit" osallistujilla ainkin samansuuntaset Eri asia sit tulisko sinne kukaan,,-miten ois Finkkusinkkutanssit ja ehkä juontamassa Herra-47 ? :) Ajatusleikkiä vois jatkaa .Kun kerran lokeroinnin alkuun päästiin niin mites ois Valtakunnalliset sosiaalifoxipäivät -Avaajana sosiaaliministeri ? Ja alan ammattilaisille Nirppanurkkatanssit(Pro-CornerFestival) Tai vaihtoehtosesti Täsmähakutanssit -alussa luento: Miten sijoitun hakuriviin,niin että minut huomataan ,mutta olen samalla piilossa- luennon lopuksi katsotaan parhaat pakoreitit väärien hakijoiden varalta. Ja sit tietysti -Tanssii Tätien Kanssa-Tapahtuma Vetäjänä Marco B.-käsilaukku pakollinen- Äijätanssit ,esiintyjänä Reetu ...,blonditanssit, "ulkonäkörajotteisille" oma rumien rumbailta jne ,,jne,,,tätähän vois jatkaa vaikka kuinka ,,,:) Tämmöisiä tuli mieleen ,kun kävin siellä tanssinetin puolella katsomassa,,:) :)
,,ei ollut suunnattu ketään ihmisryhmää vastaan,oli kirjoitettu kieli poskessa se mitä ensimmäiseksi tuli mieleen ,kun noita tanssiväen kirjoituksia luin,, jos nyt tarkemmin ajattelee ,niin onhan kaikilla lavoilla kävijöillä yksi yhistävä tekijä:musiikki/tanssi joten ei kai kannata tapella toisiaan hengiltä täällä netissä ,, eikä nuo kirjoitukset öle tanssipaikkojen koko kuva ,ovat yksittäisten ihimsten mielipiteitä ,,life is out there ,,